Żerków – turystyczna perełka Wielkopolski.

Żerków to małe miasteczko położone w powiecie jarocińskim. Kameralne (liczy ok. 2 000 mieszkańców), zaciszne, bardzo fajne na weekendowy albo nieco dłuższy wyjazd.

Zerkow L_29

Zerkow L_28

Zerkow L_56

Tak się dobrze składa, że w Żerkowie nasza rodzina ma stary, grubo ponad stuletni dom z niedużym, ale za to całkiem dzikim i nieuporządkowanym ogrodem. To idealna miejscówka na szybki reset w ramach ucieczki od miejskiego zgiełku.

Zerkow L_30

Zerkow L_27

Zerkow L_61

Zerkow L_33

Zerkow L_57

Najprościej dojechać tu samochodem – autostradą z Warszawy zajmie to ok. 2,5-3 godziny (260 km). Druga opcja to podróż pociągiem do Jarocina, a stamtąd autobus PKS do Żerkowa (stacja kolejowa Żerków oddalona jest od miasteczka o 4 km i znajduje się w sąsiedniej wiosce o nazwie Chrzan, ale jakiś czas temu została przez PKP wyłączona z ruchu kolejowego).

Zerkow L_21

Zerkow L_58

Zerkow L_59

Zerkow L_60

Zerkow L_62

Zerkow L_31

Żerków jest głównym ośrodkiem turystycznym i bazą wypadową tzw. Szwajcarii Żerkowskiej. Obejmuje ona obszar niskich wzgórz i rozlewisk w dolinie Warty i stanowi część Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. W sercu Szwajcarii Żerkowskiej znajduje się pałac w Śmiełowie.

Zerkow L_46

Położenie Żerkowa ma same plusy – z jednej strony miasteczko ulokowane jest na tyle daleko od większych miast (60 km od Poznania, 13 km od Jarocina), że przyjeżdżając tu można zapomnieć o całym świecie i ograniczyć się tylko do leniwego nicnierobienia (i ewentualnie jedzenia)…

Zerkow_37

Zerkow_38

…albo pieszych lub rowerowych wycieczek po soczyście zielonej szczególnie o tej porze roku okolicy czy spływów kajakowych na Warcie.

Zerkow_36

Z drugiej – jeśli komuś zamarzy się zwiedzanie, w pobliżu jest całkiem sporo miejsc wartych zobaczenia.

Przykładowo:

I. Śmiełów

Zerkow L_47

Zerkow L_20

Zerkow L_48

Zerkow L_45

Zabytkowy pałac w Śmiełowie zbudowany w 1797 r. mieści muzeum im. Adama Mickiewicza, ale szczególnie godny uwagi jest tam przede wszystkim otaczający go spory urokliwy i dobrze utrzymany park krajobrazowy. Zdecydowanie warto wybrać się tam na dłuższy spacer.

Zerkow L_12

Zerkow L_11

Zerkow L_18

Zerkow L_19

Zerkow L_14

Zerkow L_15

Zerkow L_16

Zerkow L_17

II. Tarce

Zerkow L_07

Zerkow L_08

Zerkow L_06

Zerkow L_09

Pałac Tarce to ładny rozległy park, bardzo przyjemnie położony hotel i restauracja. Teraz świecące pustkami, w sezonie wręcz przeciwnie.

III. Radlin

Zerkow_39

Radliński pałac, wzniesiony w XVI w. był pierwszym w Wielkopolsce zespołem pałacowo-ogrodowym.

Zerkow_35

Do czasów współczesnych zachowały się tylko ruiny pałacu w Radlinie, czyli niewielkie fragmenty murów obwodowych, część naroża i pozostałości ścian kaplicy. Teren dawnego ogrodu włoskiego od lat zajmuje cmentarz.

IV. Gołuchów

Zerkow L_42

Zerkow L_43

Zerkow L_41

Zamek w Gołuchowie (wzniesiony w XVI w.) otoczony jest wielkim 162-hektarowym parkiem angielskim, pełnym rzadko spotykanych drzew i innych roślin. Od 1951 r. w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki, m.in. część zbioru starożytnych waz greckich pozyskanych z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. W oficynie zamku znajduje się z kolei restauracja i Muzeum Leśnictwa.

Zerkow L_40

Zerkow L_44

V. Jarocin

Zerkow L_50

wielkopolska-l_12

wielkopolska-l_14

Zerkow L_52

Zerkow L_51

Poniżej: Kościół Św. Marcina

Zerkow L_49

Poniżej: Park Miejski

Zerkow L_01

Zerkow L_02

wielkopolska-l_11

wielkopolska-l_10

Jarocin to miasto wielkością zbliżone do Zakopanego (ok. 26 000 mieszkańców). Od lat ’70 słynie przede wszystkim z kolejnych festiwali: Wielkopolskie Rytmy Młodych (1970–1979), Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (1980–1982), Festiwal Muzyków Rockowych (od 1983).

Zerkow L_03

Pomnik glana, nawiązujący do muzyczno-festiwalowego wizerunku miasta, odsłonięto w lipcu 2011 r. przy skrzyżowaniu ul. Św. Ducha i Wojska Polskiego. Pokaźny glan z żywic epoksydowych o wysokości przeszło 2 metrów przyciąga turystów w każdym wieku – to popularne tło pamiątkowych zdjęć z Jarocina, obiekt wspinaczkowy dla dzieci w każdym wieku:-), miejsce zakrapianych ulicznych biesiad i poalkoholowej dogorywki, o czym świadczy m.in. ilość pustych alko-butelek wokół;-)

Glan to nie jedyny ślad muzycznej historii Jarocina. Tu i ówdzie trafić można na murale i graffiti, na przykład takie, jak ta:

Zerkow_34

wielkopolska-l_39

wielkopolska-l_40

W Jarocinie warto zajrzeć na kawę i coś do jedzenia do City Cafe (cafe & lunch). To klimatyczna, bardzo przyjemna kawiarnia z rozbudowanym menu lunchowym (sałatki, kanapki) i deserowym (domowe ciasta, koktajle, sałatki owocowe, lody, etc.), działająca nieprzerwanie od 2003 roku.

Zerkow L_24

wielkopolska-l_43

Zerkow L_22

Do wyboru mamy tu dwa wygodne pomieszczenia i wewnętrzny ogródek.

Zerkow L_25

wielkopolska-l_44

wielkopolska-l_41

wielkopolska-l_42

wielkopolska-l_45

Zerkow L_55

CityCafe_01

Zerkow L_26

Zerkow L_05

Kawy i herbaty serwują pierwszorzędne. Obsługa jest młoda, sympatyczna i solidna, choć czasem niespieszna i wtedy warto o sobie przypomnieć, by nie czekać na przyjęcie zamówienia pół godziny. Za każdym razem, kiedy jesteśmy w okolicy i chcemy zatrzymać się na kawę, to nasz główny i właściwie jedyny kierunek. Można by pewnie szukać innych opcji, pytanie tylko po co? ;-)

Zerkow L_54

Zerkow L_32

Zerkow L_63