Sernik z Manchego – hiszpański pomysł na słodko-słony deser. Wspaniały!
Prawdziwy, klasyczny sernik bez spodu to jeden z najlepszych deserów, jakie istnieją. Jego apetyczna prezencja, złocisty kolor, wyjątkowa kremowość i bogaty serowy smak sprawiają, że naprawdę trudno mu się oprzeć. Sernik to babcia, ciepło, dom. I najlepsza, domowo-deserowa tradycja.
Dzisiejszy przepis na sernik jest inny niż wszystkie, ponieważ to hiszpański patent na słodki sernik z Manchego. Nie jednoznacznie wytrawny, jak kilka innych serników, na które przepisy znajdziesz tutaj, ale słodki sernik przełamany wyraźnie słoną nutą. Sernik z Manchego to najlepsza tradycja i innowacja w jednym. Z jednej strony, mamy tu komplet typowych składników (ricotta lub twaróg, śmietana, jajka, słodzidło i odrobina skrobi), a z drugiej dojrzały i słony owczy ser Manchego, który wznosi ów niecodzienny serowy cud na wyższy poziom abstrakcji. Sernik z Manchego smakował nam bardziej niż bardzo, więc na pewno trafi na stół jeszcze niejeden raz.
Cały świat wie, że Hiszpanie umieją w serniki, więc radzę nie zwlekać. Są rzeczy, których odkładać nie warto. Kilka sezonów temu hitem netu stał się baskijski spalony sernik, dziś pora na sernik z Manchego!
Sernik z Manchego – SKŁADNIKI na 8-10 porcji:
(tortownica o średnicy 20 cm)
- 350 g Manchego Curado DOP lub innego podobnego sera, bez skórki, dość drobno startego
- 400 g ricotty (tłusty mielony twaróg też będzie OK)
- 85 g skrobi kukurydzianej
- 100 g śmietany (ok. 20-30% tłuszczu)
- 6 jajek (zerówki, wolny chów)
- 200 g erytrytolu (albo cukru kokosowego)
- kilka łyżeczek dowolnej konfitury na wierzch sernika (u mnie: z gorzkich pomarańczy)
Sernik z Manchego – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 °C.
- Manchego zetrzyj na dość drobnej tarce i przełóż do miski. Dodaj jajka, ricottę (lub twaróg), słodzidło, śmietanę i skrobię. Wymieszaj ręcznie lub w mikserze planetarnym (ja mieszam/ucieram ręcznie w dużej misce), tak by uzyskać masę bez większych grudek.
- Tortownicę z wyjmowanym dnem (średnica – 20 cm) wyłóż pergaminem i natłuść masłem. Przełóż do niej masę na sernik, po czym wstaw do piekarnika i piecz ok. 60-65 minut na środkowym poziomie (grzanie góra-dół) w temperaturze 180 °C bez termoobiegu. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika. Sernik jest gotowy, gdy ładnie się zrumieni. Pozwól mu ostygnąć w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.
- Przed podaniem na wierzch wyłóż konfiturę. Idealna byłaby konfitura z pigwy lub nawet z pigwowej galaretki, ale membrillo zniknęła razem z serami, więc zastąpiłem ją konfiturą z gorzkich pomarańczy.
- Przechowuj w lodówce do 4-5 dni.
Jaki inny ser można użyć do sernika
Każdy o w miarę podobnej strukturze. Parmigiano Reggiano, Idiazabal, dojrzały Pecorino, Grana Padano, nawet Dziugas czy Oscypek dadzą radę.
Jaki inny ser można użyć do sernika ?
Każdy o w miarę podobnej strukturze. Parmigiano Reggiano, Idiazabal, dojrzały Pecorino, Grana Padano, nawet Dziugas czy Oscypek dadzą radę.
Dołączam się do pytania Izabeli – na wypadek gdyby polecany przez Ciebie Manchego Curado DOP był nieosiągalny? Czy semicurado też będzie ok? Czy lepiej jakiś inny ser- jaki? Bo koniecznie do zrobienia!:)
Tak, Manchego semicurado sprawdzi się tak samo dobrze. Każdy inny ser o w miarę podobnej strukturze też. Parmigiano Reggiano, Idiazabal, Grazalema, dojrzały Pecorino, Grana Padano, nawet Dziugas czy Oscypek dadzą radę.
W przepisie jest 350 g sera Manchego – czy to nie jest pomyłka? I nie powinno być 35 g?
Nie ma pomyłki, Są Twoje ograniczenia;-)
Sernik z 35 g Manchego nie byłby sernikiem z Manchego. Proporcje mają mieć sens i odpowiadać przyjętemu konceptowi.
Czy na pewno chodzi o smietane 20-30% ? Czy smietanke ?
Używam śmietany, nie śmietanki, zgodnie z informacją podaną w przepisie.
A jakby tak w żadnym okolicznym sklepie nie było skrobi kukurydzianej, to z ziemniaczaną będzie w porządku? Czy zmieni to jednak coś naprawdę istotnego? Pytam, bo za nic na świecie nie chcę zmarnować manchego!
Tak, powinno być OK.