Sałatka z dyni i granatu.
Do polubienia dyni i traktowania jej jako składnika codziennych posiłków wystarczy jeden warunek: świeży produkt dobrej jakości. Dynie, które świeże nie są, zamiast soczystości i smaku oferują suchy i nijaki miąższ bez wyrazu (to dynie-zamulacze). Ostatnio miałem okazję przypomnieć sobie o tym, kupując butternuta w przypadkowym supermarkecie. Dynie od Majlertów powoli nam się kończą, postanowiłem więc sprawdzić, co w temacie dyń słychać w marketach. Niestety, nic dobrego, choć mimo wszystko mam nadzieję, że nie wszystkie dynie „sklepowe” smakują aż tak odstraszająco. Ja więcej nie zaryzykuję wariantu z marketu, lepiej pozostać przy zaufanym warzywniaku. Tyle w temacie dyni, teraz o sałatce.
Sałatka z dyni, pestek granatu i koziego sera to apoteoza sałatkowej prostoty. Prosta, pyszna, z trzech składników. Dynia pokrojona w drobną kostkę i podsmażona nabiera bardzo fajnego dymnego smaku, a dodatek świeżego soku z granatu dodaje całości delikatnej słodyczy. Takie jedzonka warto doprawiać oliwą jak najlepszej jakości – krótka lista składników i prosta kompozycja smaków sprzyjają uwypukleniu smaku użytej oliwy, która – w zależności od okoliczności – podkreśla lub przełamuje smaki pozostałych składników. Świetnie sprawdziła się tutaj przywieziona z Walencji UnOlivo z Jaén – wyrazista, z lekko pikantną nutą, co jest cechą charakterystyczną oliw z oliwek Picual, doskonale przełamała słodkawy smak całości. Sałatkę wieńczy ser, ponieważ – jak wiadomo – z serem wszystko smakuje lepiej. Canario z koziego mleka, choć twardy, jest jednocześnie wyraźnie kremowy i ma bardzo mocno mleczny smak.
Sałatka z dyni i granatu – SKŁADNIKI na 2 porcje:
- pół małej dyni piżmowej (Butternut)
- pestki z połówki granatu
- ok. 100-150 g kruchego twardego sera, np. Canario (ser z Kanarów, z koziego mleka); Parmigiano Reggiano i inne podobne mu sery też będą OK
- trochę listków świeżego tymianku
- świeżo starta gałka muszkatołowa
- oliwa extra vergine jak najlepszej jakości
Sałatka z dyni i granatu – PRZEPIS:
- Dynię obierz ze skórki i pokrój w niewielką kostkę. Usmaż na natłuszczonej patelni, aż kawałki dyni ładnie się zrumienią. Dyniowe „kostki” powinny utworzyć na patelni jedną warstwę, dzięki czemu usmażą się, zamiast się dusić we własnych sokach.
- Nad miską wyłuskaj pestki z połówki granatu. Usuń ewentualne niejadalne fragmenty miąższu granatu, pozostawiając same pestki i sok.
- Pod sam koniec smażenia dyni dodaj na patelnię 2-3 łyżki soku z granatu (z miski). Sok od razu odparuje, tworząc glazurę. Zdejmij patelnię z ognia, zetrzyj gałkę muszkatołową i wymieszaj.
- Podziel dynię na porcje, dodaj pestki granatu oraz pokruszony ser. Całość oprósz listkami tymianku i skrop oliwą.