Cabeça De Gaio.

Casa das Hortas, duży producent z sąsiadującego z Douro subregionu Baião, posiada winnice w dwu regionach: Douro i Vinho Verde. O bardzo przyjemnym Vinho Verde z Avesso wspominaliśmy tutaj, a dziś na tapecie trzy butelki z doliny Douro, z serii Cabeça De Gaio (dosł. główka sójki).

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio 2019 Colheita Tinto

Cabeça De Gaio 2019 Colheita Tinto powstaje jako blend czterech rdzennych odmian z Douro (Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Amarela). Maceracja i fermentacja w kontrolowanej temperaturze w stalowych kadziach, dojrzewanie przez 8 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu i 3 miesiące w butelce. Rubinowy kolor, nos mocno owocowy (czarna porzeczka, jeżyna), trochę pikantnych przypraw. Średnio zbudowane, z zaznaczoną taniną i owocowym posmakiem. Niezłe wino codzienne. Odpowiednie do dojrzałych serów i dań mięsnych.

Nazwa: Cabeça De Gaio 2019 Colheita Tinto
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Amarela
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio 2019 Reserva Tinto

Cabeça De Gaio 2019 Reserva Tinto to druga czerwień w serii tego samego producenta, wytwarzana z lokalnej mieszanki odmian Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz i Tinta Barroca, pozycjonowana o oczko wyżej niż opisana wcześniej Colheita. Wino maceruje i fermentuje w kontrolowanej temperaturze w stalowych kadziach, po czym dojrzewa 8 miesięcy w beczce z dębu francuskiego. Świeże, o głęboko rubinowej barwie z jaśniejszymi refleksami i przymglonym aromacie ciemnych owoców. Na podniebieniu dżemowe, dojrzała śliwka, leśne jagody z nutą lukrecji i gorzkiej czekolady. Wyraźne taniny, niezła kwasowość, średni finisz, dobrze zrównoważone. Naprawdę przyjemne, szczególnie w tej cenie. Podobnie jak czerwona Colheita, pasuje do dojrzałych serów i dań mięsnych.

Nazwa: Cabeça De Gaio 2019 Reserva Tinto
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio

Cabeça De Gaio 2020 Colheita Branco

Błękitna etykieta Cabeça De Gaio oznacza przyjemnie orzeźwiającą biel. Klarowanie na zimno i fermentacja w kontrolowanej temperaturze w stalowych kadziach, dojrzewanie przez 6 miesięcy w stali na osadzie drożdżowym z bâtonnage, po czym przez 3 miesiące w butelce przed wprowadzeniem na rynek. Jasno cytrynowy kolor, świeży owocowo-kwiatowy aromat, przyjemna owocowa soczystość i orzeźwiająca mineralna struktura. Lekkie, fajne wino, nie tylko na lato. Odpowiednie do sałatek, roślinnej kuchni, potraw z ryb i owoców morza.

Nazwa: Cabeça De Gaio 2020 Colheita Branco
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: Arinto, Viosinho, Moscatel Galego
Dystrybutor: Portugal Vineyards