Czekolada z Antypodów.

Dziś będzie krótko i na temat. Australijska Cocoa Farm/Farm by Nature powstała stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Jak podaje producent, ziarna kakao wykorzystywane do produkcji winnych czekolad macerowane są w winie; w tym przypadku: w australijskim Pinot Noir. Dzięki takiemu zabiegowi, czekolady mają zyskać delikatny posmak i aromat wina.

Jak wyszło z Pinot? Całkiem dobrze. Winny aromat i smak jest wyraźny, dobrze wyczuwalny, ale nie za mocny. Mamy tu zarówno delikatne, owocowe akcenty, jak i lekko ostre, pieprzne nuty. Dodatek alkoholu w czekoladzie nie budzi wątpliwości, ale nie ma co się oszukiwać, że konsument czekolady, któremu podano by do degustacji kilka tabliczek Cocoa Farm z kilkoma różnymi winami, powiedzmy Shiraz, Merlot i Pinot Noir, byłby w stanie odróżnić, do której dodano wino jakiego szczepu. Tak czy owak, przy wyborze poszczególnych czekolad winne upodobania mogą mieć znaczenie. Jednym bliżej będzie do Merlot, innym zaś do Chardonnay albo Rieslinga. Dodatek rodzynek (12%) stanowi dobry kontrast dla kremowej, mlecznej i łagodnej czekolady. Kawałki owoców są kwaskowato-słodkie, miękkie i lekko ciągnące.

Zrobić jadalną winną czekoladę nie jest łatwo. Baratti z Pinot Noir była sporym rozczarowaniem. Ta tabliczka idealna nie jest, ale w zestawieniu z włoską propozycją wypada naprawdę dobrze. Czekolada od Farm by Nature nie jest przesłodzona, a jej zapach nie został sztucznie „przearomatyzowany”; jest całkiem przyjemny i apetyczny.

Ocena: 67/100

Opakowanie: folia i kartonik
Waga: 40 g
Format: wąski prostokąt, podzielony na 7 kostek
Producent: Cocoa Farm/Farm by Nature (Australia), DeVine Collection

Skład: cukier, masa kakaowa, mleko pełne w proszku, masło kakaowe, lecytyna sojowa, naturalna wanilia, rodzynki australijskie (12%), australijskie Pinot Noir (2%), ekstrakt ze skórki winogron, ekstrakt z pestek winogron, aromaty. Zawartość kakao w czekoladzie: min. 36%.

Gdzie kupić: Chocolissimo
Cena: ok. 11 zł

LUBISZ CZEKOLADĘ? Sprawdź Asertywną Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!