Chocolate History to seria pamiątkowych czekolad, tworzonych pod hasłem symbiozy słynnego portugalskiego naturalnego korka, czekolady i historii kraju.

Dulicy.com ma w ofercie kilka wybranych, typowych dla Portugalii produktów (czekolady, butelki porto, boxy portugalskich smakołyków i słodycze w okolicznościowych opakowaniach, np. świątecznych), które pakowane są w ozdobne opakowania z korka. To typowo turystyczne gadżety o lekko przekręconych cenach, które i tak zawsze znajdą nabywców. Można je spotkać np. na lotniskach w Porto czy Lizbonie.

Chocolate History_03

Motywem przewodnim tej tabliczki jest jeden z ważniejszych – jeśli nie najważniejszy – symboli Lizbony – zabytkowy tramwaj.

Tych cacek po prostu nie da się nie fotografować;-)

Lizbona tramwaje_01

Lizbona tramwaje_02

Lizbona tramwaje_03
Lizbona tramwaje_06

Lizbona tramwaje_05

Lizbona tramwaje_04

Pierwsza linia lizbońskich elektrycznych tramwajów została uruchomiona wczesnym rankiem 31 sierpnia 1901 roku. Pokonywała ona trasę od Cais do Sodre do Alges. Do 1905 r. w Lizbonie zelektryfikowano całą tramwajową sieć, a w rezultacie niedługo po tym konne dorożki prawie całkiem zniknęły z ulic miasta. Szczęśliwie, zabytkowe tramwaje pomykają ulicami Lizbony – ale także Porto! – …do dziś (są zaskakująco szybkie i niezwykle hałaśliwe, dzięki czemu trudno je przeoczyć).

ZOBACZ TRAMWAJ W AKCJI (LIZBONA):

Z perspektywy przechodnia

Z perspektywy pasażera

Poniżej: zabytkowe tramwaje w Porto

Zabytkowy tramwaj Porto

Porto tramwaj 3

Porto tramwaj 2

Tramwaj inside

ZOBACZ TRAMWAJ W AKCJI (PORTO):

FILM 1

FILM 2

Chocolate History_04

Ta czekolada ma wszystko, żeby dobrze się sprzedać. Jest:

– dość duża (125 g)

– w wersji deserowej (47% kakao) oraz mlecznej

– w ładnym korkowym opakowaniu

– ma magnes (!) na lodówkę z wizerunkiem tramwaju (zawsze żartowałem z tych, którzy przywożą z podróży magnesy, a teraz… mamy własny;-)), oraz

– jak na smakołyk typowo turystyczny, zaskakuje całkiem niezłym składem (jest lecytyna sojowa, ale poza tym lista składników liczy tylko 5 pozycji, więc dramatu nie ma) i nie zawiera glutenu.

Okej, czekolada jest ładna i nie można jej nie kupić, zwłaszcza, jeśli zabytkowe portugalskie tramwaje rzuciły na kogoś urok (a FiK został zaczarowany od pierwszego wejrzenia), a jak smak?

Chocolate History_02

Jak można się było spodziewać (w końcu mamy do czynienia ze 100% pamiątkowym produktem), szału nie ma. Tabliczka jest ciemna jak noc i całkiem smaczna, ale jak na deserową zdecydowanie zbyt słodka. Smakuje (intensywnie) przede wszystkim cukrem, co zapewne miało utrafić w gusta lubiących słodycze podróżników. Tak czy owak, weekend po weekendzie, kawałek po kawałku dała się zjeść i nie była to konsumpcja bardzo na siłę. Generalnie jednak to bardziej sympatyczny mały prezent, najlepiej dla amatora cukru, niż warte zapamiętania czekoladowe doznanie.

Jak zauważa producent, magnes ma nam pomóc pamiętać na co dzień o bogactwie kulturowego dorobku Portugalii. Codziennie otwierając lodówkę widzisz charakterystyczny tramwaj i czujesz, że jesteś… prawie w Lizbonie. My wolimy otwierać w tym celu inne rzeczy, np. butelki;-)

Chocolate History_05

Skład: kakao, cukier, masło kakaowe, lecytyna sojowa, aromat waniliowy
Opakowanie: korek i sreberko
Waga: 125 g
Cena: 7,80 EUR
Producent: http://www.dulicy.com/

PRODUKT BEZGLUTENOWY