Astronauta Sauvignon Blanc 2021.

Kupić dobre białe wino to żadna sztuka, ale już kupić dobre białe wino za 10 EUR to całkiem niezły wyczyn.

Astronauta Sauvignon Blanc 2021 Vinho Regional Alentejano

Astronauta Sauvignon Blanc 2021 Vinho Regional Alentejano

Alentejo to rozległy i zróżnicowany region, który zajmuje przeszło 30% powierzchni Portugalii, a mimo to zamieszkuje go niespełna 5% populacji kraju, co tylko dodaje mu uroku. Przepiękny, sielankowy portugalski interior to przede wszystkim słabo zaludnione obszary wiejskie, niekończące się łagodne wzgórza porośnięte dębem korkowym, miasta i miasteczka z zabytkowymi fortyfikacjami i intensywne letnie upały. Na zachodnim wybrzeżu Alentejo czekają plaże i urokliwe rybackie wioski, a wzdłuż granicy z Hiszpanią historyczne forty i miasta otoczone zabytkowymi murami. Alentejo to wielkie serce Portugalii, w którym powstaje coraz więcej win godnych uwagi.

Seria win Astronauta (Astronaut Wines) powstała w ramach projektu winiarskiego, prowadzonego przez portugalskiego enologa z Algarve, Aníbala José Coutinho, który postanowił połączyć pasję do wina z zamiłowaniem do podróży. Pierwsze wina, jakie Coutinho wyprodukował pod szyldem Astronauta, powstały w Portugalii (odmiany Touriga Nacional i kontynentalny Arinto) oraz RPA (Chenin Blanc i Pinotage). Nazwa projektu – Astronauta – wprost nawiązuje do dynamicznej współczesności i płynących z niej korzyści, w tym możliwości błyskawicznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tak, jak Aníbal Coutinho – winiarski astronauta – rozwijający swój projekt w różnych zakątkach świata, od Portugalii, Hiszpanii i RPA po Argentynę i Brazylię.

Producent nie ujawnia metody produkcji, wiadomo tylko, że mamy do czynienia z winem wytwarzanym z owoców szczepu Sauvignon Blanc. Sauvignon Blanc to biała odmiana o francuskim rodowodzie, która od dłuższego czasu dynamicznie podbija winiarski świat – pod względem powierzchni nasadzeń winorośli mieści się już w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych szczepów na świecie.

Astronauta Sauvignon Blanc w wydaniu Alentejo czaruje intensywnym aromatem świeżo skoszonej trawy, fenkułu, zielonych szparagów, dzikich ziół i owoców cytrusowych. Na podniebieniu prezentuje średnie ciało z żywą, dobrze wyważoną kwasowością i bardzo przyjemnym, chrupkim, lekko goryczkowym finiszem. Rześkie, super orzeźwiające. Stworzone do wiosenno-letniej roślinnej kuchni, do lekkich potraw ze szparagów, sałatek ze świeżych ziół, owoców morza (z ostrygami na czele), ryb i łagodniejszych odmian serów (od Burraty po Salva Cremasco). Fajnie podkreśla czystość smaków i jakość składników. Bardzo dobre, doskonała relacja jakości do ceny.

Nazwa: Astronauta Sauvignon Blanc 2021
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Sauvignon Blanc
Moc: 13%
Wino kupisz w: Portugal Vineyards

Astronauta Sauvignon Blanc 2021 Vinho Regional Alentejano

Astronauta Sauvignon Blanc 2021 Vinho Regional Alentejano