Vignole z zielonych warzyw – wiosenny roślinny gulasz.
Vignole lub vignarola (alla romana) to wspaniały włoski klasyk z duszonych zielonych warzyw, przyrządzany w hołdzie wiośnie. To również kolejny – obok crescentine modenesi, panzanelli czy castagnaccio – przykład cucina povera, czyli kuchni biednych wieśniaków, która wzbogaciła kulinarne oblicze Półwyspu Apenińskiego o cały szereg wspaniałych receptur, wykorzystywanych do dziś.
Uwielbiamy tego rodzaju warzywne gulasze, dlatego późna wiosna otwiera sezon na najpyszniejsze posiłki w roku. Vignole to soczyście zielony, ultra świeży, doskonały wiosenny gulasz, stąd taki a nie inny dobór warzyw. Szparagi, groszek, karczochy, tatsoi (lub pak choi) – dodaj to, co akurat masz pod ręką. Długo gotowany zielony groszek kolorem przypomina ten z puszki, ale smakowo nie ma z nim nic wspólnego, dlatego nie idź na skróty. W braku świeżego groszku użyj mrożonego, ale w żadnym razie nie sięgaj po ten z puszki. Zielone szparagi dodaję na koniec, dzięki czemu zachowują chrupkość, kontrastującą z pozostałymi warzywami. W miarę możliwości nie rezygnuj z wina – to tradycyjny składnik vignole, który wyraźnie podbija smak całości.
Do sprawnego krojenia/siekania warzyw przydaje się super ostry nóż – jeżeli takiego szukasz, z czystym sumieniem polecam noże Wartmann!
Sprawdź też inne przepisy na vignole.
Vignole z zielonych warzyw – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:
- 15 zielonych szparagów
- 300 g zielonego groszku (może być mrożony)
- 2 małe pory
- 6 średnich karczochów
- 2 pęczki tatsoi
- kieliszek dobrego białego wytrawnego wina
- pół łyżeczki czarnego pieprzu, rozgniecionego w moździerzu
- łyżeczka nasion kolendry, rozgniecionych w moździerzu
- papryczka piri-piri, roztarta w moździerzu
- duża garść listków kolendry
- po 1 łyżce listków tymianku i majeranku
- sól, roztarta w moździerzu
- oliwa extra vergine
Vignole z zielonych warzyw – PRZEPIS:
- Pory umyj, obierz z wierzchniej warstwy i posiekaj. Zielone szparagi pokrój na kawałki.
- Przygotuj karczochy. Oderwij kilka zewnętrznych liści, odetnij łodygę i górną część karczocha, pozostawiając tylko delikatną wewnętrzną część kwiatu. Przekrój ją na połówki lub ćwiartki i usuń włoskowatą część serca.
- Natrzyj górną część kwiatu połówką cytryny i wrzuć karczoch do miski z wodą i sokiem z cytryny.
- W głebokiej patelni podduś na oliwie pory. Gdy zaczną mięknąć zdejmij je z patelni. Wlej więcej oliwy i wrzuć karczochy. Smaż, co jakiś czas mieszając, aż zaczną się rumienić.
- Na patelnię dodaj z powrotem pory oraz groszek i grubo posiekaną kapustę tatsoi. Dopraw solą i przyprawami. Wlej wino i tyle wody, by płyn zrównał się z powierzchnią warzyw. Przykryj patelnię i duś ok. 20 minut.
- Na trzy minuty przed końcem dodaj posiekane szparagi oraz listki tymianku i majeranku.
- Podduś całość bez przykrywania patelni.
- Na koniec zdejmij patelnię z ognia, dodaj listki kolendry i wymieszaj. Skrop oliwą (możesz to zrobić już na talerzach) i podawaj.
Bez pora wyjdzie? Nie mogę jeść czosnku, cebuli, pora, szczypiorku… :)
Oczywiście, pomiń lub dodaj więcej któregoś z innych warzyw.