Pieczone śliwki.

Najprostszy deser na jesień? Mocno dojrzałe pieczone śliwki z orzechami i korzennym miodowo-maślanym sosem podlanym dobrym likierem owocowym. Ten przepis to właściwie autoplagiat, czyli bezpośrednie nawiązanie do pomysłu na korzenną persymonę. Ten sam zestaw przypraw, tylko owoce i alkohol inne. Zresztą, w tamtym przepisie sam napisałem „w razie potrzeby zastąp persymonę śliwkami”. Pieczone śliwki to zawsze dobry pomysł!

Do śliwek dodaję wiśniówkę, którą kupiliśmy jakiś czas temu w Pijanej Wiśni we Wrocławiu i która zaspała w kredensie. Możesz użyć innego alkoholu, np. Cointreau, Grand Marnier, rumu, wódki, etc. albo całkiem go pominąć i zastąpić na przykład sokiem.

Sprawdź też:

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki – SKŁADNIKI na 4 porcje:

  • kilogram jak najsłodszych śliwek różnych odmian 
  • 100 g orzechów laskowych podprażonych na patelni
  • 3 łyżki ghee / masła klarowanego
  • 4 łyżki gęstego miodu (u mnie: eukaliptusowy)
  • przyprawy: ⅓ gałki muszkatołowej świeżo startej, pół ziarenka tonki rozgniecionego w moździerzu, łyżeczka goździków rozgniecionych w moździerzu, pół łyżeczki ziela angielskiego rozgniecionego w moździerzu, pół łyżeczki mielonego cynamonu, pół łyżeczki czarnego kardamonu rozgniecionego w moździerzu, łyżeczka pieprzu voatsiperifery (z Madagaskaru) albo pół łyżeczki zwykłego czarnego pieprzu
  • 100 ml wiśniówki (u mnie: Pijana Wiśnia) lub innego likieru; jeżeli chcesz pominąć alkohol, dodaj sok z wiśni
  • garść pistacji niesolonych i nieprażonych, grubo posiekanych

Pieczone śliwki – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni C.
  2. Śliwki przekrój na połówki i wypestkuj, wrzuć do miski.
  3. W moździerzu rozetrzyj mieszankę przypraw korzennych.
  4. Posiekaj orzechy (ja rozgniatam je w moździerzu po przyprawach).
  5. Na patelni rozpuść 3 łyżki ghee, zdejmij z ognia, dodaj 4 łyżki miodu i wymieszaj. Dodaj przyprawy, wymieszaj. Wlej miksturę do miski ze śliwkami.
  6. Do miski ze śliwkami wlej 100 ml wiśniówki (w razie potrzeby więcej), po czym dodaj posiekane orzechy, wymieszaj wszystko dłońmi.
  7. Przełóż do naczynia do zapiekania i wstaw do piekarnika na 35 minut (180 stopni C, środkowy poziom, grzanie góra-dół, bez termoobiegu).
  8. Tak upieczone śliwki same w sobie są wspaniałym deserem lub śniadaniem na słodko. Warto wstawić je na kilka godzin lub całą noc do lodówki – schłodzony sos zgęstnieje jeszcze mocniej i nabierze konsystencji syropu. Śliwki możesz również podać jako dodatek do placków, lodów, naleśników, ryżu czy owsianki. Pycha!

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki

Pieczone śliwki