„The River Cafe Classic Italian Cookbook”, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kuchni włoskiej, ale boicie się zapytać.

The River Cafe to znana londyńska restauracja, specjalizująca się w kuchni włoskiej, założona w roku 1987 przez Rose Gray i Ruth Rogers.

River Cafe_10

Miejsce dość szybko stało się popularne i modne, a dziesięć lat później otrzymało gwiazdkę Michelin. Tutaj rozpoczęła się również telewizyjna kariera zatrudnionego tam swego czasu, całkiem wówczas nieznanego, Jamie Olivera (Jools, jego obecna żona, krótko pracowała w The River Cafe jako kelnerka). Gdy w 1997 roku do lokalu przybyła ekipa telewizyjna, by obserwować restaurację od kuchni i nakręcić program „Boże Narodzenie w River Cafe”, ich uwagę zwrócił przebojowy i nie stroniący od kamery Oliver, który z wielką swobodą opowiadał o swojej pracy. Materiał zmontowano, wykorzystując wiele fragmentów z jego udziałem, a gdy po kilku miesiącach wyemitowano go w telewizji, młody kucharz miał otrzymać na drugi dzień – jak głosi legenda – 15 nowych propozycji. W ten sposób, droga do jego pierwszego programu „The Naked Chef” stanęła przed nim otworem…

Gray i Rogers szybko zasłynęły także jako autorki świetnych książek kulinarnych, zawierających przepisy na dania serwowane w restauracji. Kolejne edycje „The River Cafe Cookbook” ich autorstwa cieszyły się na Wyspach ogromną popularnością i miały wywrzeć istotny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych Brytyjczyków. W roku 2009, rok przed śmiercią Rose Gray, ukazała się kolejna książka autorek, które wielokrotnie podróżując po Włoszech, poznały tamtejszą kuchnię od podszewki – zatytułowana „The River Cafe Classic Italian Cookbook”.

River Cafe_03

Jak piszą we wstępie Gray i Rogers, zamieściły w niej ponad 200 przepisów, będących ich interpretacją włoskich dań. Tych, które znaczą dla nich najwięcej i tych najczęściej przez nie przygotowywanych.

River Cafe_07

Oprawiona w twardą okładkę z ładną obwolutą, licząca przeszło 410 stron „The River Cafe Classic Italian Cookbook” robi spore wrażenie i jest naprawdę świetnie wydana. Książka została wydrukowana we Włoszech, to jest w kraju, który od lat słynie z wytwórni papieru najwyższej jakości, i rzeczywiście zwraca uwagę znakomitym kredowym papierem. Trzeba jednak przyznać, że konkurencji – jeśli chodzi o jakość wydania – na rynku nie brakuje; na polskim również można trafić publikacje o tematyce kulinarnej, wydane na naprawdę eleganckim papierze.

River Cafe_05

W porównaniu z pierwszymi wydaniami The River Cafe Cookbook, layout recenzowanego wydawnictwa został wyraźnie unowocześniony. Tym razem w środku znalazło się znacznie więcej zdjęć, ilustrujących zdecydowaną większość – bo jednak wciąż nie wszystkie – przepisów.

River Cafe_11

Paniom doskonale udało się odzwierciedlić prostotę i swojski charakter włoskiej kuchni, a ich przepisy często składają się z dosłownie kilku składników.

River Cafe_09

Nie ma tu nadmiernego kombinowania ani niepotrzebnego wzbogacania dań zbędnymi dodatkami, co tak często (zbyt często!) spotyka się w restauracjach (poza Włochami) albo w innych książkach kulinarnych, choćby – żeby pozostać w gronie bliskich znajomych autorek – Jamie Olivera, który nieraz przejawił tendencję do nieco przesadnego podkręcania i „ubrytyjszczania” prostych, włoskich przepisów. Takie podejście do gotowania, wprost nawiązujące do włoskiej tradycji, widać tu na każdym kroku.

River Cafe_08

Jak pizza, to pizza, w tym pizza z ziemniakami, którą uwielbiam – PRZEPIS NA PIZZĘ Z ZIEMNIAKAMI, nie zaś ociekająca serem i nadmiarem dodatków „pozza”, pyszne ascetyczne risotto (np. risotto z mlekiem i prosciuttoPRZEPIS), czy proste makarony (np. inspirowany przepisem z książki LIMONKOWY MAKARON Z RICOTTĄ).

River Cafe_13

A prócz tego liczne chleby i foccacia w wielu odsłonach (książką Gray i Rogers inspirowałem się przy moim przepisie na foccacię z wiśniamiPRZEPIS), dopełnione przez dania mięsne i rybne, zupy, desery oraz klasyczne włoskie potrawy w rodzaju polenty czy caponaty.

River Cafe_12

Gotowanie według Gray i Rogers to także korzystanie z produktów najwyższej jakości. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jeśli danie ma składać się z tylko kilku składników, powinny być one możliwie najlepsze. Stąd w polskich realiach np. risotto z osiągającym dość zawrotne ceny barolo (wino, carnaroli, cebula, parmezan, masło i bulion – to wszystko), albo makaron z białymi truflami mogą okazać się zbyt drogie.

River Cafe_04

Na drugim biegunie sytuują się jednak tak proste i nisko kosztowe dania, jak np. zupa z chleba.

River Cafe_06

Jednym słowem, pełen przekrój przez bogactwo kuchni z Półwyspu w Kształcie Buta.

Podsumowując, The River Cafe Classic Italian Cookbook to z pewnością jedna z najbardziej inspirujących książek kucharskich, jakie posiadam, która przy okazji doskonale pasuje do mojej filozofii gotowania. Polecam ten tytuł uwadze każdego pasjonata włoskiej kuchni.

Rose Gray & Ruth Rogers – The River Cafe Classic Italian Cookbook
Wydawnictwo Penguin 2009
416 strony
okładka twarda

KUPIONA TU: www.amazon.co.uk
Cena z okładki to 30 GBP, ale na Amazonie książkę można nabyć taniej.