Mąka kokosowa – do czego używać? Wszystko o super mące z kokosa.

Mąka kokosowa – co warto wiedzieć

Kokosowi eksperci twierdzą, że najlepsze kokosy na świecie rosną na Filipinach. To daleko, ale głowy do góry! ;-)

Cieszmy się, że w Polsce możemy kupić mąki kokosowe z tych kokosów właśnie. Wystarczy wybierać te naprawdę dobrej jakości, z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie z ekologicznych upraw organicznych (bio) – podobnie jak w przypadku olejów kokosowych (czytaj też: Olej kokosowy – cud natury). Taka mąka wytwarzana jest z surowego miąższu kokosa, tłoczonego i mielonego na zimno.

Technicznie rzecz biorąc, mąka kokosowa nie jest mąką w klasycznym rozumieniu, nie zawiera bowiem żadnych zbóż i powstaje z czystego miąższu kokosowego.

Mąka kokosowa jest bogata w błonnik – zawiera go 6 razy więcej niż zwykła mąka pszenna. Większość tego błonnika to błonnik nierozpuszczalny, który wzmacnia uczucie sytości i przyczynia się do zdrowego funkcjonowania układu pokarmowego. Mąka ma również niski indeks glikemiczny z uwagi na niską zawartość węglowodanów. Jest bogata w białko roślinne. Zawarte w mące kokosowej tłuszcze MCT (medium-chain triglycerides) są lekkostrawne, dostarczają wolno uwalnianej energii, mają działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, a dodatkowo podkręcają metabolizm, czyli przyspieszają tempo przemiany materii.

Jaką mąkę wybrać

Odpowiadając na Wasze pytania: ja najczęściej używam takiej, ale to tylko przykład – na rynku jest dostępnych sporo innych mąk kokosowych wartych zakupu, o różnym stopniu zmielenia (grubo mielone i drobno mielone).

Mąka kokosowa to zmielony, odwodniony i odtłuszczony miąższ kokosa. W przepisach – co do zasady – nie można zastępować mąki kokosowej wiórkami czy płatkami kokosowymi (np. zmielonymi w domu) m.in. właśnie z uwagi na różny poziom zawartych w nich wody i tłuszczu. Mąka kokosowa zawiera średnio dwa razy mniej tłuszczu i – konsekwentnie – dwa razy mniej kalorii niż wiórki kokosowe.

Bezglutenowa i surowa

Mąka kokosowa jest bezglutenowa, a dodatkowo można ją jeść na surowo – podobnie jak inne mąki z orzechów i nasion (słonecznikowa, dyniowa, z orzechów włoskich, laskowych, etc.). Ta ostatnia właściwość sprawia, że mąka kokosowa stanowi świetną bazę do wegańskich i bezglutenowych deserów RAW, które wystarczy zrobić i odstawić na trochę albo wstawić do lodówki, i gotowe. Nie trzeba poddawać ich obróbce cieplnej.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że gdy w przepisie surowym (bez pieczenia) pojawia się mąka kokosowa, oznacza to, że nie można zastąpić jej dowolną inną mąką, a tylko i wyłącznie taką, która nadaje się do spożycia na surowo. Zanim pomyślicie o zastąpieniu mąki kokosowej jaglaną czy gryczaną (o pszennej nie wspomnę), zastanówcie się, czy na pewno będziecie mieć ochotę to jeść? ;-)

Mąka kokosowa jest nieocenionym składnikiem w diecie paleo, żywieniu osób z nadwrażliwością na gluten i chorych na celiakię, osób z alergią na orzechy (kokos nie jest orzechem), diabetyków i wegan.

Mąka kokosowa – do czego nie używać

Wiele osób po pierwszych próbach z mąką kokosową skarży się, że nie potrafi z nią współpracować, a tymczasem to bardzo przydatny w kuchni produkt. Trzeba tylko wiedzieć, jak do niego podejść.

Mąka kokosowa nie jest dobrą mąką np. do naleśników i wszystkich innych potraw, które bazują na mące (czyt. zawierają jej dość sporo). Szczególnie w przypadkach tych dań, które tradycyjnie najczęściej przyrządza się z mąki pszennej. Z samej mąki kokosowej (100% w przepisie, bez domieszek innych mąk) nie upiecze się dobry chleb ani klasyczna bułka, nie usmaży się naleśnik ani nie zrobi się ciasto. Jeśli będziesz o tym pamiętać, zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych frustracji. Mąka kokosowa jest świetna i bardzo zdrowa, wystarczy tylko odpowiednio jej użyć.

Mąka kokosowa – do czego używać

Sprawdza się bardzo dobrze w plackach (małych) i tych omletach, które przewidują użycie znikomej ilości mąki względem pozostałych składników. Albo takich, które na patelni wręcz muszą rozlecieć się na kawałki. Przepisy znajdziesz poniżej :-)

Bez problemu można upiec z niej małe chlebki-muffinki (wytrawne lub słodkie – jak wolisz) lub ciastka, szczególnie gdy mąkę kokosową wymieszasz z inną, np. kasztanową, jaglaną, teff czy nawet pszenną, jeśli takiej używasz. Zrobisz z niej też pyszną bezglutenową kruszonkę do wszelkiej maści deserów albo panierkę, np. do smażonej ryby lub super spód do ciasta, np. z nerkowców lub kaszy jaglanej.

To mąka, której trochę trzeba się… nauczyć. Wyczuć konsystencję, wiedzieć, kiedy i jak zrównoważyć ją innymi składnikami (jajka, tłuszcz). Kokosowa jak żadna inna mąka bardzo chłonie wilgoć i przez to wysusza wypieki.

Można dodawać ją też do koktajli, muesli, jogurtów, owsianek, smoothies, sosów, sałatek, batonów musli domowej roboty, etc.

Mąka kokosowa – do czego używać – PRZEPISY:

Pieczywo chrupkie kokosowe

Mąka kokosowa - do czego używać

Kokosanki

Wytrawne mini chlebki kokosowe

Jagodzianki

Pascha wielkanocna

Słodkie trufle i pierożki daktylowe bez pieczenia + inne zdrowe desery z daktyli

Placki z jeżynami i ricottą

Sernik jaglany z suszonymi owocami

Puchaty omlet z owocami leśnymi

Omlet cesarski ze śliwkami

Spody do ciast, np.

Ciasto orzechowe bez pieczenia

Sernik twarogowy na zimno

Sernik z wegańskiej ricotty

Udanych eksperymentów z kokosem! :-)

Do zobaczenia na facebooku lub instagramie.