• 6 jajek
 • 200 g wędzonego dorsza
 • 1/2 pora (zielona część)
 • 4-5 łyżeczek śmietany 18%
 • kawałek masła
 • pieprz
 • 1/2 - 1 papryczka chilli
 • kilka gałązek świeżego tymianku

Jajecznica z porem i wędzonym dorszem.

To przepis na bardzo prostą i wyjątkowo pyszną jajecznicę z trzech świetnie pasujących do siebie składników.

Fakt, że ryba dobrze komponuje się z jajkiem nie stanowi rzecz jasna żadnego wiekopomnego odkrycia, ale zdecydowanie warto po takie połączenie sięgać, przygotowując choćby Bacalhau à Brás (PRZEPIS).

Miękki i słodki, lekko podsmażony por to również świetny kompan jajek i wędzonej ryby. Użyłem tu dorsza, ale jeśli wolisz możesz dodać dowolną inną rybę, najlepiej jednak, by miała możliwie mało ości.

Przepis nie jest odkrywczy (ale za to jakże smaczny!) i jak znam życie, pewnie niejedna osoba potraktowałaby go jak własny, ja jednak nie mam problemu z podawaniem źródeł ;-) Pomysł na tę jajecznicę, który nieco zmodyfikowałem, zaczerpnąłem z książki The New Nordic (ZOBACZ). Wkrótce – kiedy tylko bożek wolnego czasu spojrzy na mnie bardziej przychylnym wzrokiem – napiszę o tym wydawnictwie kilka słów więcej, a tymczasem polecam właśnie ten przepis. Smacznego!

Jajecznica z dorszem L_10

Jajecznica z dorszem L_09

PRZEPIS:

 1. Usuń skórę i ości z ryby.
 2. Zieloną część pora przetnij wzdłuż na pół, dokładnie umyj i pokrój wzdłuż na ćwiartki, a następnie na prostokątne kawałki.
 3. Na rozgrzanej patelni roztop trochę masła i wrzuć pory. Dodaj trochę soli (pamiętaj, że wędzona ryba już jest słona), wymieszaj i przykryj. Smaż pory kilka minut, aż zmiękną i trochę (ale niezbyt mocno) się przypalą.
 4. W tym czasie w misce wymieszaj jajka, śmietanę i listki tymianku. Dopraw sporą szczyptą pieprzu i (ewentualnie) soli.
 5. Na patelnię dodaj w razie potrzeby jeszcze trochę masła, po czym dodaj rybę i wlej jajka. Smaż jajecznicę, mieszając, aż uzyskasz pożądany stopień ścięcia jajek.
 6. Gotową jajecznicę posyp posiekaną papryczką chilli.
 7. Jajecznicę możesz podać z chrupkim pieczywem domowej roboty z tego PRZEPISU.

Jajecznica z dorszem L_05

Jajecznica z dorszem L_08

Jajecznica z dorszem L_01