• ok. 500-600 g ziemniaków
  • 10 łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej
  • sól
  • pieprz
  • kminek, suszony rozmaryn
  • 4 garście suszonych podgrzybków
  • świeże rydze albo słoik opłukanych rydzów w zalewie (ok. 300 g)
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 łyżeczki dobrej musztardy (tu: z suszonymi pomidorami "Towary Niezwykłe")

Moskole, czyli cucina povera spod Tatr.

Jak głosi legenda, moskole czyli podhalańskie placki z gotowanych gruli (czyt. ziemniaków) zawędrowały pod Tatry wraz z rosyjskimi jeńcami podczas I wojny światowej. Pierwotnie moskole pieczone były na blasze, obecnie równie często przyrządza się je na patelni, ale zawsze bez użycia tłuszczu, by uniknąć niepożądanego tu efektu smażenia. To dlatego placki powinny spędzić sporo czasu na patelni, przez co gotowe będą stosunkowo mocno spieczone.

W przeciwieństwie do klasycznych placków ziemniaczanych, należy tutaj użyć ziemniaków uprzednio gotowanych (i koniecznie wystudzonych); dzięki temu moskole smakują zupełnie inaczej. Jako że nie lubię komplikować sobie życia, ziemniaki po prostu ugniatam widelcem. W końcu, zarówno Rosjanie, jak i górale, przed laty raczej nie dysponowali maszynkami do mielenia ;-)

W związku z tym, że ziemniaki zostały ugniecione, w plackach jest trochę grudek, które jednak w niczym nie przeszkadzają; ich struktura jest zwarta. Jeśli wolicie placki o idealnie gładkiej konsystencji, zmielcie ziemniaki w maszynce.

Przyjęło się uważać, że moskole podaje się najczęściej z masłem czosnkowym, jednak moim zdaniem przez to, że są raczej suche, doskonale pasują do wszelkiego rodzaju sosów, np. do grzybowego – tak jak w tym przypadku, albo nawet do sosów mięsnych.

1. Ugotujcie ziemniaki w osolonej wodzie, odcedźcie i wystudźcie. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej.

2. Zalejcie podgrzybki wrzątkiem, przykryjcie i odstawcie.

3. Dokładnie ugniećcie ziemniaki (można użyć maszynki do mielenia). Dodajcie pieprz, kminek i rozmaryn oraz, w razie potrzeby, sól, i wmieszajcie mąkę, a następnie wyróbcie rękami ciasto.

4. Uformujcie w dłoniach dość grube placki.

5. Smażcie je bez tłuszczu na rozgrzanej teflonowej patelni, aż mocno się zrumienią (ok. 10 minut z każdej strony).

6. Wcześniej (lub podczas smażenia moskoli) przygotujcie sos. Podsmażcie na patelni posiekaną cebulę i czosnek, aż zmiękną. Dodajcie rydze oraz namoczone wcześniej podgrzybki. Podsmażcie przez jakiś czas, a następnie dodajcie musztardę, przyprawy i odpowiednią ilość wody. Duście sos przez ok. 15 minut, w razie potrzeby dodając nieco więcej wody lub musztardy.

7. Podawajcie moskole z sosem.

Smacznego!

Moskole z rydzami L_01

Moskole z rydzami L_05

Moskole z rydzami L_08