El Huerto de Lucas – nowy odcinek z cyklu: gdzie warto jeść w Madrycie.

El Huerto de Lucas, czyli Ogród Łukasza, to restauracja, bar, sklep i warzywny targ zebrane pod jednym dachem. Bardzo sympatyczne miejsce z ekologicznym przesłaniem. El Huerto bazuje na naturalnych, organicznych produktach, serwuje organiczne wina, a karta dań godzi różne współczesne żywieniowe trendy, hołdując słusznemu założeniu, że można stworzyć fajne, pozytywne miejsce, w którym dobrze będzie czuł się każdy, niezależnie od tego, do której kasty (bezgluty-weganie-mięsoluby) należy.

Prosty wystrój nawiązuje do natury – jest dużo drewna, roślin podwieszonych w strefie restauracyjnej ponad głowami gości, a karty dań i podstawki pod talerze powstają z papieru z recyclingu.

Menu (ponad podziałami) bazuje na świeżych, czystych i naturalnych produktach, a ich wspólny mianownik to jakość i zdrowie. Jest tu więc i organiczne hiszpańskie mięso, i oparte na roślinach dania dla wegan czy bezglutenowców, i bardzo dobre wina. Karta dań, dostępna również w wersji anglojęzycznej, zawiera czytelne oznaczenia poszczególnych potraw pod kątem kulinarnych preferencji i alegrii (bezglutenowe, wegańskie, wegetariańskie (bez mięsa, ale np. z nabiałem), bez laktozy, jajek, orzechów, gorczycy, sezamu, soi, etc.).

Przeglądając tu kartę miałem wrażenie, że czytam spis treści własnego bloga :-) Makaron z surowej cukinii z sosem z nerkowców, sałatka pełna warzyw z miodowym dressingiem, tabbouleh bezglutenowy, burrata z pomidorami, grillowane warzywa, kilka dań z komosą, jajecznica z warzywami, risotto, curry, hummus… A na deser np. czekoladowe trufle oraz wegańskie i bezglutenowe ciacha. Co ciekawe, zarówno weganin, jak i bezglut znajdzie tu sporo dla siebie nie tylko wśród przystawek i dań głównych. To samo dotyczy deserów: na 5 ciast proponowanych w karcie glutenowe jest tylko jedno (brownie).

Przyszliśmy do El Huerto wczesnym wieczorem, ok. 19:00, kiedy lokal dopiero startował z wieczornym otwarciem. O tej porze było prawie całkiem pusto, a dwie godziny później wszystkie stoliki były albo zajęte albo zarezerwowane.

Zamówiliśmy:

Revuelto Chevre (9 EUR) – jajecznica z pomidorami, czerwoną cebulą i kremowym kozim serem,
El ceviche de Lucas (12 EUR) – ceviche z labraksa z pomidorami, cebulą i kukurydzą, oraz – jak się okazało – górą kukurydzianych nachos,
Moussaka Griega (12 EUR) – grecka moussaka przyrządzana – jak mówi menu – przez autentycznego greckiego szefa kuchni z El Huerto o imieniu Tselementes,
– butelka białego wytrawnego organicznego hiszpańskiego Fuenteseca (15,45 EUR, dobre wino – warto),
– jako dodatki wjechały chipsy z pieczonych ziemniaków i bezglutenowy chleb,
– i na koniec 2 zielone herbaty (5 EUR).

Takie podejście do gotowania lubię najbardziej i tak samo podchodzę do przyrządzania posiłków w domu – proste dania z kilku składników, surowce z pewnego źródła, mnóstwo warzyw, sezonowość. Tylko tyle i aż tyle, żeby osiągnąć zamierzony cel: pozytywnie zakodować się w pamięci, sprawić, że po jednej wizycie gość będzie chciał przyjść tu ponownie. Dobrze zjeść, odpocząć, pogadać, sympatycznie spędzić czas.

Obsługa jest bez zarzutu, przemiła i troskliwa, a potrawy bardzo smaczne i ładnie podane. Co ciekawe, przy składaniu zamówienia kelner zasugerował, żebyśmy na początek zrezygnowali z jednego z dań i ewentualnie zamówili je później, ponieważ porcje są duże (!) To raczej nietypowa restauracyjna strategia :-) ale ocenił nas trafnie, ponieważ tym, co powyżej, najedliśmy się aż nadto.

Gdybyśmy mieli więcej czasu, na pewno przyszlibyśmy tu jeszcze raz, choćby po to, żeby sprawdzić ich wersję spaghetti z surowej cukinii, ale co się odwlecze… W Madrycie na brak miejsc z dobrym jedzeniem nie można narzekać, więcej nt. we wpisie: Gdzie jeść w Madrycie?

Warto dodać, że w działającym w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji targu oraz sklepie z żywnością bio/eko można kupić sporo fajnych rzeczy, w tym między innymi organiczne trunki (wina, cydry, piwa) i niezłe czekolady. Ceny są normalne, spokojnie można zrobić tu zakupy. Czytaj też: Co kupić w Madrycie?

Gdzie: El Huerto de Lucas, Calle de San Lucas 13, Madryt