Ussai Sivi Pinot 2017.

Ussai Sivi Pinot 2017

Vipavska Dolina (Primorska), jeden z prężnie rozwijających się subregionów winiarskich Słowenii liczący blisko 2600 ha winnic, rozciąga się na obszarze od płaskowyżu Trnovo na północy po Karst (Carso) na południu. Swoje istnienie zawdzięcza rzece Vipava i występującym na terenie południowo-zachodniej Słowenii zjawiskom krasowym. Przeważają tu niewielkie rodzinne winiarskie przedsięwzięcia, niejednokrotnie z kilkusetletnią tradycją. W 1689 roku słoweński pisarz, historyk i członek Royal Society Janez Vajkard Valvasor odnotował, że w Dolinie Vipavy wytwarza się więcej wina aniżeli chleba. Tak trzymać! Winiarstwo do dziś jest w tym rolniczym zakątku kraju głównym źródłem przychodu, choć Vipavska Dolina to nie tylko winnice, ale też między innymi sady owocowe i gaje oliwne, a wszystko to razem tworzy autentycznie sielskie, by nie rzec bajkowe krajobrazy. Vipavska Dolina znana jest przede wszystkim z białych win wytrawnych, wytwarzanych z lokalnych odmian Zelen i Pinela, endemicznych dla tego regionu i dających lekkie, chrupkie, odświeżające wina. Inne uprawiane tu szczepy to między innymi białe Malvazija, Rebula (Ribolla Gialla), Sauvignon Blanc, Laški Rizling, Chardonnay oraz czerwone Merlot, Barbera, Cabernet Sauvignon. Winogrodnicy z Vipavy uprawiają także miejscowe odmiany, takie jak białe Klarnica, Poljšakica, Glera, Pergulin, Vitovska Grganja, Pikolit, Sivi, Rumeni Muškat i czerwone Modri Pinot czy Refošk.

Ussai (Ušaj) stanowi kolejny doskonały przykład typowej dla Słowenii butikowej produkcji wina. Rodzinna mikro winiarnia, którą prowadzi Stojan Ušaj wraz z dwójką synów, zlokalizowana jest w małej wiosce Črniče w Dolinie Vipavy, godzinę drogi samochodem na południowy zachód od Ljubljany. Ussai produkuje rzemieślnicze, niskonakładowe wina naturalne. Dysponuje 7 hektarami winnic, na których uprawia zarówno odmiany białe (m.in. Ribolla Gialla, Pinot Grigio, Malvasia, Zelen), jak i czerwone (Merlot, Cabernet Sauvignon).

Ussai Sivi Pinot 2017 powstało z gron szczepu Pinot Grigio, ma jasnozłoty kolor i owocowy jabłkowo-gruszkowy bukiet. Wino o pełnym ciele i dobrej kwasowości, kremowe, nieco oleiste, w smaku przyjemnie owocowe. Zdecydowanie lepiej wypada, gdy jest tylko lekko schłodzone, niska temperatura na pierwszy plan nazbyt wybija alkohol.

Nazwa: Ussai Sivi Pinot 2017 (Ušaj)
Kraj: Słowenia
Region: Vipavska Dolina, Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Pinot Grigio
Moc: 14,5 %
Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Ussai Sivi Pinot 2017

Ussai Sivi Pinot 2017

Ussai Sivi Pinot 2017

Ussai Sivi Pinot 2017

Ussai Sivi Pinot 2017