Štemberger Pét-Nat 2021.

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Winemaker to dla winogron przyjacielski towarzysz podróży w drodze z winnicy do wina w butelce.

Organiczne, certyfikowane winnice rodziny Štemberger znajdują się w dwóch częściach Krasu/Carso: w jego sercu, wokół rodzinnej wioski Šepulje, gdzie Štembergerowie kontynuują tradycję starego tureckiego folwarku oraz na jego skraju, w pobliżu historycznego Štanjel, gdzie płaskowyż krasowy przechodzi w Dolinę Vipavy. Parcele leżą na wysokości od 280 do 360 m npm, dzięki czemu obejmuje je zarówno śródziemnomorska bryza, jak i chłód od strony Alp. Winnice w Šepulje posadzone są na terra rossa, czerwonej krasowej glebie bogatej w żelazo i wapń. Rośnie tu też najstarsza winorośl w regionie, pnąca się na kratce za domem, która liczy już przeszło 300 lat. Z kolei podłoże winnic w Štanjel stanowi mieszankę terra rossa i fliszu. Profil terroir pozwala Štembergerom wytwarzać nietuzinkowe wina o wyjątkowym charakterze. Štemberger prowadzi winnice w harmonii z naturą, pielęgnuje winorośle zgodnie z regułami zrównoważonego rolnictwa i biodynamiki, te same zasady stosuje w piwnicy. Grona zbierane są wyłącznie ręcznie, wino ma czas na dojrzewanie, a interwencja w cały proces ograniczona jest do minimum.

Pét-Nat czyli co? Pétillant Naturel (= naturalne musowanie, stąd akronim Pét-Nat) to coraz popularniejszy styl win musujących, produkowanych metodą wtórnej fermentacji w butelce i najczęściej zamkniętych kapslem. Metoda zakłada butelkowanie wina jeszcze przed zakończeniem fermentacji, która finiszuje w butelce. Naturalne drożdże zjadają pozostałe w winie cukry i przekształcają je w alkohol, a powstały w procesie dwutlenek węgla zamknięty w butelce zapewnia dzikie bąble.

W przeciwieństwie do długo macerowanych bieli, moda na Pét-Naty jakoś nas nie porwała, może dlatego, że nic co masowe, na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Tak czy owak, dobry Pét-Nat nie jest zły, a Pét-Nat Štemberger jest na tyle intrygujący i nieokiełznany, że warto dać mu szansę. Pét-Nat Sebastijana Štembergera to eksperymentalny blend dwóch odmian: króluje tu nasza ulubiona Vitovska (70%) z domieszką Malvazija (30%). Winifikacja: grona z ręcznego zbioru, 8-10 dni maceracji ze skórkami w otwartych kadziach, ręczny pigeage i bâtonnage, wtórna fermentacja i dojrzewanie w butelce. Sporo naturalnego osadu, bardzo mętne i mocno nabuzowane, o dużych solidnych bąbelkach. W kolorze bursztynowe, jasno pomarańczowe, w aromacie i smaku świeży egzotyczny owoc (grejpfrut, marakuja, ananas). Absolutnie niepoważne, fajne, żywe, lekkie i orzeźwiające wino z wyraziście goryczkową końcówką. Dobre, niezobowiązujące, codzienne, trochę jak craftowy baskijski cydr.

Nazwa: Štemberger Pet-Nat 2021
Kraj: Słowenia
Region: Kras (Karst/Carso), Primorska
Rodzaj: Pét-Nat, wytrawne, naturalne, bez siarczynów
Szczepy: 70% Vitovska, 30% Malvazija Istriana
Moc: 13%

Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat

Štemberger Pét-Nat