Murviedro Coleccion Reserva 2015 Bobal DO Utiel-Requena.

Bobal to jedna z najciekawszych endemicznych odmian winorośli w Hiszpanii. Jest najpopularniejszym szczepem w regionie Walencji i trzecią najczęściej uprawianą odmianą w Hiszpanii, której dzieje sięgają co najmniej 600 lat wstecz, a mimo to wina z niej produkowane pozostają dość niszowe. Więcej o Bobalu przeczytasz w tym wpisie.

Historia winnicy Murviedro sięga 1927 roku, kiedy to Bodegas Schenk otworzyła filie w Hiszpanii. Pierwszą z nich ulokowano w VilaFranca del Penedès w Katalonii pod nazwą Schenk España. W 1997 r. Schenk España przeniosła swą główną siedzibę do Requena we Wspólnocie Walencji, a w roku 2002, przy okazji obchodów 75-lecia istnienia, producent zmienił nazwę na Bodegas Murviedro na cześć Cavas Murviedro, to jest jednej ze swych najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych winnych marek w regionie.

Bobal Murviedro Reserva 2015 to wino odmianowe (100% Bobal). Selekcja gron ze starych, około stuletnich i mało wydajnych krzewów, ręczny zbiór, delikatne wyciskanie owoców, fermentacja w kontrolowanej temperaturze, długa maceracja ze skórkami, fermentacja malolaktyczna w stali, 12 miesięcy w amerykańskim dębie i minimum rok w butelce. W rezultacie powstaje wino z charakterem. W kolorze ciemny rubin. Nos to przede wszystkim intensywny, bogaty aromat owoców leśnych (jeżyna, malina) na tle kwietnej łąki z nutą tostów, mięty i czekolady. Na podniebieniu dojrzałe, pełne i gładkie, gęste, z dobrze ułożonymi taninami i długim finiszem. Soczysty i aromatyczny Bobal o sporej złożoności, bardzo dobry.

Nazwa: Murviedro Coleccion Reserva 2015 Bobal DO Utiel-Requena Edición Limitada 
Kraj: Hiszpania
Region: Valencia, DO Utiel-Requena
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Bobal
Moc: 13,5%
Wino kupiliśmy w Warszawie

Murviedro Coleccion Reserva 2015 Bobal