Zupa jarzynowa – klasyczny polski comfort food.

Komu chce się dziś robić zupy? Te prawdziwie domowe, pełne sezonowych warzyw, ugotowane od A do Z, bez chodzenia na skróty? Zupy, dla których trzeba pójść na targ, a później powalczyć trochę w kuchni z warzywami? Zupy, które mrożonek z supermarketu nie widziały nawet z daleka? Żywię szczerą nadzieję, że komuś jednak się chce i dlatego dziś podaję Wam przepis na genialną jesienną jarzynową, która jest w 100% domowa, a jednocześnie całkiem szybka w wykonaniu.

Rozgrzewające, pożywne i gęste od warzyw zupy to dla mnie definicja comfort food. Można do nich dodać niemal wszystko, co tylko oferuje dany sezon. Warzywa, zioła, przyprawy i inne wspaniałe dodatki, takie jak choćby skórka po lardo lub Parmigiano Reggiano. Tak, gotowanie zupy to znakomita okazja, by znaleźć przeznaczenie nawet dla twardej jak kamień skórki z parmezanu albo aromatycznej skórki z tłuściutkiego lardo. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego od wieków wiedzą, że tego rodzaju skórka pięknie wzbogaca smak. Ja też zawsze zużywam je w ten sposób.

Zupę możesz ugotować na bulionie albo po prostu na wodzie, także takiej, w której na przykład wcześniej moczyły się suszone grzyby (przeznaczone do innej potrawy). Woda po suszonych grzybach nabiera fajnego mocnego aromatu. Przed użyciem wystarczy ją przecedzić (na sicie wyłożonym gazą), by pozbyć się ewentualnych pogrzybowych zanieczyszczeń. Smak zupy warto dodatkowo podkręcić odrobiną wytrawnego białego wina.

Zupa jarzynowa to piękna góra kolorowych warzyw. Jak je szybko pokroić? Najprościej: w robocie kuchennym. Wszystkie warzywa korzeniowe, które trafiły do tej zupy, pokroiłem w kostkę w mniej niż minutę przy pomocy zestawu do kostek i frytek Magimix. To niezwykle przydatne w kuchni narzędzie pokazywałem Wam w zeszłym roku przy okazji tego przepisu. Funkcja krojenia warzyw w słupki (frytki) działa w wersji unplugged, nie wymaga nawet podłączania Magimixa do prądu. Funkcja krojenia w kostkę wymaga już zasilania, ale działa równie niezawodnie. Krojenie warzyw – nawet tak twardych jak surowa dynia, marchew, pietruszka, brukiew czy seler – trwa kilka chwil, a całą robotę wykonuje za nas robot. Jakby tego było mało, teraz zamawiając Magimix 5200 w tym sklepie zestaw do kostek i frytek dostaniesz całkowicie za darmo (!). Jego standardowa cena to 350 zł.

Warzywa pokrojone w niewielką kostkę szybciej się gotują i uwalniają mnóstwo smaku. Dzięki temu zupa, choć gotowana dość krótko, jest aromatyczna i pyszna. Wyraźnie wyczuwalne słodkawe nuty to zasługa marchwi i dyni. Smak i aromat wzbogacają zioła, dorzucone do zupy we francuskim stylu, czyli w postaci przewiązanego sznurkiem pęczka, który gotuje się wraz z pozostałymi składnikami. To naprawdę świetna, sprawdzona metoda, po którą warto sięgać jak najczęściej. Jeżeli lubisz świeże zioła i często używasz ich w kuchni, pamiętaj o bouquet garni. Ziołowy bukiet możesz wzbogacić o inne zioła albo skomponować go tak, jak w moim przepisie.

Skórka z parmezanu to opcjonalny składnik; jeżeli chcesz, by zupa pozostała wegańska, pomiń ser.

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa – SKŁADNIKI:

  • 2 marchewki
  • 2 młode małe selery, najlepiej z nacią (albo jeden większy)
  • 1-2 pietruszki
  • kawałek dyni piżmowej (ok. 400 g)
  • 1 fenkuł (koper włoski) 
  • 2 małe czerwone cebule (albo jedna większa)
  • 10-12 brukselek
  • 4 listki laurowe
  • 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
  • 1/2 łyżeczki białej gorczycy
  • 1/2 łyżeczki nasion fenkułu 
  • duża szczypta ostrej mielonej papryki
  • sól
  • czarny pieprz
  • oliwa extra vergine
  • olej do smażenia
  • woda + 200 ml białego wytrawnego wina (opcjonalnie)

Bouquet garni (zobacz):

  • 1/2 pęczka natki pietruszki
  • 1/2 pęczka kolendry
  • kilka gałązek majeranku
  • natka młodego selera

Zupa jarzynowa – PRZEPIS:

  1. Obierz ze skórki marchew, seler, pietruszkę i dynię. 
  2. Używając przystawki do robota kuchennego Magimix, przeznaczonej do krojenia warzyw w kostkę lub frytki, pokrój w kostkę marchew, seler i pietruszkę, po czym przesyp do miski. Następnie, pokrój w Magimixie dynię i przesyp do drugiej miski.
  3. Posiekaj cebulę i fenkuł. Na patelni rozgrzej trochę oleju i duś fenkuł z cebulą, aż zacznie mięknąć. Przełóż warzywa do dużego garnka.
  4. Na natłuszczoną patelnię dodaj pokrojoną w kostkę marchew, seler i pietruszkę. Przykryj i smaż, co jakiś czas mieszając, aż warzywa trochę się podsmażą i nieco zmiękną. Przełóż do garnka. Te same czynności powtórz z dynią.
  5. Przekrój brukselki na połówki.
  6. Przygotuj bouquet garni: pietruszkę, kolendrę, natkę selera i majeranek złóż w bukiet i zwiąż sznurkiem, który można gotować. Aromatyczny bouquet garni wzbogaci smak zupy. Pozostaw trochę świeżych listków, którymi udekorujesz zupę przed podaniem.
  7. Wlej do garnka tyle wody (oraz ewentualnie wina), by przykryła warzywa. Możesz również użyć ugotowanego wcześniej bulionu. Ogranicz ilość przypraw, jeżeli bulion jest doprawiony. Dodaj listki laurowe oraz bouquet garni (zanurz go w zupie).
  8. Doprowadź zupę do wrzenia, zmniejsz gaz, dodaj brukselkę oraz wszystkie przyprawy (te, które tego wymagają, wcześniej rozgnieć w moździerzu). Przykryj i gotuj przez ok. 12-15 minut, aż brukselka zmięknie (ale nie za bardzo!). Zupa jest gotowa, gdy wszystkie dodane do niej warzywa zmiękną.
  9. Spróbuj i w razie potrzeby dopraw. Przed podaniem wyjmij bouquet garni, skórkę z parmezanu i postaraj się wyłowić listki laurowe. Podziel zupę na porcje, dodaj posiekane listki ziół i skrop oliwą extra vergine. Podawaj gorące. 

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa