Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore Le Masche.

Szybki teleport do cudnego Piemontu, gdzie Barbera dała nazwę trzem apelacjom: Barbera d’Asti, Barbera d’Alba i Barbera di Monferrato. Za najlepsze siedliska tej odmiany uchodzą parcele położone na północ od Alby i Monforte d’Alba, ale też w Nizza Monferrato w północno-zachodniej części Asti. Dobra Barbera to wyrazisty aromat wiśni, miękkie taniny i świeża kwasowość.

Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche

Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche

Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche

Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche

Bel Colle z charakterystycznym drzewem kasztanowca na etykiecie to piemoncka winnica, którą 45 lat temu założyli bracia Franco i Carlo Pontiglone oraz Giuseppe Priola. Od 2015 roku stanowi własność rodziny Bosio z Santo Stefano Belbo. Bel Colle uprawia 10 hektarów, rozlokowanych pomiędzy malowniczymi wzgórzami Langhe, Verduno i Astigiano. Należące do posiadłości parcele obejmują m.in. jedne z najbardziej prestiżowych obszarów Barolo, w tym winnice Monvigliero oraz Borgo Castagni w Verduno i Bussia (cru) w Monforte d’Alba. Z kolei na wzgórzach Barbaresco Bel Colle posiada Menzione Pajorè, słynące z mocnych, a jednocześnie harmonijnie eleganckich win. Winiarnią kieruje obecnie solidny tandem dwóch enologów: Luca Bosio i Mario Albrito, o których wiedzy i doświadczeniu najlepiej świadczą butelki spod szyldu Bel Colle. 

Bel Colle stawia na niskointerwencyjne uprawy winorośli, harmonizując pracę według zasad zrównoważonego rozwoju, które dotyczą całokształtu działań podejmowanych zarówno w winnicy (uprawy), jak i w winiarni (produkcja wina). Winnice są uprawiane i nawożone ręcznie, wyłącznie przy użyciu preparatów organicznych, bez herbicydów czy pestycydów. Parcele obsiane są roślinami strączkowymi, które przekształcone w zielony nawóz wzbogacają glebę, przedłużając jej żywotność. Zbiory przeprowadzane są w pełni ręcznie, podobnie jak wszelkie zabiegi na krzewach winorośli, których celem jest umożliwić roślinie rozwinięcie jej naturalnej odporności i wydanie owoców jak najlepszej jakości. Selekcja kiści w winiarni również następuje ręcznie, a proces przetwarzania gron obejmuje fermentację na naturalnych drożdżach i długie okresy leżakowania w beczce. Bel Colle wyznaje filozofię nieinterwencji, której celem jest stworzyć winu możliwie idealne warunki do naturalnej ewolucji. To najprostsza droga do tego, by w pełni uwydatnić autentyczny wyraz każdej odmiany winorośli.

W tradycji ludowej Piemontu “masca” oznacza wiedźmę. Wiedźmy (masche) jak to wiedźmy, istnieją zarówno jako istoty dobre, jak i złe, a przede wszystkim robią co chcą. Przyjazna masca kryje się w lesie albo w klifie, ma zrzędliwą naturę, jest trochę dzika (ale nie jest złem wcielonym), więc dla dobra ogółu wybiera życie w odosobnieniu, a co najważniejsze potrafi magicznie przekształcać się w zwierzęta lub rzeczy. Jak to się ma do Barbera Le Masche? Wino jest wynikiem magicznej transformacji gron szczepu Barbera, odmiany winorośli typowej dla Piemontu, z której powstają wytrawne czerwone wina w bardzo różnych stylach. Owocowe, świeże i nieskomplikowane albo poważne, gęste, z mocniejszym wpływem beczki, nadające się nawet do dłuższego starzenia w butelce. Barbera d’Alba Le Masche przyjemnie zaskakuje zarówno kuszącym aromatem ciemnych owoców i przypraw, jak też pełną strukturą, gładkością tanin i odpowiednio wyważoną kwasowością.

Winogrona, z których powstaje Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche pochodzą ze starych winnic Langhe, objętych selekcją kiści prowadzoną w winnicach już w pierwszych miesiącach sezonu w celu ograniczenia ilości i podniesienia jakości plonów. Po ręcznym zbiorze, starannej selekcji i fermentacji na rdzennych drożdżach wino dojrzewało kilka miesięcy w barriques z dębu Allier, po czym 18 miesięcy odpoczywało w butelce. W kieliszku nasycony rubinowo-wiśniowy kolor z jaśniejszymi refleksami. Świeży, złożony i intensywny bukiet mocno dojrzałych owoców. Wiśnia dotknięta nutą korzennych przypraw, jeżyna, czarna morwa, śliwka, do tego szczypta kawy z odrobiną tytoniu. Na podniebieniu pełne, z wyczuwalnymi nutami wiśni, jeżyny i śliwki. Wino o mocnej strukturze, bogatym ekstrakcie, dojrzałych garbnikach i żywej kwasowości. Skoncentrowane i zrównoważone, z miękkimi wygładzonymi taninami i trwałym balsamicznym wykończeniem. Bardzo pijalne i wszechstronne, będzie pasować do wszystkiego. Świetna relacja jakości do ceny.

Nazwa: Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche
Kraj: Włochy
Region: Piemont, Barbera d’Alba Superiore DOC
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Barbera
Moc: 15%
Wino kupiliśmy tutaj

Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche

Bel Colle 2017 Barbera d’Alba Superiore DOC Le Masche