O urokach Wielkopolski – odcinek II.

O Żerkowie, turystycznej perełce Wielkopolski, oraz o Jarocinie i paru innych miejscach przeczytasz więcej w pierwszym wpisie: ŻERKÓW. W skrócie rzecz ujmując, Żerków to urocza kameralna miejscowość, w której wystarczy spędzić dosłownie trzy dni (choć im dłużej, tym lepiej i bardziej efektywnie), by naładować baterie, zjeść kilka śniadań bez presji, że to nowy przepis na bloga;-), zresetować się i (prawie) całkiem zapomnieć o stołecznym zgiełku.

wielkopolska-l_15

poznan_10

To także dobry punkt wypadowy do zwiedzania okolicy. Pierwszych pięć pomysłów, jak spędzić tu czas znajdziesz w tym WPISIE. Dziś pora na ciąg dalszy.

wielkopolska-l_47

wielkopolska-l_53

wielkopolska-l_51

wielkopolska-l_48

VI. Pałac Witaszyce i Muzeum Dwóch Imperiów

Muzeum Dwóch Imperiów w Witaszycach nieopodal Jarocina powstało w 2012 roku. To osobliwe miejsce poświęcone… Gwiezdnym Wojnom i epoce napoleońskiej. Obydwie stałe ekspozycje mieszczą się w położonym tuż przy Pałacu Witaszyce dworku, w centrum miasteczka. Wojny Napoleona i poświęcone im akcesoria rezydują na parterze, a piwnica to pierwsze w Polsce muzeum Star Wars. Nietrudno zgadnąć, która wystawa budzi większe zainteresowanie odwiedzających ;-) Kosmiczne scenki rodzajowe rzucają cień na dorobek Pierwszego Konsula Republiki.

wielkopolska-l_09

wielkopolska-l_08

wielkopolska-l_05

wielkopolska-l_06

wielkopolska-l_02

Bilet kosztuje 15 zł od osoby, godziny otwarcia najlepiej potwierdzić telefonicznie w Pałacu Witaszyce, a wizyta w muzeum to doświadczenie z gatunku całkiem ciekawych i zaskakujących. Dobre miejsce dla wiecznych dzieci :-) W Pałacu działa także restauracja z typową prowincjonalną kuchnią. Jeśli tylko lubicie takie jedzenie, głodni raczej stąd nie wyjdziecie ;-)

wielkopolska-l_07

wielkopolska-l_04

wielkopolska-l_03

VII. Dobrzyca

Dobrzyca to m.in. piękny Zespół Pałacowo-Parkowy i Muzeum Ziemiaństwa.

wielkopolska-l_22

wielkopolska-l_20

wielkopolska-l_18

wielkopolska-l_19

wielkopolska-l_17

wielkopolska-l_25

wielkopolska-l_34

wielkopolska-l_36

Lipcowa pogoda sprawiła, że muzeum przegrało z długim spacerem po pięknym, rozległym, soczyście zielonym parku.

Kto lubi chować się przed letnim słońcem we wnętrzach, zawsze znajdzie w Dobrzycy coś do obejrzenia. Tematyczne ekspozycje zmieniają się regularnie, a sam pałac i park to miejsca żywe – dzieją się tam koncerty, wystawy, festiwale, spotkania i konferencje, gry terenowe i inne animacje.

Więcej danych znajdziesz tu: PAŁAC W DOBRZYCY

wielkopolska-l_27

wielkopolska-l_31

wielkopolska-l_23

wielkopolska-l_24

wielkopolska-l_26

wielkopolska-l_28

wielkopolska-l_30

wielkopolska-l_35

VIII. Poznań

Poznań to fajne klimatyczne miasto, dlatego nawet odwiedzając je tylko na chwilę, warto w miarę możliwości zaplanować czas i znaleźć chwilę, by przejść się zakamarkami Starego Miasta czy przespacerować wokół jeziora maltańskiego.

poznan-9

poznan-8

poznan-3

Szczególnie warto zrobić to pod koniec dnia, ponieważ zachód słońca przy pięknej pogodzie jest tu absolutnie zjawiskowy.

poznan-2

Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Poznaniu zjeść i nie masz czasu na szukanie, a zależy Ci głównie na tym, by miejscówka z dobrym menu była w zasięgu, w dobrej lokalizacji, możesz zajrzeć np. do jednego z tych dwóch lokali:

1) Je sus, ul. Taczaka 22, Poznań

poznan-1

Je sus to wegańska knajpka prowadzona na pełnym luzie. Menu – jak na wegański lokal przystało – bazuje na roślinach i zmienia się codziennie, nie jest nigdzie spisane, a gdy już do Je susa zajrzysz, miły on albo miła ona o spokojnym głosie wyliczy Ci kilka dostępnych danego dnia potraw do wyboru (raczej nie więcej niż 4, max. 5, wliczając zupy) więc podjęcie decyzji nie stanowi problemu. Do większości dań podaje się chleb, więc bezgluty powinny zachować czujność i uprzedzać o swoich wymaganiach.

Miejsce ma klimat, serwuje dobre jedzenie w porcjach – naprawdę – od serca i w cenach niskich przez wielkie N. Taka micha, jak na obrazku, to koszt rzędu 22-24 zł, a najeść się tym można na cały dzień. Warto przyjść tu naprawdę głodnym, w przeciwnym razie można nie dać rady misce pełnej prostego, wegańskiego jadła.

Dodatkowy plus za podawanie jedzenia w starej porcelanie i ceramice, często występującej w pojedynczych sztukach. Przez takie detale można poczuć się tu jak w domu :-)

Pod linkiem curry, a poniżej leczo:

poznan-6
2) Drukarnia. Skład Wina i Chleba, Podgórna 6

Skład Chleba nie byłby może najszczęśliwszym miejscem dla bezgluta, ale Skład Wina i Chleba to już co innego. Z menu można wybrać to i owo bez glutenu, a w razie wątpliwości co do procesu przygotowania którejś z potraw czy przystawek warto poradzić się kelnera. Przymiotnik „bezglutenowe” nie wywołał tu paniki ;-) Restauracja jest więcej niż przestronna, a do tego dysponuje klimatycznym wewnętrznym ogródkiem. Drukarnia ma fajny wybór niezłych win, ładnie podane i bardzo smaczne przystawki, świetną herbatę. Idealne miejsce do spotkań, rozmów do późna i ogólnego relaksu.

Przykładowe ceny: przystawka (przegrzebki, prosciutto, wędzony por, gruszka w cydrze – 29 PLN), vinho verde – 15 PLN/kieliszek, herbata (English breakfast – 7 PLN).

poznan-4

poznan-7

cdn.

poznan-5

wielkopolska-l_37

wielkopolska-l_52