Labneh – jak zrobić ser z jogurtu.

Labneh – ser z jogurtu

Labneh

Labneh – przepyszny delikatny i kremowy serek – to po prostu czysty jogurt odcedzony z serwatki. A przy okazji najprostszy ser na świecie, który każdy – dosłownie każdy – z powodzeniem może zrobić samodzielnie w domu. W tym przypadku nie potrzeba ani jakiejkolwiek wiedzy kulinarnej, ani doświadczenia. Wystarczy tylko dobrze opisana instrukcja, kilka banalnych akcesoriów, które każdy ma w kuchni i pyszny labneh Waszej domowej produkcji gotowy! :-)

Labneh można zrobić zarówno ze zwykłego gęstego jogurtu naturalnego, jak i z tzw. jogurtu greckiego, który wyróżnia się tym, że już jest w części odcedzony z serwatki, a w rezultacie – jest gęstszy i tłustszy. Tak naprawdę, jogurt, który nazywamy greckim, to faza pośrednia pomiędzy klasycznym jogurtem a labneh. Oznacza to, że jeśli postanowisz zrobić ser z jogurtu greckiego, gotowy serek uzyskasz szybciej – taki jogurt zawiera bowiem mniej wody, którą trzeba odcedzić.

Labneh

Labneh – jak jeść i do czego używać?

Pod względem konsystencji świeży, ok. 24-godzinny labneh przypomina twarożkową ricottę, choć jest od niej jeszcze delikatniejszy, bardziej kremowy i puszysty.

Ma też bardzo delikatny smak, który można zarówno podostrzyć dowolnymi przyprawami lub ziołami, np. czarnuszką lub gorczycą – tak jak w tym przepisie na domowy ser, jak i dosłodzić – w zależności od preferencji. Taki ser jest idealny do naleśników, kanapek, jako baza twarożku z rzodkiewką czy szczypiorkiem albo jako dodatek do śniadaniowej miski z bakaliami / granolą / miodem, etc.

Poza tym, świeży labneh znakomicie zastępuje ricottę – możesz użyć go do sernika, jako składnik tarty, jako bazę tzatziki albo podać jako mezé. Do serników świetnie nadaje się także gęstszy (ok. 48-godzinny) labneh, którego konsystencja po tym czasie bardziej przypomina klasyczny twaróg.

Labneh można też odcedzać – i w rezultacie podsuszać – dłużej (do ok. 4-5 dni – ZOBACZ), a następnie np. uformować go w kulki i zamarynować w oliwie z dowolnymi przyprawami. W wolnej chwili postaram się dodać jakiś prosty przepis. A jeśli nawet kolejny raz z braku czasu nie dotrzymam obietnicy, Internet jest pełen instrukcji, jak ukulać serek zrobiony z jogurtu i przygotować z niego smakowite aromatyzowane serowe kulki zatopione w oliwie.

Poniżej: Serek (24-godzinny) z pistacjami i berberysem

Labneh

Poniżej: Serek (po 72 godzinach) z marakują i pyłkiem pszczelim

Labneh

Labneh, który widzisz na zdjęciach (poza dwoma powyżej), to serek powstały po 22 godzinach odcedzania jogurtu.

Jogurt – jakość ma znaczenie

Jogurt, z którego ma powstać labneh, musi być prawdziwy i naturalny. Bez zagęszczaczy, konserwantów i innych dodatków. Najlepiej, by składał się wyłącznie z mleka i kultur bakterii. Ja najczęściej używam gęstego jogurtu greckiego z owczego mleka, który kupuję pod Halą Mirowską (ZOBACZ), ale jeśli masz mniej szczęścia, możesz zrobić serek z jogurtu naturalnego lub greckiego z supermarketu (jeśli chodzi o grecki, polecam np. malutę (inne mi nie smakują), ser z niej jest również bardzo smaczny – sprawdzone).

Labneh

Labneh

Labneh – SKŁADNIKI na ok. 200 g sera:

  • ok. 700 g gęstego jogurtu (u mnie: grecki owczy, ale może być też zwykły jogurt z krowiego mleka)
  • szczypta soli (u mnie: szafranowa, ale może być dowolna)

Do zrobienia sera – poza wymienionymi składnikami – potrzebujesz następujących akcesoriów:

  • duża miska
  • sito
  • gaza lub tetra
  • gumka recepturka
  • cierpliwość :-)

Labneh – PRZEPIS:

  1. Jogurt przełóż do miski. Dodaj szczyptę soli i wymieszaj. Na tym etapie możesz dodać również inne przyprawy, wg uznania.
  2. Czyste sito lub durszlak zawieś nad miską, po czym wyłóż gazą lub tetrą.
  3. Przełóż jogurt na sito wyłożone gazą.
  4. Zbierz gazę, formując jogurt w coś na kształt kuli i zwiąż gazę przy pomocy gumki recepturki.
  5. Powstałą instalację wstaw do lodówki. Jogurt możesz dodatkowo docisnąć niewielką miską lub talerzykiem. W misce, nad którą zawieszone jest sito, zbierze się serwatka.
  6. Po ok. 20-24 godzinach odcedzania otrzymasz kremowy serek. Po ok. 2 dniach otrzymasz ser o konsystencji miękkiego twarogu podobnego np. do śmietankowego twarogu ze Strzałkowa, a po 3-4 dniach gęstszy serek, który możesz uformować w kulki i zamarynować.
  7. Czasy odcedzania, które podaję, są orientacyjne, ponieważ w praktyce każdorazowo zależą od gęstości jogurtu.

Smacznego!

Labneh

Labneh

Labneh

Labneh

Labneh

Labneh