Paryż – 20 pomysłów na spędzenie czasu, o których nie napiszą Ci w przewodniku.

Paryz 3_09

Paryż – jedna z kluczowych stolic Europy, największa aglomeracja Francji, miasto najczęściej odwiedzane w tym kraju przez turystów, tętniący życiem ośrodek kultury, sztuki, bogactwo zabytkowych obiektów. Jak spędzić tam czas? Można standardowo: Luwr, Wieża Eiffla, rejs statkiem wycieczkowym po Sekwanie, Panteon, Centre Pompidou, katedra Notre Dame, bazylika Sacre Coeur…

Paryz 2_10

Paryz 2_14

Paryz 2_04

Paryz 3_03

Można też inaczej. Jak dobrze spędzić czas, trzymając się z dala od Luwru i innych słynnych miejsc?

Poniżej bardzo subiektywna lista mniej i bardziej poważnych propozycji FiKa.

Paris_02

Paryz 3_01

1.

Zamieszkaj w wynajętym mieszkaniu w samym sercu miasta – najlepiej w IV, V lub VI Dzielnicy albo w Le Marais. Le Marais to historyczna nazwa części obecnej Trzeciej i Czwartej Dzielnicy, która znajduje się między Centre Pompidou, Place de la Bastille i Place de la République.

Takie rozwiązanie to zdecydowanie większa swoboda i ciekawsza opcja niż wynajęcie pokoju w hotelu. Mieszkanie z łatwością znajdziesz via Gites en France albo na innych stronach z ofertami B&B (booking.com, airbnb.com). Plusy? Możesz snuć się po mieście do późnej nocy, o świcie prawie w piżamie wyskoczyć po zakupy, a co najważniejsze sam jesteś panem lub panią swego lokum. Hotel nie zapewnia takiej wolności. Co jeszcze? Patrz pkt 2.

Jeśli chcesz namiar na sprawdzone FiKowe miejscówki (jedna w Le Marais, druga w V Dzielnicy), napisz na kontakt@facetikuchnia.com.pl.

Paris_01

Paris_44

Paryz 2_01

Paryz 2_11

2.

Korzystaj z dobrodziejstw pobliskich sklepów i sklepików z dobrym jedzeniem. Owoce morza, butik z serami, rzeźnik czy liczne warzywniaki (nie mówiąc o piekarniach i cukierniach) czynne od 6:00-7:00 rano? Żaden problem:-)

Jeśli nie jesteś fanem typowych francuskich śniadań, czyli zwyczajowego rogala maczanego w kawie, który (abstrahując od glutenu) po paru minutach porannego ceremoniału wygląda tak, że odechciewa się zarówno rogala, jak i kawy wypełnionej bułczanymi farfoclami, mając mieszkanie i dostęp do kuchni możesz dopieścić się od samego rana czymś bardziej interesującym. Na przykład dobrym serem, świeżo zaparzoną kawą, a do tego obowiązkowo kieliszkiem wina lub ewentualnie cydru. A to wszystko w małym mieszkanku, przy odrobinie szczęścia zalanym słońcem, z widokiem na budzący się do życia Paryż:-)

Paris_06

Paris_08

Paris_03

Paris_29

Paris_22

Paris_07

3.

Zrób zakupy na pchlim targu, a w weekend rozejrzyj się za większym ulicznym targiem / bazarem spożywczym, np. takim jak ten przy Saint Germain – w samym centrum miasta. Bogactwo produktów i straganów wystawionych ot tak przy jednej z najważniejszych alei handlowych Paryża robi piękne wrażenie. A przy okazji wywołuje lekkie ukłucie zazdrości, że w naszym kraju pewnie nigdy tak nie będzie… Część mini targów, szczególnie spożywczych, działa również wieczorami i nocą (nawet do ok. 22:00-23:00).

Paris_05

Paryz 4_04

Paryz 2_17

Paris_14

Paryz 4_01

Paris_46

Paryz 2_15

Paryz 2_13

Paris_49

4.

Wyrzuć przewodnik i spaceruj po mieście spontanicznie i bez planu. Zamiast chodzić po muzeach, warto szukać pustych miejsc, a w tych bardziej tłocznych po prostu obserwować ludzi:-)

Paris_47

Paris_09

Paryz 3_07

FORTEPIAN NA MOŚCIE – OBEJRZYJ

Paryz 3_13

5.

Szkoda życia na muzea. Zwiedzaj Paryż nocą, a Luwr i inne obiekty oglądaj z zewnątrz;-) (no chyba, że pogoda nie dopisze – wtedy warto skorzystać z okazji i zajrzeć do środka).

Paris_10

Paryz 2_20

Paryz 2_08

Paryz 3_14

Paryz 3_11

Paryz 3_08

6.

Odwiedź Amorino (Gelato al naturale). To słynna sieć lodziarni z deserami bardzo dobrej jakości, z naturalnych składników. Swą słabość do Amorino w „The Masters at Home” zdradził nawet Ferran Adria (elBulli). Amorino ma lodziarnie we wszystkich miastach liczących się na turystycznej mapie Europy, a w Paryżu jest ich obecnie 15, więc nie trafić do którejś jest naprawdę trudno. My przez 7 dni spacerów po mieście trafiliśmy przypadkiem na 9 lodziarni, odwiedzając 4 czy 5.

W menu najbardziej godne polecenia są sorbety, w tym przede wszystkim dwa smaki (organiczne) – gorzka czekolada i sycylijska pomarańcza. Poza tym, lokale serwują kawy i inne słodkości.

Paris_11

Paris_27

Paryz 2_03

Paris_40

Paris_13

Paris_12

7.

Wjedź na Wieżę Montparnasse (La Tour Montparnasse) i podziwiaj panoramę Paryża z wysokości 210 metrów. Wieża nie jest już wprawdzie najwyższym budynkiem Paryża (dziś jest nim Tour Axa w La Defense, która liczy 231 m; Wieża Eiffla jest jeszcze wyższa (324 m), ale klasyfikowana jest jako budowla, a nie budynek), ale La Tour Montparnasse to wciąż najwyżej ulokowany punkt widokowy Paryża dostępny dla zwiedzających.

Na szczyt wjeżdża się najszybszą (ponoć) windą w Europie, która z parteru na 56 piętro wspina się w ledwie 38 sekund. Z tej wysokości można podziwiać piękną panoramę miasta (360 stopni), na 56 piętrze znajduje się też sporo multimedialnych atrakcji dotyczących Paryża, a do tego kawiarnia i restauracja Le Ciel de Paris. A trzy piętra wyżej, które pokonuje się na piechotę (na 59 kondygnacji) jest punkt widokowy na otwartym tarasie, zabezpieczonym pleksi na wypadek wizyt samobójców lub niedostatecznie ostrożnych turystów. Bilet na wieżę kosztuje 15 EUR od osoby.

To nieporównanie lepsza i ciekawsza opcja od wjazdu na Wieżę Eiffla – zatłoczoną, pełną żandarmerii i zakazów, którymi obwarowana jest wyprawa na górę (nie można mieć w plecaku nawet jednej butelki wina czy cydru ani korkociągu…), a kolejki są gigantyczne, szczególnie wieczorami. Wjazd na WE kosztuje 18 EUR.

Paris_17

Paris_50

8.

Odwiedź Ogród Luksemburski. Można usiąść i wpatrywać się w fontanny, zjeść coś, w upalne dni schować się w cieniu drzew, poczytać albo po prostu wyłączyć się na chwilę i nie myśleć o niczym. Kiedy zejdzie się z głównych traktów, można znaleźć też całkiem ciche i spokojne miejsca. Ogród objęty jest całkowitym zakazem konsumpcji alkoholu, a ochrona czuwa i skutecznie wyłapuje element wywrotowy;-)

Paris_25

Paryz 3_12

Paryz 3_05

Paris_18

Paris_24

9.

Przespaceruj się słynnym, a przy okazji uroczym mostem Pont des Artes (Passarelle des Arts), najlepiej w dzień i w nocy. Most jest w części drewniany i przeznaczony tylko dla ruchu pieszego. Łączy Institut de France z Luwrem.

Jeszcze w 2008/2009 roku przy dobrej pogodzie przez całą długość mostu siedzieli na nim ludzie, zwłaszcza młodzi, piknikując w najlepsze. Butelki wina i rozłożyste serwety lub koce obłożone jedzeniem były typowym widokiem. Kiedyś Pont des Artes był również cały obwieszony ‚miłosnymi kłódkami’, wg popularnego także w innych europejskich miastach (w tym m.in. we Wrocławiu) scenariusza – kłódkę z wydrapanymi inicjałami zakochanych wieszamy na moście, a kluczyk – siup do rzeki. We wrześniu 2015 r. po żadnym z tych zwyczajów nie było już śladu. Kłódki i umożliwiające ich wieszanie metalowe kratownice zniknęły, ponieważ były zbyt ciężkie, a zastąpiły je plastikowe panele (z przesłaniem od miasta Make love not love locks). Kłódki wciąż można jednak wieszać przy wejściu na most. Nie wiedzieć czemu, skończyły się też pikniki. Na szczęście można poradzić sobie z tym inaczej – patrz pkt 10.

Paris_45

Paris_15

Paris_51

Na moście spotkasz też sprzedawców kasztanów. Paczka jest 2x mniejsza i kosztuje 3x więcej niż w Porto czy Lizbonie, ale są bardzo smaczne;-)

Paris_31

10.

Zjedz śniadanie / lunch / kolację (do wyboru, a najlepiej wszystko po kolei) nad Sekwaną. Bulwar nad rzeką to świetne miejsce na piknik o dowolnej porze. Romantyczne i bardzo paryskie. W słońcu, przy butelce wina można tak siedzieć godzinami. Nikt nikomu nie przeszkadza, nikt nie wciska na siłę taniego wina, tak jak handlarze-imigranci pod Eifflem. Czysty relaks:-)

Paris_39

Paryz 2_16

Paris_32

Paris_35

11.

Jeśli duże, świetnie zaopatrzone sklepy z organiczną żywnością wywołują u Ciebie nieco szybsze bicie serca, wybierz się np. do supermarketu przy 1 Rue le Goff z bio/eko jedzeniem (Magasin de produits issus de l’agriculture biologique). Kupić można w nim dosłownie wszystko: wina, cydry, sery, warzywa, owoce, mięso, czekolady, orzechy, nasiona, miody… Każdy żywnościowy alergik albo dowolny inny odmieniec wytoczy się stąd z toną dobrego jedzenia.

Paris_48

Paris_19

Paris_41

12.

Zorganizuj sobie wieczorny piknik pod wieżą Eiffla – przed godz. 21:00 robi się tam tłoczno za sprawą oczekiwanego przez publiczność wieczornego świetlno-muzycznego pokazu, którego odpustowa forma niestety bardziej odstrasza niż zachwyca, ale zerknąć mimo wszystko warto. Sama gra świateł wygląda całkiem fajnie, ale trwa niestety krótko, a później robi się gorzej niż przy stołecznym fontannowym spektaklu nad Wisłą. Tak czy owak, zanim naturalnie podświetlona wieczorową porą wieża zacznie mienić się kolorami tęczy, w alei prowadzącej do niej co bardziej zdeterminowani zajmują miejsca i popijając wino lub inne trunki podziwiają dzieło Eiffla. A pomiędzy nimi wałęsają się natarczywi sprzedawcy trunków wszelakich i obciachowych około-wieżowych gadżetów…

Paris_21

Paryz 2_02

13. 

Przespaceruj się po słynnych starych, pięknych i klimatycznych paryskich cmentarzach – Cimetière du Montparnasse i Père-Lachaise, a na tym drugim pozdrów Morrisona:-) i całe mnóstwo sław ze świata szeroko pojętej kultury.

Paryz 2_07

Paris_20

Paryz 3_06

Paris_26

14.

Jeśli też uważasz, że wszystko co najlepsze w muzyce wydarzyło się dawno albo bardzo dawno temu, odwiedź Crocodisc (42 Rue des Écoles tuż przy Sorbonie). To sklep muzyczny przede wszystkim z winylami, istniejący od lat ’70, a dziś właściwie już dwa sklepy, sąsiadujące ze sobą ścianę w ścianę i nieco różniące się stylistyką.

Paris_33

15.

Pojedź metrem do La Defense i zwiedź dzielnicę biurowców… (więcej o La Defense przeczytasz TUTAJ).

Paris_38

Paryz 3_16

Paryz 3_10

16.

…po czym wróć metrem ze stacji La Défense przy Grande Arche do przystanku Charles de Gaulle Etoile przy Łuku Triumfalnym i idąc Avenue des Champs-Élysées wróć do centrum. Trafisz tam na cały szereg atrakcji. Spotkasz np. Puchatka, który jadł za dużo sztucznego miodu ;-)

Paris_36

Paryz 2_12

17.

Jeśli jesteś bezglutem złaknionym słodyczy, idź na kawę do Gâté. To fajna bezglutenowa cukiernia i kawiarnia w jednym (RECENZJA). A jeśli po prostu lubisz dobrą kawę i słodkie, a gluten Ci niestraszny, Gâté przyjmie Cię równie dobrze. To miejsce dla każdego, sympatyczne, z dobrą kawą i całkiem szerokim wyborem deserów.

Paris_43

IMG_5331

18.

Generalnie, w Paryżu – podobnie jak we Włoszech, w Hiszpanii czy Portugalii, pij kawę w mieście jak najczęściej. Paryskie kawiarnie mają dużo uroku, sprzedają dobrą kawę, a kawowych sieciówek szczęśliwie albo wcale nie ma albo zupełnie nie rzucają się w oczy.

Paris_30

Paris_23

A jeśli Francuzi chwilami Cię drażnią, odwiedź kawiarnię, którą od lat (chyba 15) prowadzi bardzo sympatyczny Serb, mający o Francuzach dość krytyczne zdanie. Miejsce nazywa się Café Aux Arts, Etc. i mieści się przy 15 Quai de Montebello.

Paryz 4_02

Paris_52

19.

Zatrzymaj się przy jednej z outdoorowych „galerii” z rękodziełem, rozstawionych w parkach albo przy ulicach, np. przy Pałacu Inwalidów (Hôtel des Invalides). Znajdziesz tam stoiska z ceramiką, artykułami wyposażenia wnętrz, ale też z winem i dobrym jedzeniem. To fajne miejsce na zakupy i niewyczerpane źródło pomysłów na nietuzinkowe prezenty.

Paris_37

Paryz 4_03

Paryz 2_09

Paryz 2_18

Paryz 3_17

20.

Kup koszulę w Coton Doux – w Paryżu marka ma 7 butików, w całej Francji 2x tyle, a po więcej zawsze można wrócić ONLINE. Ilość wzorów i kolorów oszałamia:-)

Paris_42

…i pamiętaj o najważniejszym – codziennie pij wino i jedz francuskie sery!;-)

Paryz 2_06

Paris_04

Paris_28

Paryz 3_02

cdn.

Paryz_00