Tallin odcinek I – lista miejsc, które musisz odwiedzić.

Sprawdź też inne wpisy: #TALLIN (przeczytasz tam m.in. gdzie w Tallinie spać, co kupić, gdzie jeść, gdzie pić kawę, piwo, wino, etc.).

Tallin

Rok 2018 stanowi dla Estonii okazję do świętowania 100-lecia uzyskania niepodległości, a jej stolica – Tallin – to świetne miejsce na dłuższy lub krótszy urlop. W samym Tallinie można spędzić zarówno wspaniały weekend, jak i dwutygodniowy urlop. Druga opcja, czyli dłuższy pobyt, jest o tyle wskazana, że co weekend Tallin przeżywa fińskie oblężenie. W piątki Finowie tłumnie szturmują lotnisko w Vantaa i port promowy w Helsinkach, ponieważ to Tallin – nie Helsinki – uważają za najlepszą imprezową miejscówkę. Ciekawe czemu? ;-)

Bilety lotnicze do Tallina są tanie, leci się krótko, a miasto jest przepiękne. Urokliwe, klimatyczne, romantyczne, smakowite, pełne świetnych restauracji i przytulnych kawiarni. Z mnóstwem miejsc do spacerów, masą muzeów (jeśli ktoś lubi) i tego wszystkiego co sprawia, że jest tak atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Z uwagi na ilość miejsc godnych polecenia (coś pomiędzy 25 a 30) i towarzyszących im zdjęć, wpis o Tallinie dzielimy na trzy odcinki. Zaczynamy od zestawu punktów najpopularniejszych. Te mniej oczywiste, choć nie mniej ciekawe pojawią się w kolejnych wpisach; II odcinek –> TUTAJ.

Tallin odcinek I

Vanalinn – czyli Stare Miasto w Tallinie (wpisane na listę UNESCO)

Zabytkowe Stare Miasto w Tallinie w latach ’90 trafiło na listę UNESCO. Urokliwa Starówka to istny labirynt kolorowych, malowniczych, ciasnych brukowanych uliczek, zabudowanych pięknymi starymi kamieniczkami, typowymi dla kupieckich miast z czasów średniowiecznej Hanzy. Kto lubi takie klimaty, będzie spacerował po nich do znudzenia. Tak jak my ;-)

Stare miasto dzieli się na dwie części – tzw. Górne Miasto i Dolne Miasto. Górne Miasto to część od strony wzgórza i zamku Toompea. Naszym subiektywnym zdaniem zwiedzanie najlepiej rozpocząć właśnie od tej strony. Tym bardziej, że Górna Starówka i tak jest po drodze z naszego hotelu u podnóża Toompea, który nie dość, że bardzo wygodny, to jeszcze stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania Tallina.

Wiele kamienic na Starym Mieście jest szczegółowo opisanych. Na ścianach, niezależnie od tego, czy w środku mieszczą się kawiarnie, restauracje, mieszkania B&B, kancelarie czy inne biura – wiszą ładne tabliczki wskazujące datę budowy i przedstawiające skróconą historię danego budynku.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Raekoja plats czyli Rynek ratuszowy

Rynek ratuszowy w Tallinie jest kieszonkowy, bardzo ładny i zadbany. Usiany restauracjami, barami, winiarniami, kawiarniami, straganami, etc. Zimą to tu organizowany jest też główny, przepięknie rozświetlony Jarmark bożonarodzeniowy. Rynkowa klasyka. Większość turystów, szukając miejsca na obiad lub kolację uderza właśnie tu i to nie jest najlepszy wybór. Lepiej zawczasu przeczytać ten przewodnik: gdzie najlepiej jeść i pić w Tallinie.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Pikk tänav (Długa ulica)

Fajna uliczka, która wiedzie przez całą Starówkę. Jest popularna, ale nie tak zatłoczona, jak można by się spodziewać. Krupówkowego koszmaru w wariancie wakacyjnym tu nie doświadczycie ;-) Mieści się przy niej między innymi baszta Paks Margareeta (Gruba Małgorzata) oraz kilka fajnych kawiarni. Jedna z nich to najstarsza kawiarnia w Tallinie, Maiasmokk kohvik, która istnieje od 1864 r. Druga – Bogapott jest prowadzona przez rodzinę estońskich ceramików. Więcej o kawiarniach w Tallinie znajdziesz w tym wpisie.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallinna Oleviste Kirik (kościół Św. Olafa)

Gotycki kościół wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, pod wezwaniem Olafa – króla Norwegii. Mieści się przy ul. Lai 50.

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1267 roku. W XV wieku przebudowano go na bazylikę. Nawę główną przykryto sklepieniem gwiaździstym, a nawy boczne – krzyżowym. W latach 1513-23 do kościoła dobudowano kaplicę mariacką. W latach 1549-1625 świątynia była najwyższym kościołem w Europie. Jego wieża wznosiła się na wysokość 159 m (po odbudowie w 1820 roku mierzy niespełna 124 m). W 1524 kościół Św. Olafa stał się świątynią protestancką. Płonął kilka razy, ostatnio w 1820 roku. Po odbudowie w 1840 roku zyskał dzisiejszy wygląd.

Tallin

Tallin

Tallinna Niguliste Kirik (kościół Św. Mikołaja)

Kościół ewangelicko-luterański pod wezwaniem Św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Położony przy ul. Niguliste 13, u stóp wzgórza Toompea.

Tallin

Tallin

Punkt widokowy Patkuli (przy Nunne 16)

Dwa najpopularniejsze tarasy widokowe Tallina – Patkuli i Kohtuotsa – zlokalizowane są tak blisko siebie, że właściwie można by je uznać za jeden. Dzieli je ledwie 400 metrów. Z każdego z nich roztacza się piękna panorama na miasto. Na pierwszym planie widać dachy Starego Miasta, a dalej nowocześniejszą część Tallina oraz Bałtyk i port. Warto tu przyjść szczególnie przy dobrej pogodzie. Zarówno za dnia, jak i po zmroku.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Punkt widokowy Kohtuotsa (przy Kohtu 12)

Zarówno wspomniany wyżej Patkuli, jak i Kohtuotsa odwiedzane są tłumnie od rana do nocy, jeżeli więc zależy Wam na kontemplacji panoramy w ciszy i spokoju lub na zdjęciach bez przymusowych bohaterów drugiego planu, warto przyjść tu na przykład bladym świtem. Wtedy jest względny spokój i większe szanse na zdjęcie z mewą ;-)

Tallin

Katariina Käik czyli Pasaż Św. Katarzyny (słynna średniowieczna ulica)

Pasaż Św. Katarzyny najwięcej uroku ma późną nocą, kiedy znikają stąd turyści, a zlokalizowane przy ulicy warsztaty zamykają się na cztery spusty.

Jednak – żeby nie było ;-) – mieszczące się tu studia i warsztaty artystyczne również warto odwiedzić (i zrobić zakupy – więcej we wpisie o zakupach w Tallinie), ponieważ pracujący tu twórcy – których działalność można obserwować na żywo – niezmiennie korzystają z tradycyjnych metod wyrobu ceramiki, szkła, biżuterii i innego rękodzieła. Tak czy owak, nie ulega wątpliwości, że to w nocy pasaż w pełni ujawnia swój magiczny charakter i wciąż żywy duch zamierzchłego średniowiecza.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Toompea Loss (zamek) i Pikk Hermann

W części średniowieczną zabudowę i okazałe wieże Zamku Toompea (Hermann, Landskrona, Pilsztiker) najlepiej oglądać z poziomu parku, z dolnej części wzgórza. Zamek dumnie górujący nad miastem jest niestety niedostępny dla zwiedzających. Jedna z jego wież, charakterystyczna i wysoka na ponad 45 metrów, zwie się Pikk Hermann. Toompea Loss w obecnym kształcie, położony w tzw. Górnym Mieście, został wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku przez Zakon Kawalerów Mieczowych.

Obecnie zabudowania zamkowe stanowią przede wszystkim siedzibę Parlamentu Estonii i innych instytucji administracyjnych czy naukowych.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Toompark (park)

Toompark to bardzo ładny historyczny park Tallina na obrzeżach Starówki. Jest tu spory staw z kaczkami, kasztanowce, klony, wierzby płaczące, ścieżki spacerowe i rowerowe. Zimą staw zmienia się w lodowisko, a na ośnieżonym wzgórzu Toompea można szaleć na sankach.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Sobór Św. Aleksandra Newskiego

Sobór Św. Aleksandra znajduje się tuż przy zamku Toompea i siedzibie Parlamentu.

To główna rosyjska cerkiew prawosławna w Estonii, uznawana za najpiękniejszą w Tallinie. Ulokowana na wzgórzu Toompea. Budowę, rozpoczętą z inicjatywy gubernatora estońskiego Siergieja Szachowskiego ukończono w roku 1900 jako symbol politycznej i religijnej dominacji Imperium Rosyjskiego. Sobór jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek turystycznych, dlatego w jego wnętrzu od rana kłębi się tłum ludzików w każdym wieku. Warto wejść do środka choćby na chwilę z uwagi na liczne ikony i mozaiki. Cerkiew dysponuje też niesamowitym zespołem kościelnych dzwonów – jest ich łącznie 11, a jeden z nich – największy w Tallinie – waży 15 ton.

Władze niepodległej Estonii rozważały rozbiórkę cerkwi, ostatecznie jednak po protestach prawosławnych mieszkańców pozwoliły jej funkcjonować, z tym że w 1936 przekazały świątynię parafii etnicznie estońskiej. Od 1990 r. jest katedrą metropolitalną Estońskiego Kościoła Prawosławnego.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Kiek in de Kök – baszta w parku na wzgórzu Toompea

Kiek in de Kök to baszta wzniesiona w roku 1475, wysoka na 38 m. Jej średnica zewnętrzna wynosi 17 m, a grubość murów 3-4 m. Swego czasu była to największa wieża tego rodzaju w północnej Europie. Po rekonstrukcji w wieży mieści się oddział Muzeum Miejskiego Tallina.

Tallin

Tallin

Lindemae Park i sąsiadujący z nim Hirvepark

Dwa ładne, zielone parki na obrzeżach Starówki, położone na trasie z naszego The von Stackelberg Hotel w kierunku Starego Miasta i Vabaduse Väljak (Plac Wolności).

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin – cdn.