Co przywieźć z Barcelony.

Czytaj też:

Z Hiszpanii, jak z każdego południowego kraju, poza przeżyciami, zdjęciami i pragnieniem szybkiego powrotu ;-) (i zamiast tandetnych bibelotów) warto przywieźć przede wszystkim wina i coś dobrego, koniecznie lokalnego do jedzenia. Jedne i drugie skutecznie przywołują urlopowe wspomnienia i pozwalają na chwilę przenieść się z zabieganego „tu” do luzackiego wakacyjnego „tam” :-)

Zakupy w Barcelonie 8

Na początek Barcelona. Co stamtąd przywieźć? Poniżej krótki zestaw pomysłów FiKa, w którym na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Warto wybrać się na zakupy na jeden z licznych targów (nie tylko stałych, ale też okazjonalnych – ulicznych). Najpopularniejsza jest La Boqueria, ale inne, nieco mniejsze (np. Santa Caterina) też mają wiele dobrego do zaoferowania.

Planując jadalne zakupy warto wziąć pod uwagę takie produkty, jak:

Pimenton

Zakupy w Barcelonie_05

Zakupy w Barcelonie 1

Pimenton to mielona wędzona papryka, czyli przyprawa, bez której od lat nie wyobrażam sobie gotowania. Kto raz jej spróbuje, pokocha na wieczność, a kilogramowe opakowania – bardzo przydatne, jeśli po pimenton sięga się praktycznie co dzień – można przywieźć tylko z wakacji.

Craftowa katalońska cava – wybitna, po prostu :-)

Zakupy w Barcelonie_07

urodziny (2)

Sery – zamiast kupować manchego, kup cokolwiek innego ;-)

Zakupy w Barcelonie 12

Zakupy w Barcelonie 3

Zakupy w Barcelonie 4

Zakupy w Barcelonie 11

Prawdziwy, dobry, nieprzemysłowy manchego (z niepasteryzowanego owczego mleka) bez większego problemu można kupić w Polsce (i nie mówimy o paczkowanych kawałkach sera z dyskontów), dlatego nie ma sensu przywozić go z Hiszpanii, której serowe bogactwo oszałamia na każdym kroku. Na targach w rodzaju La Boqueria większość serów sprzedawcy na życzenie pakują próżniowo, dzięki czemu bez stresu można przywieźć je do domu. Może się zdarzyć, że za usługę pakowania trzeba dopłacić np. 0,50-0,70 EUR od sztuki, ale to żaden koszt, mając na uwadze przyjemność zjedzenia po powrocie do domu świetnych serów, których próżno szukać w Polsce.

Lokalne miody w słoikach, orzechy w miodzie i plastry miodu

Zakupy w Barcelonie 10

Każdy region oferuje wyjątkowe miody z pyłków lokalnych roślin, dlatego wszędzie warto ich próbować, kupować, przywozić… :-)

Szafran

Prawdziwy, w nitkach, warto kupować go tutaj, ponieważ jest relatywnie tani, dostępny w opakowaniach różnego typu, różnej pojemności i w różnych cenach.

Zakupy w Barcelonie_02

Membrillo – zwarta i elastyczna galaretka z pigwy, dobra do wina.

Zakupy w Barcelonie 13

Pan de higo czyli placki z samych bakalii (suszonych owoców 100% albo mieszanki suszonych owoców i orzechów). To w pełni naturalne i surowe słodycze, idealne dla bezglutów i wegan. Najlepsze z czarną kawą lub gorzkim kakao.

Zakupy w Barcelonie 16

Zakupy w Barcelonie 5

Zakupy w Barcelonie 9

Czekolady

Zakupy w Barcelonie 15

Zakupy w Barcelonie 7

Zakupy w Barcelonie 14

Warto odwiedzić słodki butik hiszpańskiej marki Bresco (RECENZJE), który mieści się w Casa Calvet. Serwują tam doskonałą pitną czekoladę Caliente (bez mleka). Można też kupić czekolady organiczne Sole (najczystsze składy) albo typowo pamiątkowe tabliczki nawiązujące do sztuki Gaudiego. Czekolady w kształcie płytek mają niestety mocno średni skład (barwniki, emulgatory, etc.), ale zawsze można je kupić wyłącznie na pamiątkę, bez zamiaru spożycia. Kolorowe małe czekoladki z etykietami nawiązującymi do projektów Gaudiego mają certyfikat glutenfree – do kupienia w sklepie na parterze Palau Güell.

Piquillo

Zakupy w Barcelonie 6

To opiekane i marynowane naturalnie słodkie papryczki. Zdarzają się czasem w PL w delikatesach, ale delikatesów systematycznie nam w kraju ubywa, więc w przyszłości może być różnie. Papryki są pyszne, świetne do sałatek, faszerowania i zapiekania (PRZEPISY).

Z niejadalnych, np.: album z opisem prac Gaudiego

Zakupy w Barcelonie_06

Pomoże szybko zorientować się, które z dzieł Gaudiego – poza topowymi punktami na mapie Barcelony i w jej okolicach – warto zobaczyć, i pozwoli lepiej zaplanować kolejne wizyty w mieście pod kątem poznawania twórczości słynnego architekta.

Coś z motywem Gaudiego

Zakupy w Barcelonie_03

Zakupy w Barcelonie_04

Jeśli Gaudi, to obowiązkowo jakiś przydatny gadżet z motywem nawiązującym do jego stylu. Kulinarnym przyda się coś praktycznego, co przy okazji dobrze wygląda na zdjęciach ;-) np. kubki (tu: do espresso) i łyżka. Kubki do kupienia w Parku Güell, łyżka – w Palau Güell.

Campery

Zakupy w Barcelonie 17

image

Pisaliśmy już kiedyś, że nałogowiec wchodzi do Campera tak, jak alkoholik do sklepu z wódką: zawsze ;-) Nie w każdym hiszpańskim mieście jest tyle sklepów Campera: w Barcelonie jest ich co najmniej kilkanaście, a dla porównania – np. w Madrycie tylko 4. To wystarczający powód, by urządzić sobie po nich małe tour, tym bardziej, że wiele z nich jest w samym centrum (Rambla, etc.), a poszczególne butiki bardzo różnią się od siebie rozmiarem, designem wnętrza i przede wszystkim asortymentem.

???