Tarta z truskawkami i kremem z ricotty.

Tarta z truskawkami i kremem z ricotty to bardzo prosty deser, w sam raz na lato. Trzy składniki na ciasto, tyle samo na nadzienie. Prościej już się nie da ;-) Kruchy spód można upiec dzień wcześniej, a przed podaniem tylko wypełnić słodkim kremem z ricotty i plasterkami soczystych truskawek.

Tarta nie zawiera cukru. Słodzę ją erytrytolem, który jest naturalnym zamiennikiem cukru. Ma zerowy indeks glikemiczny, jego wartość kaloryczna równa się okrąglutkie ZERO, a konsumpcja nie wywołuje takich sensacji, jakie mogą wyniknąć ze spożycia ksylitolu. Erytrytol ma strukturę drobnoziarnistego cukru. Znakomicie sprawdza się jako składnik wszystkiego, co wymaga dosłodzenia. Można go dodawać do koktajli, wszelkich deserów na zimno oraz do wypieków.

Używam formy do tarty z wyjmowanym dnem o średnicy 20 cm.

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami i kremem z ricotty – SKŁADNIKI na 6-8 porcji:

Na kruche ciasto:

Plus:

  • nierafinowany olej kokosowy do natłuszczenia formy (jeżeli wolisz, zamiast oleju możesz użyć masła, ale pamiętaj, że masło łatwiej się spieka)

Na nadzienie:

  • 250 g ricotty (może być też mascarpone)
  • 25 g erytrytolu – tarta z taką ilością słodzidła dla nas jest w sam raz, dla innych może być mało słodka, więc jeśli lubisz mocno słodkie smaki, dodaj 50 gramów
  • ok. 300-400 g truskawek, pokrojonych w plasterki

Tarta z truskawkami i kremem z ricotty – PRZEPIS:

  1. Przygotuj ciasto. Z dwu rodzajów mąki, ricotty, masła (i ewentualnych przypraw – erytrytol, sól) zagnieć ciasto ręcznie lub w robocie kuchennym (jeżeli używasz dobrego robota kuchennego wyrobienie ciasta zajmie dosłownie 20 sekund).
  2. Uformuj z ciasta kulę i przełóż je na talerz lub do miski. Wstaw do zamrażarki na 15 minut (nie dłużej!).
  3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
  4. Natłuść formę do ciasta (używam oleju kokosowego nierafinowanego).
  5. Schłodzone ciasto ułóż na dużej desce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm. Przy rozwałkowywaniu nie podsypuję ciasta dodatkową mąką, ale jeżeli potrzebujesz, możesz to zrobić.
  6. Przełóż ciasto do formy. Z nadwyżki możesz upiec dodatkowe mini tarty.
  7. Spód nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika na środkowy poziom na ok. 20-25 minut.
  8. Gdy spód tarty upiecze się, wyjmij go z piekarnika. Odstaw do ostygnięcia (zobacz).
  9. Ricottę zmiksuj z erytrytolem na krem (zobacz). Wstaw do lodówki na 2 godziny. W tym czasie drobnoziarnisty erytrytol całkiem się rozpuści. Gotowy krem powinien mieć idealnie gładką konsystencję.
  10. Schłodzony krem wyłóż na upieczony wcześniej spód (zobacz). Na wierzchu ułóż plasterki lub połówki truskawek (zobacz). Dodaj listki mięty.
  11. Tartę przechowuj w lodówce do 3 dni.

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami