Dalva Reserva 2017.

Dalva Reserva 2017 Tinto DOC Douro - C. da Silva

Dalva Reserva 2017 Tinto DOC Douro - C. da Silva

Kupić dobre wino to żadna sztuka, ale kupić dobre wino do 10 EUR to już coś.

C. Da Silva Wine Cellars – właściciel marki DALVA – to dom o przeszło 150-letniej tradycji w produkcji porto, założony w roku 1862. Obecna nazwa firmy – C. Da Silva – została zdefiniowana w początku XX wieku, kiedy to Clemente da Silva przejął firmę w ramach posagu świeżo poślubionej żony. Da Silva szybko wykazał się eksportową intuicją, popularyzując porto spod szyldu DALVA najpierw na rynkach Brazylii i Ameryki Północnej, a chwilę później również w Azji i Europie (bo najciemniej jest zawsze pod latarnią).

Każdemu konsumentowi portugalskich trunków DALVA skojarzy się przede wszystkim z porto, czemu trudno się dziwić, skoro marka DALVA słynie w szczególności z wysokiej jakości white tawnies czy wspaniałych colheitas w rodzaju Golden White z 1952, 1963 czy 1971 roku. W Porto świetnych colheitas made by DALVA spróbujesz między innymi w wine barze Bacchus Vini przy Rua da Lada 14 (tuż przy deptaku wzdłuż Douro, nieopodal Ponte Luis I), o którym pisaliśmy w tym wpisie. DALVA słynie z wyjątkowych porto, ale na tym nie koniec; C. da Silva pod tym samym szyldem od dawna produkuje również klasyczne czerwone i białe wina wytrawne.

Dalva Reserva 2017 to klasyczna czerwień z Douro, wytwarzana jako field blend lokalnych odmian (głównie Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz) pochodzących ze starych winnic ulokowanych w dolinie Douro (Ervedosa) oraz w sąsiadujących z nią dolinach dopływów Douro, tj. rzek Pinhão i Varosa. Wino dojrzewało 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu o pojemności 500 litrów. W kieliszku nasycony rubinowy kolor, nos intensywny z aromatem dojrzałych czerwonych owoców (wiśnia, porzeczka) i przypraw, usta złożone, świeże, skoncentrowany owoc ze szczyptą kawy i wanilii na bogatym pikantnym tle. Dobra kwasowość i przyjemna trwała końcówka. Pełne, harmonijne, zrównoważone, bardzo dobre, szczególnie w takiej cenie (10 EUR). Świetnie zagra m.in. z mocnymi, wyrazistymi długo dojrzewającymi serami.

Nazwa: C. da Silva 2017 Dalva Reserva Tinto
Kraj: Portugalia
Region: Douro, Cima Corgo
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: field blend – głównie Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz
Moc: 14%
Wino kupiliśmy w Portugalii

Dalva Reserva 2017 Tinto DOC Douro - C. da Silva

Dalva Reserva 2017 Tinto DOC Douro - C. da Silva