Centraltirgus w Rydze to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia przy okazji wizyty w stolicy Łotwy. Nie tylko dla blogerów kulinarnych, czy szerzej – miłośników kuchni.

Sprawdź też:

RYGA W INSTAGRAMIE

Okazałe hale Rigas Centraltirgus, w których zlokalizowano targ, widoczne są na horyzoncie już z daleka, a co najważniejsze, dzieli od nich ledwie kilkuminutowy spacer z centrum Starego Miasta.

market

Na miejsce można łatwo dotrzeć, idąc ulicą Valnu Iela, następnie wystarczy pokonać przejście podziemne (niewykluczone, że tuż przy schodach będzie dostojnie pląsać w rytm muzyki pewna mocno zakręcona babcia) i pięć hal kompleksu Centraltirgus ukaże się nam w całej okazałości.

central_market

Koncepcja wybudowania w Rydze targu z prawdziwego zdarzenia narodziła się z końcem pierwszej dekady XX wieku, jednak wybuch I wojny światowej skutecznie odroczył jej wdrożenie aż do roku 1922 roku. Dopiero wówczas zapadła decyzja o realizacji tej ogromnej inwestycji.

central_1

Klavs Lawrence, ojciec chrzestny Centraltirgus, wpadł na pomysł wykorzystania do celów targowych oryginalnych hangarów lotniczych usytuowanych pod Lipawą, w których podczas wojny armia niemiecka przechowywała sterowce (zeppeliny), zachowując ich pierwotny rozmiar – 37,4 metrów wysokości, 47,2 metrów szerokości i 240 metrów długości. Właściwe ogrzanie oryginalnych konstrukcji okazało się jednak technicznie niewykonalne, dlatego ostatecznie postanowiono przenieść z bazy lotniczej i wykorzystać w budowie jedynie górne części hal, ściany konstruując na miejscu z cegły i żelbetonu. Budowa ruszyła w 1924 roku i trwała 6 lat. W 1930 r. było to największe i najnowocześniejsze targowisko w Europie.

Rigas Centraltirgus_38

Rigas Centraltirgus_06

Gdy docieramy na teren targu, uwagę przyciągają od razu dziesiątki straganów z warzywami i owocami, usytuowanych pomiędzy pojedynczą halą, w której umieszczono stoiska z mięsem, a nieco dalszym kompleksem połączonych ze sobą czterech pozostałych zeppelinowych budynków.

image

image

image

image

Rigas Centraltirgus_03

Stragany rozciągają się również na tyłach hal, sięgając tak daleko, jak to możliwe – czyli aż w pobliże wybrzeża Dźwiny.

image

image

Sprzedawcy bardzo dbają o swój towar, co zresztą widać na pierwszy rzut oka. Na targu jest czysto i bardzo porządnie, wszystkie towary pięknie poukładane, dymka leży w równiutkich rządkach, a oczyszczone kulki pozbawionych zielonych wiechci rzodkiewek radują oko i aż proszą się o zakup.

image

rzodkiewki

Nie ma tu szczególnych ekstrawagancji, zapomnijcie o rukoli czy roszponce (których zresztą na naszych targach też często nie ma szans dostać), uwagę zwracają jednak na przykład duże melony, gigantyczne arbuzy czy naprawdę wielkie, krwistoczerwone i soczyste granaty, przy których te zwykle dostępne w naszych sklepach wyglądają jak nijacy, bezbarwni i ubodzy krewni.

central_granat

Poza tym, jest mnóstwo tego, to co akurat sezonowe (byliśmy w Rydze w sierpniu): grzyby, truskawki (co ciekawe, litewskie), borówki, maliny, jabłka, gruszki, bób (w łupinach), buraki, cebula, zioła i wiele innych smakowitości. Kolorowo, tłocznie i bardzo zachęcająco!

Rigas Centraltirgus_05

Rigas Centraltirgus_04

Wizyta w samotnej hali pełnej stoisk z mięsem (oferowanym w różnych postaciach: surowym, pieczonym, wędzonym i ‚uwędlinionym’) jest trochę jak podróż wehikułem czasu. Oczywiście w przeszłość.

central_mieso

Obok dobrze wyposażonych, zwłaszcza w wędliny, oraz schludnych stoisk, znajdą się tu i bardziej ponure, z zachmurzonymi paniami za ladą czy łypiącym spode łba rzeźnikami, którzy sprawiają wrażenie, jakby za tak bezczelne zachowania jak dyskretne fotografowanie (celowo nie lustrzanką) chętnie wypróbowali jedno ze swych narzędzi na nieszczęsnych turystach, usiłujących na przykład sfotografować wiszący na haku świński łeb (niestety ponieśliśmy porażkę).

Rigas Centraltirgus_08

Rigas Centraltirgus_07

Plus kilka swojskich obrazków – kafelki na ścianach, puste haki, a nawet nieobecna duchem pani windziarka… PRL-owskie deja vu i szereg kontrastów, których nie było widać w pozostałych halach…

Rigas Centraltirgus_09

Rigas Centraltirgus_10

Rigas Centraltirgus_12

Rigas Centraltirgus_13

…które z grubsza podzielone są według kategorii produktowych, gdzie prym wiodą, kolejno:

nabiał (1)

Rigas Centraltirgus_14

Rigas Centraltirgus_15

central_sery

central_nabial

produkty piekarskie plus słodycze (2)

Rigas Centraltirgus_19

Rigas Centraltirgus_18

Targ pieczywo

Poniżej jeden z lokalnych przysmaków – smażony chleb w kilku wariantach:

central_chleb

ponownie warzywa i owoce – tym razem pod dachem (3)

Rigas Centraltirgus_26

Rigas Centraltirgus_20

Rigas Centraltirgus_21

Rigas Centraltirgus_25

oraz ryby (4).

Rigas Centraltirgus_30

central_ryby_2

central_ryby

Rigas Centraltirgus_31

Rigas Centraltirgus_32

Prócz tego, między innymi, świetnie zaopatrzone stoiska z bakaliami

Rigas Centraltirgus_16

Rigas Centraltirgus_17

przyprawami

Rigas Centraltirgus_29

czy piklami (np. marynowanymi w całości główkami czosnku albo liśćmi winorośli)

Czosnek

a także z drewnianym rękodziełem.

Rigas Centraltirgus_28

Co ciekawe, nad każdym stoiskiem wiszą tabliczki z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu właściciela.

Rigas Centraltirgus_24

Poza tym, tu i ówdzie można trafić na stragany / sklepy np. produktami importowanymi z konkretnych krajów, poniżej hiszpański sklepik:

Rigas Centraltirgus_23

Hale są bardzo przestronne, oglądanie i kupowanie nie skazuje nas na przeciskanie się przez tłum, a poczucie przestrzeni wzmacniał dodatkowo fakt, że część stoisk, zwłaszcza w hali warzywnej i rybnej, w sierpniu była nieczynna. Nie wiadomo, na stałe czy tylko z uwagi na sezon urlopowy.

Rigas Centraltirgus_27

Kupując, zwłaszcza towar na wagę, warto być czujnym, bowiem sprzedawcy – niestety – na widok turysty próbują oszukiwać na cenach. Z uwagi na krótki pobyt i podróż samolotem nie robiliśmy wielkich zakupów, ale i tak taka historia przydarzyła nam się przy stoisku z nabiałem. Przy zakupie serów sprzedawca próbował sprzedać nam towar po cenie trzykrotnie wyższej niż należna. Nie daliśmy się nabrać, ale zdecydowanie warto kontrolować ceny i wagę kupowanych produktów.

O ile mięsu jakoś szczególnie się nie przyglądałem, tak stoiska z nabiałem – prócz miejscowego bogactwa serów – zaskoczyły mnie dużym wyborem polskich produktów – serów, serków, mlecznych deserów, śmietany czy mleka.

central_sery_1

Co warte zaznaczenia, w halach działa również szerokopasmowy bezpłatny Internet, który w praktyce okazuje się bardzo przydatny, choćby do szybkiego przetłumaczenia sobie lokalnych nazw produktów, na przykład ryb. Albo do wrzucania na bieżąco zdjęć na FANPAGE czy INSTAGRAM ;-)

Do hali rybnej – świetnie zaopatrzonej zarówno w świeże, jak i wędzone ryby trzeba zajrzeć obowiązkowo.

Rigas Centraltirgus_22

Wszędzie można tu dostać ryską specjalność, czyli szprotki w puszce, a także autentyczny rosyjski kawior.

szprotki

central_ryby_3

Rigas Centraltirgus_34

Jest także lokalna, łotewska wersja słynnego portugalskiego bacalhau (czyli suszonej solonej ryby, w Portugalii – dorsza). Tu dorsza zastępuje – co ciekawe – nie śledź, ale wobła, czyli płoć kaspijska.

wobla

Uwaga: jeśli nie możesz jeść albo nie lubisz ryby maślanej, miej się na baczności – w wersji wędzonej występuje ona na Centraltirgus niemal na każdym stoisku, wygląda bardzo atrakcyjnie, a jej cena jest taka sama jak wielu innych ryb znacznie lepszej jakości . O mały włos, a nacięlibyśmy się na zakup…

Rigas Centraltirgus_33

Do kompleksu targów należą również tereny zajmowane przez stare, zbudowane z cegły budynki usytuowane za halami, pomiędzy którymi mieści się mnóstwo kramów z bazarowej jakości odzieżą i innymi dobrami.

Rigas Centraltirgus_36

central market backstage

central_market 2

To już zdecydowanie nie nasza bajka. Im dalej w głąb kramów, tym bardziej teren staje się zaniedbany i nieciekawy.

Dla nas, bezglutenowców, Rigas Centraltirgus okazał się także idealnym miejscem do zakupów na lunch. Wystarczy kupić tu porcję dobrego sera czy znakomitego wędzonego „na płask” trewala i przemieścić się kilkadziesiąt metrów dalej, ku świeżo wyremontowanemu deptakowi nad Dźwiną. Ulokowano przy nim szereg ławek, z których roztacza się bardzo przyjemna panorama.

Ryga rzeka

Sceneria idealna, zwłaszcza przy pięknej pogodzie.

Rigas Centraltirgus_37

Rzeka

rzeka_1