Tarta z jarmużem i musztardowcem.
Tarta liściasta – z jarmużem i musztardowcem. Nadzienie z surowych sprężystych liści nie wypełnia tarty tak szczelnie, jak zielone szparagi, pomidory, cukinie, kwiaty cukinii czy podsmażony wcześniej szpinak, dlatego kremu jajecznego przygotowuję trochę więcej niż zwykle. Zarówno jarmuż, jak i musztardowiec doskonale się zapiekają, a ten ostatni dodatkowo błyskawicznie rośnie, dlatego warto wysiewać go do skrzynek na tarasie czy w ogrodzie przez całe lato.
Używam mieszanki jarmużu i musztardowca w równych proporcjach, ponieważ miałem akurat nadwyżkę tych liści pod ręką. Nie ma przeszkód, by upiec tartę z samym jarmużem lub tylko z liśćmi musztardowca albo na przykład ze szpinakiem.
Uwagi:
- Bezglutenowe kruche ciasto bez zmian, czyli wedle tej samej ultra łatwej i niezawodnej receptury, co zwykle; jeżeli chcesz użyć mąki pszennej, najlepiej skorzystaj z innego przepisu na ciasto. Mój przepis służy łatwemu i szybkiemu przygotowaniu kruchego ciasta bez glutenu,
- W razie potrzeby, użyj dowolnych innych serów, które ładnie się zapiekają,
- Śmietany – jak zwykle – używam wegańskiej (Creamo 15%), ponieważ jest niezawodna dosłownie do wszystkiego. Tutaj zapewnia doskonałą konsystencję i idealnie łączy się z jajkami, więc w razie czego polecam taki zestaw. Tradycyjna śmietana też sprawdzi się świetnie.
Tarta z jarmużem i musztardowcem – SKŁADNIKI na 6-8 porcji:
(na formę do tarty z wyjmowanym dnem o średnicy 24 cm)
Na kruche ciasto
- 100 g mąki owsianej bezglutenowej
- 50 g mąki (lub skrobi) ziemniaczanej bezglutenowej
- 125 g zimnej ricotty (lub półtłustego twarogu)
- 100 g zimnego niesolonego masła
- zioła i przyprawy roztarte w moździerzu: kopiasta łyżeczka suszonego tymianku, łyżeczka ziaren kolendry, łyżeczka białej gorczycy, kopiasta łyżeczka zielonego pieprzu, pół łyżeczki soli (używam różowej himalajskiej)
Plus
- ghee lub masło do natłuszczenia formy
Na nadzienie
- 150 g mieszanki jarmużu i musztardowca, u mnie w równych proporcjach
- 50 g świeżo startego Parmigiano Reggiano
- 50 g świeżo startego Asiago lub innego sera, który ładnie się zapieka
- 300 g śmietany (używam vegan Creamo 15%, może być też tradycyjna śmietana o zawartości 18% lub 30% tłuszczu)
- 6 jajek (zerówki, wolny chów)
- przyprawy: ⅓ świeżo startej gałki muszkatołowej, łyżeczka czarnego pieprzu, szczypta soli (u mnie: sól morska aromatyzowana z miętą i cytryną)
Tarta z jarmużem i musztardowcem – PRZEPIS:
- Przygotuj liście. Musztardowiec umyj i osusz. Oderwij łodygi od listków jarmużu, listki porwij na mniejsze kawałki i opłucz.
- Przygotuj kruche ciasto wg tego przepisu. Pamiętaj o dodaniu przypraw. Ciasto możesz wyrobić ręcznie lub w robocie kuchennym (jeżeli używasz niezawodnego Magimixa, wyrobienie ciasta zajmuje dosłownie 20 sekund).
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
- Natłuść ghee lub masłem formę do tarty.
- Schłodzone ciasto ułóż na dużej desce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm. Przełóż ciasto do formy, usuń nadmiar. Spód nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika na 15 minut.
- W czasie, gdy ciasto będzie się podpiekać, zetrzyj sery na tarce i przygotuj krem śmietanowo-jajeczny. Jajka i śmietanę wraz z przyprawami ubij w misce na jednolitą masę.
- Gdy ciasto się podpiecze, wyjmij je z piekarnika, spód tarty posyp świeżo startym Parmigiano Reggiano, dodaj liście, po czym zalej je jajkami rozbełtanymi wcześniej ze śmietaną i na koniec posyp świeżo startym Asiago.
- Wstaw do piekarnika i piecz na środkowym poziomie przez ok. 40 minut. Gotową tartę odstaw na kwadrans, by nieco odpoczęła.
- Podawaj na gorąco albo na zimno, skropioną oliwą extra vergine – w każdym wariancie smakuje doskonale. Świetnie sprawdza się jako śniadanie następnego dnia po pieczeniu (bez podgrzewania), wstawiona na noc do lodówki.
Sprawdź też inne łatwe przepisy na bezglutenowe tarty i quiche.