Gofry szpinakowe ze szparagami.

Jeżeli jesteś amatorem wytrawnych gofrów warzywnych, zachwycisz się tym przepisem. Soczyście zielone gofry szpinakowe smakują po prostu znakomicie. Jeżeli wolisz gofry na słodko, a warzywnych dotąd nie próbowałaś/-eś, wyjdź ze strefy komfortu i przetestuj choć jeden przepis. Do wyboru masz szereg wariantów, np. gofry z bobu, groszku, z ziemniaków/batatów lub dyni.

Uwagi:

  • Maślankę możesz rozcieńczyć lub zastąpić wodą gazowaną, nie przekraczając proporcji wskazanych w przepisie (ok. 200 ml)
  • Używam tu surowych zielonych szparagów. Do jedzenia na surowo nadają się tylko bardzo świeże, młode, dobrej jakości zielone szparagi. Importowane, które niestety dominują na stołecznych straganach, nie sprawdzą się w takiej formie (są zbyt suche i łykowate). W razie potrzeby, po prostu ugotuj szparagi (płaski rondel, 3 minuty), szybko ostudź pod bieżącą wodą i pokrój. Możesz też usmażyć je na patelni grillowej
  • W braku kiszonej cytryny, dodaj sok z cytryny
  • Zioła mogą być dowolne – zamiast bazylii i mięty dodaj np. listki pietruszki, kolendry czy koperku
  • Najlepsze bezglutenowe mąki do pieczenia gofrów to ryżowa, jaglana, owsiana i kasztanowa; w tym przepisie szczególnie dobrze wypadają trzy pierwsze (kasztanowej trochę szkoda, polecam ją bardzo do gofrów z cynamonem)

Sprawdź też inne:

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami – SKŁADNIKI na 6 gofrów:

Gofry

  • 200 g mąki owsianej / jaglanej / ryżowej / ewentualnie kukurydzianej (w tym przepisie sprawdzą się najlepiej)
  • ok. 200 ml maślanki
  • 100-150 g młodego szpinaku (baby)
  • łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
  • szczypta soli, roztartej w moździerzu (tu: różowa himalajska)
  • 2 jajka (zerówka, rozmiar L, wolny chów)
  • 70 g ghee / masła klarowanego roztopionego na patelni
  • olej do natłuszczenia gofrownicy

Sałatka

Gofry szpinakowe ze szparagami – PRZEPIS:

  1. W misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i sól. Ghee lub masło klarowane rozpuść na patelni.
  2. W blenderze molekularnym Wartmann* zmiksuj szpinak, jajka i maślankę do pełnego połączenia składników.
  3. Do suchych składników dodaj zieloną zawartość blendera i roztopione masło. Wymieszaj do połączenia składników. Nie mieszaj zbyt dokładnie, wystarczy, by składniki tylko się połączyły. Odstaw ciasto na 15 minut, by odpoczęło.
  4. Włącz i nagrzej gofrownicę. Natłuść płyty grzejne odrobiną oleju i kolejno upiecz gofry. Dużą łyżką nakładaj porcje gęstego ciasta na kratkę i piecz, aż gofry ładnie się zrumienią. Czas pieczenia uzależniony jest od modelu gofrownicy, u mnie trwa to ok. 12 minut.
  5. W czasie pieczenia gofrów przygotuj dodatki; możesz również przygotować je wcześniej, tak by były gotowe już do pierwszego gofra. Po pierwsze, odłam zdrewniałe końcówki szparagów, pokrój szparagi pod kątem w plasterki, główki szparagów przekrój wzdłuż na połówki i przełóż wszystko do miski. Po drugie, dodaj rzodkiewki pokrojone na kawałki. Po trzecie, dodaj drobno posiekaną kiszoną cytrynę, zioła, pieprz (nie trzeba dodawać soli, cytryna jest wystarczająco słona), oliwę i wymieszaj. 
  6. Gotowe gofry podaj z sałatką.

Wartmann to świetny blender z dodatkowym kielichem do zadań specjalnych. Więcej przeczytasz o nim we wpisie o blenderach wysokoobrotowych z funkcją próżni.

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami

Gofry szpinakowe ze szparagami