Alta Alella PB 2019.

Alta Alella PB DO Alella

Alta Alella to młoda rodzinna winnica, połączona z winną agroturystyką, położona w sercu Parku Narodowego Serralada de Marina, ledwie kilkanaście kilometrów od Barcelony. Od początku istnienia opiera swoją działalność na certyfikowanym rolnictwie ekologicznym. Tworzy zrównoważony ekosystem, który szanuje rodzimą florę i faunę tego chronionego obszaru, a wytwarzane przez nią wina spełniają kryteria produkcji nisko interwencyjnej, organicznej i naturalnej. 

PB na etykiecie Alta Alella PB 2019 oznacza Pansa Blanca, czyli Xarel-lo, jedną z tradycyjnych odmian używanych do produkcji musujących win Cava. Xarel-lo, szczep pochodzący prawdopodobnie z regionu Panedes w Katalonii, wcale nie jest wykorzystywany wyłącznie do produkcji Cavy. Hiszpańscy winemakerzy coraz częściej wytwarzają z niego klasyczne wina wytrawne, często jednoodmianowe. Młode wina odmianowe ze szczepu Xarel-lo wyróżnia spora kwasowość i średnia budowa. Nadają się do starzenia w dębowych beczkach. Są średnio aromatyczne, z wyraźną nutą owocową (jabłko, gruszka, satsuma, cytryna, grejpfrut) i ziołową.

Winogrona, z których powstaje Alta Alella PB 2019, pochodzą z organicznych upraw, są tłoczone na zimno i poddawane krótkiej maceracji w stalowych kadziach w temperaturze 15ºC. W kieliszku słomkowy kolor z zielonkawymi refleksami. Kwiatowy aromat, w którym dają o sobie znać białe owoce i cytrusy (jabłko, gruszka, satsuma, cytryna), słodkie białe kwiaty i nuty anyżu. W smaku pełne, dobra kwasowość balansowana przez wyraziste owocowe nuty, przyjemna mineralna struktura. Fajne wino na upalne lato, sprawdzi się świetnie jako dodatek do ryb z grilla i owoców morza.

Nazwa: Alta Alella PB 2019 Organic
Kraj: Hiszpania
Region: Katalonia
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: Pansa Blanca (Xarel-lo)
Moc: 12%
Dystrybutor: Rafa Wino
Wino przesłane do degustacji przez Ambasadę Hiszpanii

Alta Alella PB DO Alella

Alta Alella PB DO Alella