Carvalhas Vinhas Velhas 2017.

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Niewiele jest winnic w Douro, które pod względem magii, wyjątkowości i urody byłyby w stanie konkurować ze spektakularną Quinta das Carvalhas. Carvalhas jest niewątpliwą perłą w koronie królewskich posiadłości Real Companhia Velha. Quinta das Carvalhas graniczy z rzeką na długości przeszło 3 km i obejmuje znaczną część południowego brzegu z uprawami tarasowymi schodzącymi ku Douro oraz część prawego brzegu Torto (to jeden z jej dopływów). Pierwsze pisemne wzmianki o winnicy pochodzą z roku 1759. Powierzchnia Carvalhas obejmuje przeszło 400 hektarów, z czego 120 ha zajmują winnice, a resztę lasy i sady oliwne. Z całej powierzchni winnic, co najmniej 30 ha porastają stare winorośle (tj. 40/50-letnie lub starsze vinhas velhas); to gęste plantacje mieszane złożone z różnych rdzennych dla Douro odmian winorośli. Wyjątkowego krajobrazu quinty dopełnia niepowtarzalna perspektywa na dolinę, z malowniczą prywatną drogą wiodącą przez winnice na szczyt wzgórza (550 m), gdzie znajduje się Ruína (Round House) z panoramicznym widokiem 360º. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku posiadłość należy do majątku rodziny Silva Reis, która kontroluje również Real Companhia Velha, dzięki czemu Quinta das Carvalhas – obecnie jedna z pięciu winnych posiadłości RCV – szybko stała się kluczową winnicą pod szyldem Królewskiej Kompanii. RCV jest najstarszym domem porto o czysto portugalskich korzeniach, powołanym do życia na podstawie królewskiego przywileju z 10 września 1756 roku; nadał go król Portugalii José o Reformador, z inicjatywy królewskiego pierwszego ministra Sebastião José de Carvalho e Melo, hrabiego Oeiras i Marquis de Pombal. Główną siedzibę quinty otaczają winnice, a winorośla pokrywają zbocza na wysokości od 80 do 500 metrów n.p.m. Większość działek obsadzona jest w uprawie tarasowej, na terenach o sporym nachyleniu (od 40% do 70%), a tylko drobna część na szczycie wzgórza. Parcele położone najwyżej to szczepy białe, korzystające z dobrodziejstw chłodniejszego klimatu i świeżej bryzy, dzięki którym uzyskują pożądany poziom kwasowości i mineralności, typowy dla białych, świeżych i charakternych win z Carvalhas. Szczepy czerwone zajmują niższe partie winnic, a mocna ekspozycja na słońce zapewnia intensywne porto i solidnej budowy wina czerwone. Carvalhas to także przykład skutecznego wdrażania w Douro idei bioróżnorodności i zrównoważonych upraw, które z jednej strony wspierają działania na rzecz ograniczania ingerencji człowieka w środowisko i służą osiąganiu naturalnego winnego surowca wysokiej jakości, a z drugiej nam, pasjonatom enoturystyki wciąż pozwalają cieszyć się wyjątkowym krajobrazem, bogactwem lokalnej roślinności i ścieżkami spacerowymi ciągnącymi się przez czyste winnice nieskażone pestycydami. Quinta das Carvalhas jest trochę jak dziki ogród botaniczny, a więcej zdjęć i informacji o winnicy, którą mieliśmy przyjemność odwiedzić kilkakrotnie w ostatnich latach, znajdziesz między innymi w tym wpisie.

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas to – na dziś – najszlachetniejsza czerwień spod szyldu Real Companhia Velha. Wino produkowane jest z mieszanki przeszło 50 różnych czerwonych odmian, pochodzących ze starannie wyselekcjonowanych działek w Quinta das Carvalhas, obsadzonych stuletnimi winoroślami (wiekowe krzewy wyróżnia niska wydajność i wysoka jakość owocu).

Rygorystyczna selekcja, ściśle kontrolowany ręczny zbiór gron z najstarszych winorośli Quinta das Carvalhas, których średni wiek wynosi co najmniej 100 lat. Po zbiorze i wtórnej selekcji owoce są tradycyjnie deptane stopami i fermentowane w granitowych lagares. Wino dojrzewa 18 miesięcy w barriques z francuskiego dębu (50% w nowych beczkach). Rezultatem jest wspaniała czerwień Douro, która odzwierciedla nie tylko wyjątkowość tej przepięknej posiadłości i jej północnych winnic, ale też historię doliny Douro z jej ogromną różnorodnością szczepów, wypełniających parcele starych winorośli. To z nich Carvalhas VV czerpie niezwykłą moc i koncentrację.

Wino ma barwę bliską czerni i imponujący, niesamowicie złożony bukiet, w którym wyraziste nuty czerwonych i czarnych owoców zgrabnie łączą się z aromatem ziół i pikantnych przypraw, a całość tworzy idealną harmonię z subtelnymi niuansami wanilii, uzyskanymi dzięki dojrzewaniu w dębie. Na podniebieniu żywiołowe, już teraz urzeka doskonałą strukturą i mocą, głębią i koncentracją smaków typową dla starych winorośli. Jedwabista tekstura, mocne i okrągłe taniny, świetna perfekcyjnie wyważona kwasowość, długi i trwały finisz. Północna ekspozycja działek zapewnia świeżość i równowagę. Super eleganckie, pełne, majestatyczne wino o wielopoziomowym smaku. Zjawiskowe!

Carvalhas VV jest stworzony do nawet kilkudziesięcioletniego leżakowania w butelce.

Nazwa: Carvalhas Vinhas Velhas 2017
Kraj: Portugalia
Region: Douro, Cima Corgo
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: field blend przeszło 50 rdzennych odmian Douro, stare ponad 100-letnie winorośle
Moc: 14 %
Edycja: 20 000 butelek
Producent: Real Companhia Velha (zobacz)

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas 2017

Carvalhas Vinhas Velhas 2017