1000 de Chipuri Ie De Fințești Fetească Neagră.

1000 de Chipuri Ie De Fințești Fetească Neagră

1000 de Chipuri Ie De Fințești Fetească Neagră

„Nie zapominajmy, że wino to przyjemność, a jego ocena jest zawsze subiektywna”

„Winnicę 1000 de Chipuri tworzą ludzie, dla których liczy się nie produkcja milionów butelek, a szczęście wywołane na twarzach kilku osób”

Początek winiarskiego projektu 1000 de Chipuri (dosł. 1000 Twarzy) to rok 2007, w którym rozpoczęto pierwsze nasadzenia winorośli na obszarze Fințeşti-Naeni w rumuńskim subregionie Dealu Mare. W kolejnych latach winnice, które zajmują dziś około 63 ha i leżą na wysokości 350 m npm, obsadzono międzynarodowymi i lokalnymi szczepami w proporcji 75% odmian czerwonych do 25% białych. Znajdziemy tu m.in. Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah, Cabernet Franc, Fetească Neagră, Fetească Albă, Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc i Tămâioasă Românească.

Fetească Neagră to przedfilokseryczny szczep o przeszło tysiącletniej historii i perła w koronie rumuńskiego winiarstwa, uznawana za wizytówkę autochtonicznych szczepów. Daje owocowe, złożone, strukturalne wina, a maksymalny potencjał osiąga dzięki dojrzewaniu w dębie. 

Grona Fetească Neagră, z których powstaje Ie De Fințești, fermentują i macerują ze skórkami przez około 3-4 tygodnie w kontrolowanej temperaturze 20-28 stopni C, fermentacja malolaktyczna w stali, dojrzewanie przez 18 miesięcy w dębowych beczkach i 6 miesięcy w butelce. Ie de Fințești Fetească Neagră ma typową intensywnie rubinową barwę, bogaty bukiet z mocnymi aromatami dojrzałych śliwek, fig, wiśni, czarnego pieprzu, dymu i gorzkiej czekolady oraz zrównoważony, lekko pikantny posmak, w którym na pierwszy plan wybijają się suszone śliwki i owoce leśne z nutą drewna i korzennych przypraw. Wino jest pełne, złożone, soczyste, o dobrej kwasowości i mocnej strukturze z dojrzałymi jedwabiście gładkimi taninami. Długi trwały finisz pod znakiem śliwek, pieprzu i karmelu dopełnia dzieła. Wysoka zawartość alkoholu (15%) jest niewyczuwalna w smaku. Kolejna wspaniała Fetească Neagră z jednej z najlepszych rumuńskich winnic. Cudo, jest moc! PS. Trzeba zdekantować na kilka godzin przed podaniem. Hario sprawdza się jak złoto :)

Nazwa: 1000 de Chipuri Ie De Fințești Fetească Neagră 2017
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, DOC-CMD Dealu Mare
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Fetească Neagră
Moc: 15%
Limitowana edycja 5440 butelek

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

1000 de Chipuri Feteasca Neagra

1000 de Chipuri Ie De Fințești Fetească Neagră