Emeran Reya Cabernet Franc.

Emeran Reya Cabernet Franc 2017 Goriška Brda 

Emeran Reya Cabernet Franc 2017 Goriška Brda 

Emeran Reya Cabernet Franc 2017 Goriška Brda 

„Wino rodzi się w winnicy, z owoców wysokiej jakości; winemaker powinien jedynie pozwolić winu w pełni się rozwinąć”.

Emeran Reya to rodzinna butikowa winiarnia, zlokalizowana we wsi Dobrovo, rozciągniętej na malowniczych wzgórzach Goriška Brda i zamieszkałej przez ledwie 300 osób. Familia Reya jest ściśle związana z regionem Brdy od kilku wieków, a pierwsza wzmianka o niej pojawia się w dokumentach z 1735 roku. Tradycję winiarską rodziny zapoczątkował dziadek obecnego właściciela, Edward Reya, który w 1930 roku debiutancko wyprodukował około 8 000 litrów wina. Po nim majątek, zamiłowanie do winiarstwa i wiarę w siłę tutejszych winnic przejął syn Emeran, którego nazwisko szybko stało się szyldem rodzinnej winnicy Reya. Emeran wraz z żoną Božą otworzył nowy rozdział w historii winnicy, między innymi modernizując winiarnię i budując całkiem nową piwnicę. Nie zmienił jednak skali, słusznie pozostając przy butikowym rozmiarze winnego przedsięwzięcia. Po nagłej, przedwczesnej śmierci Emerana w 2006 roku, pieczę nad gospodarstwem przejął jego syn Edvard Reya (trzecie pokolenie), który z pomocą matki kontynuuje dzieło ojca. I chwała mu za to, ponieważ Emeran Reya to znakomita marka. Reya oznacza autentyczne wina z charakterem, które są pięknym wyrazem lokalnego terroir, a w ofercie tego mikro producenta znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie: jest i Rebula, i Cabernet Franc, Malvazija, Chardonnay, Jakot i Sivi, są wytrawne musy Brut Natur i Rosé Zéro. Esencjonalny Cabernet Franc aż prosi się o otwarcie zimową porą.

Cabernet Franc powstaje z gron z ręcznego zbioru (uprawa biodynamiczna od kilkunastu lat, winnica jest w trakcie certyfikacji organicznej). Owoce pochodzą z dwóch winnic w wieku około 20 i 30 lat, o ekspozycji północno-zachodniej, położonych na wysokości 100 m npm. Wino przechodzi przedłużoną 30-dniową macerację ze skórkami bez kontroli temperatury, fermentuje spontanicznie na własnych drożdżach i dojrzewa przez co najmniej rok częściowo (80%) w używanych barriques (50% słoweńskiego, 25% francuskiego i 25% amerykańskiego dębu), a częściowo (20%) w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Butelkowane bez filtracji, po zabutelkowaniu przez kolejny rok odpoczywa w piwnicy.

Co w kieliszku? Głęboki, nasycony ciemnorubinowy kolor i gęsta mięsista konsystencja. W intensywnym bukiecie dominują kwiatowo-korzenne akcenty, ujawniają się nuty fiołków, dzikiego pieprzu, wanilii, cynamonu, palonego karmelu i ciemnej czekolady, do których po chwili dochodzą aromaty dojrzałych czarnych porzeczek, wiśni, owoców leśnych, eukaliptusa i prażonych migdałów z grafitowym tłem. Na podniebieniu miękkie, ciepłe i soczyste, doskonale zrównoważone, idealna harmonia między rześką energetyzującą świeżością a aksamitną taniną. Wyraziste, złożone, eleganckie wino o pełnym ciele i długim trwałym posmaku. Stworzone do picia solo. Wspaniały przykład klasycznej francuskiej odmiany w słoweńskiej interpretacji. W tej butelce jest moc! I wysoki potencjał starzenia.

Nazwa: Emeran Reya Cabernet Franc 2017
Kraj: Słowenia
Region: Goriška Brda, Primorska
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Cabernet Franc
Moc: 13%
Producent: Emeran Reya

Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Emeran Reya Cabernet Franc 2017 Goriška Brda 

Emeran Reya Cabernet Franc 2017 Goriška Brda