Ferjančič Zelèn.

Ferjančič Zelèn Domen

Ferjančič Zelèn Domen

Dziś znów zachodnia Słowenia, znów Dolina Vipavy i, nareszcie, Zelèn! Dusza Vipavy, wino ze szczepu, którego chcieliśmy spróbować od dawna, a jakoś nie było okazji. Zelèn (nazwa w słoweńskim oznacza „zielony”) to wizytówka lokalnych szczepów, autochtoniczna biała odmiana winorośli pochodząca z Doliny Vipavy, której walory w pierwszej połowie XIX wieku podkreślał w swojej książce Vinoreja za Slovenci ksiądz-pisarz-winogrodnik Matija Vertovec. Dziś Zelèn jest dla Vipavy tym, czym Vitovska dla Krasu: dumą lokalnych winiarzy i motywacją do odkrywania na nowo ekspresji tej do niedawna zapomnianej odmiany. Obecnie, Zelèn z uprawami obejmującymi łącznie około 80 hektarów w Dolinie Vipavy i szacowaną roczną produkcją na poziomie 200 000 butelek, stanowi ukryty klejnot regionu. Wina wytwarzane z Zelèn są świeże, chrupkie, harmonijne, z charakterystycznym ziołowo-owocowym aromatem, przywodzącym na myśl świeże owoce o białym miąższu. 

Rodzina Ferjančič pochodzi z Planiny, małej wioski w Dolinie Vipavy, gdzie od przeszło 200 lat zajmuje się uprawą winorośli i produkcją wina. Początki winiarskiego przedsięwzięcia Ferjančičów sięgają roku 1809, a ich motto to „jakość, nie ilość”. Skalista gleba na wzgórzach Vipavy, chłodny wiatr Bora i śródziemnomorskie słońce tworzą tu tyleż wymagający, co unikalny terroir, który dodaje winom charakteru.

Za Zelèn odpowiada Domen, przedstawiciel siódmego pokolenia rodziny Ferjančič. Grona z ręcznego zbioru, lekka maceracja i spontaniczna fermentacja na rdzennych drożdżach, dojrzewanie około 6 miesięcy na drobnym osadzie w kadziach ze stali nierdzewnej (sok zaszczepiony pied-de-cuve z najdojrzalszych owoców Zelèn, zebranych na kilka dni przed rozpoczęciem zbiorów, z których robi się zaczyn fermentacyjny), filtracja przed butelkowaniem. Wino ma złocisto-cytrynowy kolor. Bukiet jest bogaty i intensywny, wyczuwalne dojrzałe jabłka, gruszki, białe brzoskwinie, skórka cytrynowa, ananas, białe kwiaty i migdały. Do tego lekkie nuty masła i dzikiego tymianku. Wyraźna mineralność i chrupka świeżość. Aromatyczne, soczyste, otulające, zrównoważone wino o intensywnym smaku i trwałej końcówce. Pyszne, stworzone do sączenia w słońcu, do owoców morza, risotto i lekkiej roślinnej kuchni. 

Nazwa: Ferjančič Zelèn Domen 2022
Kraj: Słowenia
Region: Vipavska Dolina, Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Zelèn
Moc: 12%

Wino kupisz online w be-wines.com.

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Ferjančič Zelèn Domen

Ferjančič Zelèn Domen

Ferjančič Zelèn Domen