Lavrenčič Rebula 2021 z Doliny Vipavy.

Lavrenčič Rebula

Lavrenčič Rebula

Lavrenčič Rebula

Posiadłość rodziny Lavrenčič znajduje się w południowo-zachodniej Słowenii, w malowniczej wiosce Duplje (Dolina Vipavy), oddalonej zaledwie o 4 km od miasta Vipava. Bliżej jest stąd do włoskiej granicy (30 km) niż do stolicy Słowenii, Ljubljany (80 km).

Winiarskie początki Lavrenčičów sięgają około 150 lat wstecz, kiedy to Anton Lavrenčič, pradziadek obecnego właściciela Bojana Lavrenčiča, zaczął produkować na własny użytek wina z lokalnych odmian Rebula, Pinela i Malvazija. Pałeczkę po nim przejął Anton Lavrenčič drugi, syn Antona Lavrenčiča, a zarazem dziadek Bojana, który kontynuował rodzinną tradycję. To on poszerzył areał upraw i rozpoczął sprzedaż wysokiej jakości szczepek winorośli. W drugiej połowie XX wieku zarząd gospodarstwem przejął Anton Lavrenčič trzeci, ojciec Bojana, który również powiększył winnice o kilka tysięcy krzewów, wzbogacając winiarskie portfolio rodziny o endemiczną odmianę Zelen oraz „importowany” Merlot. Nowy rozdział w historii familii otworzył jednak dopiero Bojan Lavrenčič, który nieco ponad dekadę temu przejął dziedzictwo przodków i wraz z żoną Klarą sprofesjonalizował rodzinną produkcję win. Lavrenčič miał do dyspozycji własne winnice, tradycję, doświadczenie, wiedzę i pasję, nie miał jednak znaku towarowego. Wszystko zmieniło się w roku 2013, gdy powstała nowa rodzinna marka Lavrenčič, gotowa pisać własną historię niszowych win wysokiej jakości. Dziś Lavrenčič, jak wiele innych słoweńskich rodzinnych winiarni, obok mikro produkcji win, rozwija również ofertę agroturystyczną w sielankowej scenerii Doliny Vipavy.

Rebula Lavrenčič (100% Ribolla Gialla) powstaje z owoców z ręcznego zbioru, z uprawianych biodynamicznie winnic porastających marglowe gleby wzgórza Vrhpolje (ok. 140 m npm). Wino maceruje na skórkach przez kilka godzin, dojrzewa 8 miesięcy w zbiornikach ze stali nierdzewnej. W kieliszku jasny limonkowy kolor ze złotymi refleksami. Aromat jest delikatny, owocowy, wyczuwalne zielone jabłko, cytryna, biała brzoskwinia i kwiat akacji. W ustach przyjemnie świeże, wyraziście owocowe, średnio pełne, o żywej kwasowości i nieco oleistej konsystencji. Tak smakuje lato, bardzo dobre! Stworzone do typowo letnich potraw z warzyw i owoców morza, risotto i makaronów z lżejszymi sosami.

Nazwa: Lavrenčič Rebula 2021
Kraj: Słowenia
Region: Vipavska Dolina, Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Ribolla Gialla
Moc: 13%

Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Lavrenčič Rebula

Lavrenčič Rebula

Lavrenčič Rebula