Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami.

Placki twarogowe to zawsze dobry pomysł. Są świetną propozycją m.in. na weekendowe śniadania, która sprawdza się o każdej porze roku. Można też usmażyć większą ilość placków na zapas i zjeść je następnego dnia, podgrzane lub na zimno. W zależności od sezonu, placki możesz podać z najróżniejszymi dodatkami: z owocami w całości albo – tak jak tu – w postaci sosu, z miodem, syropem (np. daktylowym), bakaliami czy jogurtem.

Przyrządzając sos z mirabelek (albo z innych śliwek) możesz użyć owoców w dowolnej ilości. Nie musisz dodawać wszystkiego do placków, taki sos świetnie nadaje się również do lodów, gofrów, naleśników, owsianki, makaronu, ryżu lub puddingu ryżowego, serów, mięsa, etc. Jeśli chodzi o mnie, w takim przypadku zawsze piekę więcej owoców, po czym dodaję je do wszystkiego, cokolwiek tylko podpowie mi wyobraźnia.

W upieczonych mirabelkach uwydatniają się kwaskowate nuty, ale nie dosładzam ich przed pieczeniem, ponieważ lubimy ich lekko kwaśny smak. Później, w razie potrzeby, można dodać do nich odrobinę miodu lub innego słodzidła.

Placki twarogowe smażą się łatwo, ale mają delikatną konsystencję. Uważaj, by zbyt mocno ich nie przysmażyć i ostrożnie przewracaj je na drugą stronę przy pomocy łopatki. Podczas smażenia i tuż po zdjęciu z patelni mogą sprawiać wrażenie nieco „lelawych”, ale gdy lekko przestygną staną się wyraźnie bardziej zwarte.

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami – SKŁADNIKI na ok. 20 placków (w zależności od ich wielkości):

Placki twarogowe

  • 800 g twarogu dobrej jakości (tu: twaróg z Jarocina, ten sam, z którego piekłem jeden z ostatnich serników)
  • 50 g erytrytolu (to naturalny zamiennik cukru, który zawiera ZERO kalorii, więcej przeczytasz o nim w tym wpisie); zamiast erytrytolu możesz dodać cukier
  • 50 g mąki owsianej bezglutenowej (używam – jak zawsze – mąki Provena)
  • 3 jajka (zerówka, wolny wybieg)
  • 50 g ghee / masła klarowanego roztopionego na patelni + dodatkowe masło lub olej do smażenia placków, chyba że używasz patelni, na której można smażyć bez tłuszczu (ja używam takiej)

Sos ze śliwek

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  2. Umyj śliwki i przetnij na połówki, usuwając pestki (zobacz).
  3. Przełóż owoce do naczynia do zapiekania odpowiedniej wielkości (wcześniej możesz wyłożyć je papierem do pieczenia, dzięki temu sok z owoców nie zapiecze się) i wstaw do piekarnika na ok. 25 minut. Gotowe śliwki (zobacz) możesz pozostawić w rozgrzanym (wyłączonym) piekarniku i podać je na ciepło albo wystawić z pieca i pozwolić im przestygnąć.
  4. W robocie kuchennym zmiksuj składniki na placki.
  5. Usmaż placki, delikatnie przewracając je na drugą stronę. Poznasz, że są gotowe do przewrócenia na drugą stronę, kiedy na krawędziach zmienią kolor. W miarę stygnięcia, placki stają się bardziej zwarte.
  6. Placki podaj z pieczonymi mirabelkami lub innymi śliwkami. Jeżeli uznasz, że śliwki są zbyt kwaśne, dodaj miód lub inne słodzidło. Ja skropiłem całość odrobiną bardzo fajnego, wyrazistego w smaku miodu z koniczyny.

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami

Placki twarogowe z pieczonymi śliwkami