Mercat de Santa Caterina w Barcelonie to fajne, barwne miejsce, warte odwiedzenia nie tylko przez foodies.

barcelona

Santa Caterina 31

Santa Caterina 16

Mercat de Santa Caterina czyli targ Świętej Katarzyny położony jest w historycznym centrum miasta – w najstarszej dzielnicy Barcelony Ciutat Vella (Stare Miasto), w której skład wchodzą mniejsze „poddzielnice”: Raval, Barri Gòtic, La Ribera, Parc de la Ciutadella i Barceloneta.

Santa Caterina została otwarta w 1848 roku – to drugi najstarszy targ w Barcelonie. Starsza od niego jest tylko La Boqueria – największe barcelońskie targowisko, o którym więcej napiszę niebawem.

Santa Caterina 23

Santa Caterina 34

Santa Caterina 17

Santa Caterina jest nie tylko jednym z istotnych i często odwiedzanych punktów handlowych na mapie Barcelony, ale też ze względów architektonicznych jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków dzielnicy gotyckiej (Barri Gòtic).

Santa Caterina dach 2

Budynek, w którym mieści się obecnie, zaprojektowała dwójka architektów – Enric Miralles i Benedetta Tagliabue. Targ – kiedyś mocno zaniedbany – został gruntownie odnowiony w ramach długoletniego i zakrojonego na szeroką skalę planu rewitalizacji całej Ciutat Vella, który rozpoczął się w latach ’80 ubiegłego wieku.

Można zrobić tu zakupy od A do Z albo tylko wpaść na lunch lub późne śniadanie.

Santa Caterina 20

Santa Caterina 19

Santa Caterina 21

Santa Caterina 18

Najbardziej charakterystycznym i najczęściej uwiecznianym na fotografiach elementem targowiska jest jego upstrzony kolorami mozaikowy dach.

Santa Caterina dach 1

Dach dobrze nawiązuje do asortymentu targu, pełnego najróżniejszych produktów spożywczych. Liczne stoiska wypełniają kolorowe warzywa, owoce, bakalie, słodycze, ryby, owoce morza, oliwy, mięsa, wina. Jest wszystko, czego dusza (i ciało) zapragnie…

Santa Caterina 39

Santa Caterina 40

Santa Caterina 11

Na zdjęciu poniżej:

– u góry membrillo, czyli galaretka z pigwy – to klasyczny hiszpański smakołyk, który jest fajnym dodatkiem do dojrzałych i półdojrzałych serów, nie tylko do Manchego;-),

– u dołu foie gras

Santa Caterina 22

Santa Caterina 41

Santa Caterina 37

Santa Caterina 36

Santa Caterina 33

Santa Caterina 28

Santa Caterina 8

Poniżej: piękny tuńczyk

Santa Caterina 25

Podroby:

Santa Caterina 24

Santa Caterina 6

Santa Caterina 12

Można zaopatrzyć się tu właściwie we wszystko. Szafran, pimenton, mnóstwo innych przypraw, doskonałe hiszpańskie sery, ryby, owoce morza, mięso i podroby, orzechy, bakalie, słodycze, grzyby, wśród których znaleźć można nawet coś, co wyglądało jak czarne rydze. Sądząc po cenie zakładam, że są kulinarnym rarytasem.

Santa Caterina 27

Santa Caterina 5

Santa Caterina 4

Przyprawy:

Santa Caterina 30

Santa Caterina 35

Santa Caterina 32

Mój ulubiony pimenton, czyli hiszpańska wędzona papryka:

Santa Caterina 38

Santa Caterina 2

Szafran:

Santa Caterina 29

Santa Caterina 7

Wybór jest niemal nieograniczony, ale trzeba liczyć się z tym, że niektóre ceny też mogą zaskakiwać (przykładowo – cena kilograma fig w październiku, czyli w sezonie – 2o EUR / kg).

Warto mieć na uwadze, że Santa Caterina jest droższa od innego słynnego barcelońskiego targu – La Boqueria. Jeśli podczas urlopu planujecie większe spożywcze zakupy, z punktu widzenia cen lepiej zrobić je w La Boqueria (dotyczy to produktów – np. przypraw – dokładnie tych samych producentów). Jeśli jednak ceny mają dla Was mniejsze znaczenie, Santa Caterina jest wyraźnie mniej zatłoczona, bardziej kameralna i przytulna. Coś za coś, spokój za więcej albo chaos za mniej;-)

Santa Caterina 14

Santa Caterina, za sprawą szerokich wygodnych alejek oraz dużych, uporządkowanych, bardzo kolorowych i pełnych pyszności straganów bardziej niż klasyczny targ przypomina targowe „delikatesy”. La Boqueria z kolei jest zdecydowanie bardziej klimatyczna, ma więcej cech typowego targowiska – jest tam głośno, bardzo ciasno, chaotycznie, alejki są wyraźnie węższe i pełne ludzi właściwie w każdej godzinie otwarcia targu. Jest tam również więcej barów, kawiarni i punktów serwujących proste przekąski w rodzaju krojonych na życzenie plastrów hiszpańskich szynek czy boczku.

Niezależnie od różnic, obydwa miejsca są warte zobaczenia i doświadczenia ich atmosfery na własnej skórze. Viva España!:-)

Santa Caterina 10

Santa Caterina 9

Gdzie: Avinguda Francesc Cambó 16, Barcelona

Strona internetowa Mercat Santa Caterina

Godziny otwarcia: w poniedziałki od 7:30 do 14:00, we wtorki, środy i soboty od 7:30 do 15:30, w czwartki i piątki od 7:30 do 20:30; w niedzielę nieczynne.

Santa Caterina outside_01

CZYTAJ TEŻ:

MERCADO DA RIBEIRA – LIZBONA

Mercado da Ribeira Lisboa L_14

CENTRALTIRGUS – RYGA

central_2