ETNOM Branco 2021 Cátia Laranjo.

Etnom Branco 2020 Catja Laranjo

Etnom Branco 2020 Catja Laranjo

Etnom Branco 2020 Catja Laranjo

Za maleńką winnicą ETNOM VINHOS na azorskiej wyspie Pico i pochodzącymi z niej winami ETNOM stoi Cátia Laranjo, młoda winemakerka z Pico, która winiarskie szlify zdobywała między innymi w Azores Wine Company pod czujnym okiem Antonio Maçanita. Cátia ma kilkanaście lat doświadczenia, uczy się od najlepszych, kilka lat temu Azores Wine Company była świadkiem jej winnych „narodzin”, a Filipe Rocha (obok Antonio, drugi z ojców założycieli AWC) z przekonaniem rekomenduje jej wina i nie ma w tym krzty przesady. 

Kod DNA win spod szyldu ETNOM to 100% Pico. Unikalne wulkaniczne terroir, kształtowane z jednej strony przez niepokorny Atlantyk, a z drugiej przez bazaltowy krajobraz podnóża wulkanu Montanha do Pico. Debiutanckim rocznikiem ETNOM był 2020, a samo wino jest pierwszą butelką jej świeżego winiarskiego projektu.

ETNOM czyli MONTE

ETNOM to ananim, czyli słowo powstałe poprzez odwrócenie kolejności liter w nazwie miasteczka MONTE na wyspie Pico. To stąd pochodzi Cátia i tu od pokoleń mieszka rodzina Laranjo. “Laranjos” zajmują się uprawą winorośli i produkcją wina od kilku stuleci, ale to Cátia postanowiła pchnąć rodzinną tradycję ku jaśniejszej przyszłości.

ETNOM Branco 2021 Cátia Laranjo

Etykieta ETNOM (jeden wzór dla branco, tinto i rosé) inspirowana jest historyczną mapą sąsiadujących ze sobą wysp Pico i Faial, która może stanowić wyzwanie dla każdego, kto zechce odkryć skarby lokalnych wyspiarskich winnic. ETNOM Branco powstaje z lokalnego, endemicznego dla archipelagu Azorów szczepu Arinto dos Açores. Ma klarowny, złocisty kolor. Nos przyjemnie kwiatowy (jaśmin, kwiaty mirabelki, lilie). Usta lekko kwasowe, mineralne, z intensywnym i długim finiszem. Bardzo dobre, pełne wino, które dostarcza sporo przyjemności. Wspaniałe na lato. Teraz pora na czerwień od Laranjo.

Nazwa: ETNOM Branco 2021 Cátia Laranjo
Limitowana, iście aptekarska edycja 1300 numerowanych butelek (694)
Kraj: Portugalia
Region: Azory, Pico
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: Arinto dos Açores
Wino kupione na Pico

Etnom Branco 2020 Catja Laranjo

Etnom Branco 2020 Catja Laranjo