Meandro do Vale Meão 2020 Tinto.

Historia słynnej Quinta do Vale Meão sięga roku 1877, kiedy to Antónia Adelaide Ferreira, ówczesna właścicielka winnic w Douro, nabyła na aukcji 300 ha dziewiczej ziemi od gminy Vila Nova de Foz Côa w Douro Superior. Jej marzeniem było stworzyć modelową winnicę z niczego, wykorzystując doświadczenie zdobyte w Douro. Realizacja ambitnego projektu A.A.Ferreira trwała ledwie osiem lat, a przerwała go jej niespodziewana śmierć w roku 1896. Od tego czasu majątek Quinta do Vale Meão zawsze pozostawał w rękach jej potomków. W latach ‘70 ubiegłego stulecia zarządzanie posiadłością przejął jej prapraprawnuk Francisco Javier de Olazabal, który zainicjował długi i żmudny proces przejmowania udziałów w spółce od rodziny i innych współwłaścicieli majątku. Od 1994 r. Francisco Olazabal oraz jego potomstwo pozostają jedynymi właścicielami winnic Vale Meão. W 1998 r. Francisco Javier de Olazabal zrezygnował z funkcji dyrektora zarządzającego A.A. Ferreira S.A., by wraz z synem enologiem Francisco de Olazabal y Nicolau de Almeida skoncentrować się w pełni na procesie produkcji, dojrzewania i sprzedaży win spod szyldu Quinta do Vale Meão, którym zarządza nowo powołana przez Francisco spółka F. Olazabal & Filhos Lda.

Bardzo deszczowa wiosna AD 2020, a po niej wyjątkowo suche i gorące lato, którego doświadczyliśmy w Douro na własnej skórze, nie pozostały bez wpływu na poziom produkcji z tego rocznika, która spadła o około 40% w porównaniu ze średnią z kilku poprzednich sezonów, a szczepem, który przez ekstremalne warunki klimatyczne ucierpiał najbardziej, okazała się Touriga Franca.

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão

Nazwa wina – Meandro do Vale Meão – nawiązuje do miejsca położenia posiadłości Quinta do Vale Meão, z której pochodzi – tam, gdzie koryto rzeki Douro tworzy widowiskowy, pocztówkowy łuk. Meandro bazuje na trzech rdzennych szczepach Douro (Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz), stanowiących około 95% blendu i uzupełnionych domieszką Tinta Barroca i Alicante Bouschet. Po wstępnym miażdżeniu, winogrona są schładzane i tradycyjnie deptane stopami przez cztery godziny w granitowych lagares, po czym trafiają do małych stalowych kadzi z kontrolą temperatury. Każda odmiana winorośli jest winifikowana oddzielnie, zarówno w kadziach ze stali nierdzewnej, jak i w granitowych lagares. Wino dojrzewa 14 miesięcy w dwu- i trzyletnich barriques. W kolorze głęboko skoncentrowana, nasycona czerwień. Aromat jest intensywny, owocowo-kwiatowy, z dominującą nutą ciemnych owoców (czereśnia, jeżyna, jagoda, czarna morwa), ale też czekolady, drewna i korzennych przypraw. Na podniebieniu bogate, charakterne, bardzo wyraziste, z mocną, ale zaokrągloną taniną. Soczyście owocowe, dżemowo-porzeczkowe, świeże ze świetną kwasowością i długim złożonym posmakiem. Bardzo dobre, z mocnymi w smaku długo dojrzewającymi serami tworzy doskonały zestaw.

Nazwa: Meandro do Vale Meão 2020 Tinto
Kraj: Portugalia
Region: Douro, Douro Superior
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 50% Touriga Nacional, 35% Touriga Franca, 10% Tinta Roriz, 4% Tinta Barroca, 1% Alicante Bouschet
Moc: 14%
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão

Meandro do Vale Meão 2020 Tinto Quinta do Vale Meão