Dario Prinčič Trebež Bianco 2014 DOC Collio.

Dario Prinčič Trebež Bianco

I znów Dario Prinčič, jeden z pionierów (obok Radikona i Gravnera) długiej maceracji na skórkach, który swoje niezwykłe wina wytwarza w mikro winnicy na obrzeżach urokliwej wioski Oslavia we Friuli-Venezia Giulia, tuż przy granicy ze Słowenią, i jego Bianco Trebež z rocznika 2014.

Azienda Agricola Dario Prinčič w maleńkiej Oslavii, jak wiele innych posiadłości w okolicy, jest zmyślnie wkomponowana w prywatne zabudowania domostwa Dario. Pewnego pięknego wrześniowego dnia przybywamy do winnicy Dario, a w praktyce właściwie odwiedzamy go w domu, co tylko dodatkowo podbija wrażenie wyjątkowości całego przedsięwzięcia. Więcej o wizycie u Dario przeczytasz w tym wpisie.

Dario Prinčič Trebež Bianco

Dario Prinčič Trebež Bianco

Dario Prinčič Trebež Bianco

Dario Prinčič Trebež Bianco

Dario Prinčič Trebež Bianco

Wina Dario są czystym ucieleśnieniem nowej fali biodynamicznych win pomarańczowych, pełnych, energetycznych, niesamowicie skoncentrowanych. To klasyczny przykład vini naturali: dzikie, szczere, niefiltrowane, siarkowane tak minimalnie, że praktycznie wcale, o mocnym i wyrazistym smaku prosto z natury. Sporo w tym wszystkim bezkompromisowości i odwagi, a konformizmu za grosz. I za to właśnie uwielbiamy Prinčiča, a jego wina w naszym subiektywnym prywatnym rankingu niezmiennie zajmują najwyższe pozycje.

Bianco Trebež 2014 powstało jako kupaż trzech szczepów, Chardonnay, Sauvignon Blanc i Pinot Grigio, z owoców pochodzących z przeszło 60-letnich krzewów rosnących na glebach gliniasto-wapiennych. Moszcz każdej z odmian fermentuje spontanicznie, na rdzennych drożdżach, i jest macerowany oddzielnie, Pinot Grigio pozostaje w kontakcie ze skórkami przez 8 dni, a Chardonnay i Sauvignon Blanc przez 22 dni. Szczepy mieszają się dopiero w dębowej kadzi, w której dojrzewają przez co najmniej 36 miesięcy. Butelkowane bez filtrowania. W kieliszku ciemno bursztynowy kolor z miedzianym odcieniem. W aromacie kompot z suszu, kandyzowany imbir, miód, suszone morele i korzenne przyprawy. W ustach wyraziste, pełne, dobrze zbudowane, rozgrzewające. Poważna tekstura, jesienne nuty karmelu i pieczonych kasztanów. Świetna kwasowość, mocne intensywne taniny, trwały posmak suszonych owoców z mineralnym zakończeniem. Wspaniałe wino do kontemplacji.

Nazwa: Dario Prinčič Trebež Bianco 2014 DOC Collio
Kraj: Włochy
Region: Friuli-Venezia Giulia, DOC Collio
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Grigio
Moc: 13%
Wino przesłane do degustacji przez Vininova

Dario Prinčič Bianco Trebež 2014 DOC Collio