• ok. 400 g wołowiny dobrej jakości
  • 1 por
  • 2 marchewki
  • 3 zielone papryczki chilli
  • sos teriyaki
  • trochę sezamu (tu: czarny, ale może być również biały)
  • przyprawa organiczna Hambleden (mieszanka cynamonu, kolendry, gałki muszkatołowej, imbiru, goździków i kopru)
  • pieprz

Wołowina i warzywa z woka – szybko, prosto i smacznie.

Celowo unikam określania tego rodzaju potraw z woka, które można znaleźć na blogu, mianem „chińskich”, ponieważ są one jedynie nieco inspirowane kuchnią azjatycką.

Nie staram się natomiast dokładnie odwzorowywać wykorzystywanych tam kompozycji przypraw czy sosów. Stawiam na prostotę i smak, jaki odpowiada mi najbardziej i który moim zdaniem najlepiej komponuje się ze składnikami dania.

By wołowina pozostała miękka i smaczna, ważny jest (po pierwsze) wybór mięsa dobrej jakości oraz (po drugie) pozostawienie go odpowiednio długo w marynacie. Postaraj się też wołowiny nie przeciągnąć (czyli nie przesmażyć) – cienko pokrojone, niewielkie kawałki mięsa nie wymagają długiego smażenia.

Wolowina z warzywami L_05

Wolowina z warzywami L_04

1. Wołowinę pokrój na niewielkie, cienkie kawałki, przełóż do miski, wlej sos, wymieszaj i odstaw. Jeśli masz czas, najlepiej żeby mięso spędziło w marynacie przynajmniej dwie-trzy godziny (albo więcej – mięso najlepiej zamarynować wcześniej).

2. Marchewki przekrój na pół i pokrój wzdłuż (obieraczką do warzyw) na cienkie paski.

3. Pokrój wzdłuż chilli wraz z pestkami na cienkie paski.

4. Odetnij brzydkie zielone liście z pora, przekrój wzdłuż i dokładnie umyj. Pojedyncze warstwy pora pokrój na prostokątne kawałki wielkości połowy kciuka.

5. Dobrze rozgrzej wok, wlej trochę oleju i przez chwilę smaż marchew na dużym ogniu, cały czas mieszając. Dodaj por oraz chilli i smaż, mieszając, aż warzywa zmiękną.

6. Zdejmij warzywa z woka i dodaj mięso wraz ze sporą szczyptą pieprzu. Smaż, mieszając, a gdy mięso będzie prawie gotowe dodaj warzywa, wlej jeszcze trochę sosu, dopraw przyprawą Hambleden (w razie potrzeby możesz przygotować zbliżoną mieszankę samodzielnie – w moździerzu) i wymieszaj.

7. Zdejmij z ognia, dodaj sezam i podawaj.

Smacznego!

Wolowina z warzywami L_06

Wolowina z warzywami L_07

Wolowina z warzywami L_03