Dutch Baby z jabłkami.

Mleko, masło, jajka, mąka. No i jabłko. Tylko tyle potrzebujesz, by w kwadrans upiec pyszny naleśnik, który zawsze się udaje. Tradycyjne bezglutenowe naleśniki nie są może hiper trudne, ale jednak ich smażenie wymaga nieco wprawy, doświadczenia w doborze odpowiedniej mąki i tak dalej. Nie każdemu i nie od razu udadzą się równie ładne, choć systematyczny trening niewątpliwie czyni naleśnikowego mistrza.

Z Dutch Baby – słynnym na cały świat pieczonym naleśnikiem – jest inaczej. Nawet bezglutenowy udaje się zawsze. Sprawdzone. Rozgrzewasz piekarnik z patelnią, miksujesz składniki, wlewasz na patelnię, wstawiasz do pieca, czekasz kwadrans i gotowe. Do wersji gluten free świetnie nadaje się m.in. bezglutenowa mąka owsiana, kasztanowa i jaglana. Jeżeli użyjesz mąki pszennej, naleśnik na pewno bardziej spuchnie i będzie mocniej pofałdowany (to zasługa glutenu).

Do pieczenia Dutch Baby świetnie nadają się m.in. żeliwne patelnie i paellery, choć równie dobrze sprawdzi się każde inne naczynie do zapiekania. Wystarczy dobrze je natłuścić, by naleśnik pięknie się upiekł. Nic nie przywiera do dna, nie rozpada się ani nie kruszy. Gotowy naleśnik odstawiasz na kilka minut, by nieco przestygł, po czym serwujesz bezpośrednio z patelni albo przekładasz na talerz. Ma wspaniałą budyniową konsystencję i jest po prostu przepyszny. To jedno z najszybszych i najprostszych śniadań pod słońcem. Założę się, że wszystkie składniki masz pod ręką, więc… na co jeszcze czekasz? Do dzieła! :-)

Sprawdź też inne przepisy na pieczone naleśniki.

Dutch Baby z jabłkami

Dutch Baby z jabłkami

Dutch Baby z jabłkami

Dutch Baby z jabłkami – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

Na patelnię o średnicy 22 cm

  • 2 jajka w temperaturze pokojowej (rozmiar M, zerówki, wolny chów)
  • 120 ml świeżego mleka 2% tłuszczu w temperaturze pokojowej (= 3/4 szklanki)
  • 40 g mąki owsianej bezglutenowej
  • kopiasta łyżka ghee lub masła klarowanego
  • łyżka erytrytolu (albo cukru, jeżeli używasz)
  • średnie jabłko (najlepiej odmiany szara reneta), pokrojone na kawałki
  • ziarenko tonki, rozgniecione w moździerzu (zamiast tonki może być wanilia)
  • szczypta soli roztartej w moździerzu
  • do podania: zmielony cynamon

Dutch Baby z jabłkami – PRZEPIS:

  1. Jajka i mleko wyjmij z lodówki na tyle wcześnie, by ogrzały się do temperatury pokojowej. Ja, planując Dutch Baby na śniadanie, mleko i jajka wyjmuję z lodówki późnym wieczorem.
  2. Wstaw do piekarnika patelnię lub inne naczynie do zapiekania i rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni C.
  3. Wszystkie składniki na ciasto (bez jabłka i cynamonu) zmiksuj w blenderze kielichowym (max. 10 sekund). Powstanie jednolita napowietrzona masa.
  4. Kiedy piekarnik rozgrzeje się do zadanej temperatury, wyjmij patelnię, wyłóż na nią łyżkę ghee i wstaw ponownie na chwilę do piekarnika.
  5. Kiedy masło się rozpuści, ostrożnie przechylając naczynie rozprowadź je po całej powierzchni, po czym wylej na patelnię ciasto, dodaj kawałki jabłka i wstaw do piekarnika. Piecz ok. 15 minut, aż ładnie się zrumieni.
  6. Wyjmij naleśnik z piekarnika, oprósz cynamonem, podziel na porcje i podawaj.
  7. Możesz też wstawić go do lodówki i podać następnego dnia, ja często tak robię.

Kiedy używasz słodszych dodatków lub posypujesz naleśnik cukrem pudrem, przed podaniem – dla zrównoważenia smaku – możesz skropić Dutch Baby sokiem z limonki lub cytryny. Szara reneta jest wystarczająco kwaskowata, dlatego tutaj nie ma takiej potrzeby.

Dutch Baby z jabłkami

Dutch Baby z jabłkami

Dutch Baby z jabłkami