Cálem 2009 Colheita Porto.

Cálem (podobnie jak Quinta da Boavista, Kopke i kilka innych marek) od 1998 r. należy do Sogevinus, hiszpańskiej grupy kapitałowej, której główną oś działalności stanowi produkcja porto i win klasycznych. Sogevinus, założona w 1998 roku, to inicjatywa banku Caixanova z siedzibą w Galicji, która zyskała już status potentata na lokalnym rynku (12,5 miliona butelek sprzedanych w 2009, w tym 90% porto, 10% win klasycznych, pierwsze wina trafiły na rynek w 2004 roku).

Colheita po portugalsku znaczy tyle, co zbiory (harvest). To wysokiej jakości porto Tawny z gron pochodzących z konkretnego zbioru i danego rocznika (nie kupażowane), dojrzewające w dębowych beczkach przez co najmniej siedem lat przed butelkowaniem, a często dłużej. W Cálem Colheitas starzone są nie krócej niż 10 lat. Wiele Colheitas dojrzewa znacznie dłużej i może być butelkowana nawet po 50 lub 100 latach. Na etykiecie Colheita porto (podobnie jak na etykiecie klasycznego starzonego Tawny) widnieją dwie daty: rok zbiorów (na froncie) i rok butelkowania (na tylnej etykiecie). Colheitas produkowane są w najlepszych latach, ze starannie selekcjonowanych owoców.

Colheita da Cálem ma kasztanowo-czerwony kolor. Chwilę po otwarciu butelki pachnie – dosłownie – jak szaleńczo kwitnący latem krzew francuskiej róży stulistnej. Kto zna ten niezwykły aromat, ten wie o co chodzi. Nos jest bogaty i intensywny, a po chwili czaruje pełną paletą: suszonymi owocami, syropem z daktyli, orzechami w karmelu, korzennymi przyprawami i wanilią. W ustach złożone i intensywne, aksamitne, naznaczone lekkimi eleganckimi taninami, które pięknie łączą się z klasyczną słodyczą porto. Długa końcówka, pyszne. Pasuje do średnio i mocno wyrazistych serów, ale też do słodszych opcji w rodzaju jesienno-zimowego jabłkowego crumble.

Przechowuj w pozycji pionowej. Po otwarciu butelki, Colheita porto możesz przechowywać od 4 do nawet 6 miesięcy.

Nazwa: Cálem 2009 Colheita Porto
Kraj: Portugalia
Region: Douro, Cima Corgo
Rodzaj: porto colheita, słodkie
Szczepy: Touriga Nacional, Tinta Roriz, Touriga Franca, Tinta Barroca
Moc: 20%
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Cálem 2009 Colheita Porto

Cálem 2009 Colheita Porto