Viberti La Gemella Barbera d’Alba DOC.

Viberti La Gemella Barbera d'Alba DOC 2020

Giovanni Viberti, marka świetnie znana miłośnikom Piemontu, to jakość sama w sobie, a że nie samym Nebbiolo człowiek żyje, dziś na tapecie znakomita Barbera.

Początki winnicy Viberti sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to Antonio Viberti nabył Locanda del Buon Padre w sercu gminy Barolo z przylegającym do niej gospodarstwem. W roku 1923 Antonio zaczął produkować wino dla gości swojej Locandy w piwnicy Buon Padre. W tamtym czasie w Viberti winifikowane były trzy odmiany, tj. Dolcetto, Barbera i Nebbiolo. Sprzedaż win prowadzono prawie wyłącznie w Buon Padre. Kolejne dziesięciolecia to czas rozwoju i inwestycji. W latach siedemdziesiątych XX w. winnica Viberti, kierowana już wówczas przez drugiego syna Antonio, Giovanni oraz jego żonę Marię, wprowadza fermentację w zbiornikach cementowych, a pod koniec lat osiemdziesiątych inauguruje pierwszą mikrowinifikację gron z poszczególnych parceli w stalowych zbiornikach z kontrolą temperatury. W tym czasie producent zaczyna też rozwijać sprzedaż poza granicami Włoch, na rynku europejskim, a dekadę później umacnia swoją pozycję na kontynencie północnoamerykańskim. Dziś przedsiębiorstwem Viberti Giovanni kieruje trzecie pokolenie rodziny piemonckich winiarzy, tj. Claudio, najmłodszy syn GV, bezpośrednio zaangażowany w proces produkcji i zarządzanie winnicą.

Nazwa wina, La Gemella (=bliźniaczka), stanowi dedykację dla matki winiarza, Marii, która miała siostrę bliźniaczkę, była wielką miłośniczką Barbery i nie akceptowała powszechnego swego czasu w Piemoncie trendu zastępowania upraw Barbery bardziej dochodowymi nasadzeniami Nebbiolo. Fermentacja jabłkowo-mlekowa w dębowych beczkach, dojrzewanie w stalowych zbiornikach. Wino ma rubinowy kolor z jaśniejszymi fioletowymi refleksami. Aromat i smak tej skoncentrowanej, soczystej i bujnej Barbery definiują wyraziste nuty ciemnych owoców, kwiatów i korzennych przypraw. Pieczone jagody, wiśnie, jeżyny, cynamon, goździki, wanilię dopełniają wyraźne nuty dzikiej róży i lukrecji. Jedwabiście miękkie taniny, fajna dobrze wyważona kwasowość, długi i trwały posmak. Świetna jakość w bardzo przystępnej cenie, pyszne wino na co dzień. Dobre do wszystkiego.

Nazwa: Viberti La Gemella Barbera d’Alba DOC 2020
Kraj: Włochy
Region: Piemont, Barolo, Barbera d’Alba DOC Superiore
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Barbera
Moc: 14,5%
Wino kupiliśmy w Bolonii

Viberti La Gemella Barbera d'Alba DOC 2020

Viberti La Gemella Barbera d'Alba DOC 2020

Viberti La Gemella Barbera d'Alba DOC 2020