• 500 g malin
 • 300 ml naturalnego jogurtu (tu: grecki pełnotłusty)
 • 2 jajka
 • 8-10 łyżek bezglutenowej mąki owsianej
 • woda mineralna gazowana
 • sól
 • olej do smażenia (tu: organiczny kokosowy nierafinowany)

Naleśniki z malinami.

Niejednokrotnie, przy różnych okazjach (w tym również w mojej książce) wspominałem, że tak przyrządzane naleśniki z owocami (najczęściej – z truskawkami albo z jagodami) to mój ulubiony smak dzieciństwa. Po latach, w pełni sezonu na najlepsze polskie owoce wciąż wracam do tego prostego przepisu. Staram się powtórzyć go choć raz czy dwa razy w roku. Dziś pora na naleśniki z malinami.

Obowiązkowa jest oczywiście wersja kanoniczna, którą moja mama przyrządzała najczęściej – z truskawkami (plus jogurt zamiast śmietany), ale równie dobrze sprawdzają się też pełne smaku jagody, soczyste i słodkie czereśnie czy zaskakująco słodkie wiśnie (gdzie podział się ich mocno cierpki smak, który pamiętam z przeszłości?).

Zorientowałem się niedawno, że nie upubliczniałem tu jeszcze kolejnej doskonałej wersji – z malinami. Najwyższa pora nadrobić ten brak :-)

Podobnie jak w przypadku poprzednich wariantów, dopasowanie proporcji składników to Twoje zadanie. Przygotuj tyle naleśników i użyj takiej ilości owoców oraz jogurtu, na jaką masz ochotę. Ja lubię, gdy owoców jest więcej.

W zależności od upodobań, możesz użyć jogurtu greckiego (kremowego i gęstego) albo bardziej płynnego. Polecam doskonały, prawdziwy grecki jogurt (z Grecji, nie z marketu) sprzedawany na wagę pod Halą Mirowską – ZOBACZ. Bezglutenową mąkę owsianą możesz zastąpić inną (kasztanową, teff, kukurydzianą, jaglaną, etc.). Zamiast oleju kokosowego, na którym smażę najczęściej, możesz sięgnąć po inny olej lub na przykład masło klarowane.

Niezmiennie pyszne danko, doskonałe zarówno na śniadanie, jak i na lunch lub kolację, polecam!

Nalesniki z malinami L_01

Nalesniki z malinami L_09

PRZEPIS na naleśniki z malinami:

 1. Jajka rozkłóć w misce. Do roztrzepanych jajek dodaj przesianą przez sito mąkę i wodę.
 2. Wymieszaj, aż uzyskasz gładkie naleśnikowe ciasto. Najlepiej najpierw dodać połowę mąki i rozrobić ciasto, a następnie dodać resztę mąki i więcej wody.
 3. Usmaż naleśniki na lekko natłuszczonej patelni. Gotowe naleśniki odkładaj na talerz i przykrywaj drugim talerzem, by nie wystygły.
 4. W dużej misce delikatnie wymieszaj przebrane maliny z jogurtem.
 5. Naleśniki pokrój w paski, a następnie w nieduże kwadratowe kawałki.
 6. Przełóż naleśniki do miski z malinami i wymieszaj.

Nalesniki z malinami L_07

Nalesniki z malinami L_04

Nalesniki z malinami L_06