Stoccaggio. Dla pasjonatów i początkujących. Ten adres trzeba znać!

Stoccaggio

Stoccaggio to miejsce, które warto wpisać w krakowski grafik nawet wtedy, kiedy pod Wawel wpada się na 24 godziny. My w niedzielne popołudnie tak właśnie wpadliśmy i nie mogliśmy trafić lepiej. W poniedziałek z samego rana czekało mnie nagranie do nowego programu podróżniczo-kulinarnego, tym bardziej więc wolny wieczór należało wykorzystać odpowiednio 🙂

W Stoccaggio dobre wino w szerokim wyborze osłodzi Wam trudy codziennego żywota (tym skuteczniej, im aura mniej przyjazna, a w lutym – jak wiadomo – jest nieprzyjazna z definicji). Miło spędzicie czas, poznacie ludzi z pasją i kupicie coś na zaś 😉 A adres zakodujecie w pamięci na następną okazję, bo naprawdę warto.

Stoccaggio

Stoccaggio

Stoccaggio

Krupnicza

Bar mieści się w samym sercu miasta, przy ulicy Krupniczej. Administracyjnie to jeszcze Stare Miasto, choć by tu dotrzeć, od Rynku trzeba nieco odejść. Uliczka po zmroku jest raczej z gatunku tych mrocznych, w fazie potencjału do zagospodarowania, ale nie warto tracić wiary. Warto za to szukać „9”, wbijać i zajmować stolik. Internety podają, że kamienica pod numerem 9 to budynek w stylu neorenesansowym, z roku 1871. W latach 1889-1919 mieszkał tu ponoć namiestnik Galicji. A dziś pod tym samym adresem gromadzą się amatorzy boskiego soku z winogron.

Gości od progu wita widok, którego oczekują. Butelki. Dobre. Gdzie nie spojrzeć, na każdej ścianie i z najróżniejszych zakątków świata. Poza klasycznymi winnymi regionami, o których każdy słyszał i które prawie każdy zna, są tu wina z winnic w Syrii, Chinach, Indiach, Libanie czy północnym Meksyku (Baja California). Dobrze mieć takie miejsce w zasięgu i wielka szkoda, że w Warszawie podobnego brak. Może czas Stoccaggio skopiować i spróbować sił na stołecznym gruncie?

Stoccaggio

Stoccaggio

Stoccaggio

Stoccaggio

Przyjemności

To, po co przychodzimy, czyli degustacja, wygląda tak: gość zajmuje stolik, po czym bez pośpiechu wybiera wino, spacerując od regału do regału. Są tu wina wybitne i bardziej przystępne. Każdy – naprawdę każdy – znajdzie coś dla siebie. Piemont – Lombardia – Toskania – Abruzzo – Veneto – Sardynia – Sycylia – Korsyka – Douro – Alentejo – La Rioja – Pais Vasco – Argentyna – Nowy Jork – Kalifornia i tak dalej. Stary Świat. I Nowy Świat. Co kto lubi i czego kto pragnie. Dla patriotów – jest też niezły wybór win z Polski rodem. W międzyczasie gość zauważa opcję z chińskimi znaczkami albo Zinfandel z Baja California… Amok narasta, a kiedy wreszcie zdaje sobie sprawę, że im dłużej będzie myślał, tym trudniej będzie wybrać, decyduje się na coś dobrego w zasięgu wzroku. Wręcza butelkę obsłudze i wykończony osuwa się na fotel. Gdzieś po drodze zamawia jeszcze coś do jedzenia. Karta jest krótka, ale głodni zostaną nakarmieni. W opcji glutenfree najlepszym wyborem jest duża deska serów. To cztery rodzaje Pecorino o nieco różnym poziomie dojrzałości; tego wieczoru dostaliśmy: czyste / z pistacjami / z orzechami / z pieprzem. Ten ostatni najsmaczniejszy. Do tego trochę bakalii i cytrusowa konfitura. Taka ilość wystarczyła naszej dwójce za kolację. Prosto i sympatycznie.

Stoccaggio

Stoccaggio

Kielonki i Enomatic

Wino można również degustować na kieliszki (wybór na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem niezły).

Stoccaggio

Ciekawostka to dostępne degustacje z maszyn Enomatic (kilkanaście butelek). To urządzenia, które na przykład w różnych regionach Francji – ostatnio w Prowansji – czy w Szwajcarii widywaliśmy w winnych sklepach i półhurtowniach, gdzie stoją bez nadzoru, a klient obsługuje je sam, degustując to, czego zakup rozważa. Tu Enomatic jest elementem wine baru, ulokowanym w części sklepowej, a wino do kieliszków nalewa sommelier.

Stoccaggio

Kiedyś, w czasach gdy powstania FiKa nikt jeszcze nie przewidywał, do Krakowa jeździliśmy więcej niż często. Kraków był celem samym w sobie albo po drodze do Zakopca. Wtedy na wino i coś do wina chodziliśmy na przykład do Corleone (serwowali świetnego królika!), Da Pietro czy Corse. I paru innych miejsc, których nazwy już dawno przepadły w pamięci. Jak te adresy mają się dziś, nie mamy pojęcia, ale to nieistotne, bo nowa krakowska bezpieczna przystań została namierzona.

(Prawie) same plusy

Stoccaggio bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Wybór i dobór win – jak na polskie warunki – budzi szczery szacunek. Ba, chwilami nawet podziw. Że komuś się chciało, że wyszukał i sprowadził, że nie bacząc na ryzyko straty i niezrozumienia postanowił działać. Udało się stworzyć fajne miejsce z duszą. Wyjątkowe, magiczne i klimatyczne. Takie, w którym na chwilę można zapomnieć, gdzie się jest. I powspominać przeszłe urlopy lub zaplanować nowe.

Prowadzenie dobrze sformatowanego wine baru w Polsce jest jak działalność misyjna 🙂 a porównywanie Stoccaggio do stołecznych winnych miejscówek nie ma większego sensu. Oszczędzimy tego i sobie i Wam, żeby nie sprawiać nikomu niepotrzebnej przykrości. Kto próbuje w Warszawie bywać w takich przybytkach ten i tak domyśli się, w czym rzecz. A będąc w Krakowie, przyjdzie do Stoccaggio. Z ciekawości albo z nadzieją na satysfakcjonujący wieczór. Tu jest bez zadęcia, bez silenia się na snobizm, bez ciśnienia na zamawianie win droższych niż życzyłby sobie gość, więc rozczarowania nie będzie. Gdyby jeszcze na półkach mieli porto, byłoby idealnie, ale niestety nie mają. Ma je za to Vinologia, więc zawsze można się wybrać. Do Porto 🙂

A żeby nie było tak słodko, jedna rzecz trochę dziwi. A nawet dwie. Pierwsza, to godziny otwarcia, szczególnie weekendowe. Gdyby tak chociaż do północy? Druga, to sympatyczna skądinąd kelnerka, której nikt nie wytłumaczył, że wine bar nie pracuje od-do. Sommelierzy to profesjonaliści, pasjonaci-gawędziarze, dla których czas nie ma znaczenia, ale podejście koleżanki z ekipy stanowi małą rysę na tym winnym zwierciadle.

PS. Właściciel ma na imię Szymon. Przypadek? Nie sądzę 😛 Szymony to najlepsze chłopaki na świecie 😉

RACHUNEK

Stoccaggio

Stoccaggio Wine Bar – namiary:

Kraków, ul. Krupnicza 9
czynne: za krótko –> pon-sb 11:00-23:00, nd 14:00-22:00
Stolików nie ma zbyt wiele, więc na wszelki wypadek warto wcześniej zadzwonić i zrobić rezerwację.

Stoccaggio

Stoccaggio