India Masala to fajna, aromatyczna czekolada z dodatkiem przypraw typowych dla indyjskiej kuchni.

Poprzednio pisałem o pitnej z chilli – wtedy rozpuściłem czekoladę w 18% śmietanie, otrzymując niewielką porcję pysznego, wytrawno-pikantnego czekoladowego kremu. Tym razem, postąpiłem tak, jak życzy sobie Pan Zotter. Rozpuściłem 1 tabliczkę pitnej India Masala w małym kubku gorącego mleka (wypełnionym do 2/3 objętości). Jak wyszło? Trochę gorzej ;-), jednak wcale nie dlatego, że z czekoladą było coś nie tak. Ale po kolei.

Z obrazka patrzy na mnie Elephas maximus czyli ssak z rzędu trąbowców, zwany potocznie słoniem. I to nie byle jaki słoń, ale indyjski. Wizerunek potężnego, acz spokojnego zwierzęcia nastraja pozytywnie. Sama czekolada też.

Zotter India Masala do picia, podobnie jak recenzowana jakiś czas temu Chilli Bird’s Eye, jest raczej mało słodka (to zdecydowanie na plus!), dość łagodna, a zarazem mocno aromatyczna, pełna dodanych do niej w sporej ilości przypraw. Kompozycja smakowa jest bardzo apetyczna, choć wątpię, bym nie znając zawartości zgadł, że mamy tu shitake, kolendrę czy na przykład himalajskie papryczki. Aromat rozpuszczonej czekolady może kojarzyć się z intensywnym zapachem garam masali – przez dodatek takich przypraw, jak kardamon, cynamon czy gałka muszkatołowa (tej ostatniej w składzie nie ma, ale wydaje się, że w aromacie jest).

Jak długo by się nie mieszało, Zotter India Masala w mleku nie rozpuszcza się idealnie – pijąc czekoladę, której konsystencja w praktyce ma bliżej do kakao, czuje się pływające w niej drobinki, jakby mikro-wiórki czekoladowe. Z pewnością byłoby lepiej, gdyby ich nie było, ale nie są szczególnie drażniące.

Ogólnie, smak zdecydowanie godny polecenia, chociaż moim zdaniem dla ogólnego wrażenia lepiej rozpuścić czekoladę w czymś gęstszym niż mleko. Jeśli komuś nie odpowiada śmietana 18%, może spróbować z 12% (albo nawet z 8% zagęszczonym mlekiem bez cukru) – polecam rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej, a następnie wymieszać ze śmietaną. Wyjdzie ciekawiej, niż w wersji z mlekiem.

Ocena: 87/100

Skład: masa kakaowa, surowy cukier trzcinowy, masło kakaowe, mleko w proszku, przyprawy (kardamon, shitake w proszku, długi pieprz, kolendra, anyż, cynamon), serwatka w proszku, cukier trzcinowy, mączka chleba świętojańskiego, lecytyna sojowa, sól, wanilia. Zawartość składników fairtrade 89%. Kakao – min. 57%. Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów i sezamu.

Producent: Zotter Schokoladen Manufaktur GmbH (Austria)
Waga 1 sztuki: 20 g, opakowania po 5 tabliczek
Cena: 37 zł za 5 sztuk, 8 zł za sztukę
Gdzie kupić: Umpa-Lumpa