Bodegas Terra D’Art Ahillas 2018.

Bodegas Terra D'Art Ahillas 2018

Bodegas Terra D’Art to młoda organiczna rodzinna winnica, położona w regionie Walencji, w malowniczej Valle de Ahillas (Chelva). Valle de Ahillas to górska dolina o powierzchni niespełna 1500 ha, ukryta między miasteczkami Chelva i La Yesa, na wysokości od 820 do 1150 m npm; można tam dotrzeć między innymi leśnymi ścieżkami z Tuéjar, Alpuente lub Alcotas. Malowniczy górski krajobraz, wszechobecne lasy sosnowe, dostojne dęby ostrolistne i dzikie łąki zapewniają wrażenie spokoju i sielanki na końcu świata. Winnicę założyło małżeństwo Juan José Martínez Gordo i Amparo Palmero Ricarte, a dziś głównym enologiem Bodegas Terra D’Art jest ich syn Juan José Martínez Palmero. Terra D’Art 20 lat temu debiutowała garażową produkcją Ahillas na poziomie 100 butelek, a dziś wytwarza 5 różnych win w liczbie ok. 22 000 sztuk rocznie. Skala całkiem inna, podejście do winiarskiego rzemiosła wciąż to samo. Koegzystencja z naturą, ekologia, szacunek dla czasu i winorośli, konsekwencja, cierpliwość i szczerość kolejny raz okazują się prostą ścieżką do piwnicy pełnej autentycznie lokalnych, szczerych i pysznych win.

Bodegas Terra D’Art Ahillas 2018 Tinto powstaje jako dość niecodzienny kupaż 10 odmian, wśród których pierwsze skrzypce grają Bobal, Tempranillo, Mencía, Marselan, Graciano i Garnacha. Owoce pochodzą z organicznych wysokogórskich upraw winorośli, z działek położonych na wysokości między 900 a 1200 m npm.

Każda z odmian jest winifikowana oddzielnie według tej samej metody. Fermentacja alkoholowa zachodzi w zbiornikach ze stali nierdzewnej w temperaturze 24 stopni C, a fermentacja jabłkowo-mlekowa odbywa się w dębie francuskim (75%) i amerykańskim (25%). Wino dojrzewa 12 miesięcy w beczkach, po czym spędza dodatkowe 6 miesięcy w butelce przed wprowadzeniem na rynek. W kieliszku mocna wiśniowa czerwień. Gęsta konsystencja, długa i powolna łza zwiastuje pełne, bogate wino o dobrej strukturze. W aromacie królują dojrzałe ciemne owoce (jeżyna, porzeczka, jagoda) z nutą lukrecji. Na podniebieniu w pełni odsłania potencjał. Złożone, skoncentrowane, okrągłe, z miękką aksamitną taniną i dobrą kwasowością. Długi finisz z przyjemnie pikantną końcówką. Bardzo dobre.

Nazwa: Bodegas Terra D’Art Ahillas 2018 Tinto
Kraj: Hiszpania
Region: DO Valencia
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 10 odmian, w tym m.in. Bobal, Tempranillo, Mencía, Marselan, Graciano, Garnacha
Moc: 13,5%
Wino kupiliśmy w Walencji

Bodegas Terra D'Art Ahillas 2018 Tinto

Bodegas Terra D'Art Ahillas 2018 Tinto

Bodegas Terra D'Art Ahillas 2018 Tinto