• kubek mąki pełnoziarnistej
  • kubek Coca-Coli
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • truskawella
  • olej lub masło do smażenia

Najprostszy przepis na placki z Coca-Colą.

Coca-Cola na tym blogu?

Już się tłumaczę…

Jakiś czas temu, trafiłem przypadkiem na relację z warsztatów, które w Łodzi – dla blogerów – zorganizowała firma PepsiCo/FritoLay. Przedsięwzięcie to stanowi najlepszy dowód na to, że kreatywność PR managerów na usługach koncernów spożywczych nie zna granic. Oficjalna nazwa eventu brzmiała tak: „Warsztaty kuchni molekularnej. Innowacja na talerzu” (!). W ramach warsztatów, blogerzy – tj. jednostki, które co do zasady w mniej lub bardziej skuteczny sposób kształtują czy rozwijają kulinarną świadomość swoich czytelników – przygotowali m.in. „innowacyjną” frittatę z ziołowymi sunbites (dla tych, którzy nie wiedzą, sunbites to po prostu chipsy produkowane przez FritoLay, które dla celów marketingowych ochrzczone zostały mianem „zbożowych listków”).

Idea organizacji warsztatów kulinarnych przez tego typu podmiot (FritoLay to producent przekąsek z gatunku junk food) oraz przemycanie tą drogą przepisów na jajka z chipsami i im podobne, zaintrygowały mnie na tyle, że zacząłem się zastanawiać, czy ja również dałbym radę sprostać wyzwaniu i przygotować coś jadalnego z wykorzystaniem – z naszego punktu widzenia – jakiegoś niejadalnego składnika…

Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to prosty przepis na placki (PRZEPIS), w którym mleko postanowiłem zastąpić (wciąż chyba najbardziej kultowym) słodkim napojem gazowanym – Coca-Colą. Dla jasności i zgody z własnym konsumenckim sumieniem, Coca-Coli nie kupiłem, ale skorzystałem z zapasów kogoś znajomego, kto kupuje ją na skrzynki 😉

Przepis jest banalnie prosty, a placki wyszły zaskakująco smaczne, ale mimo to nie zamierzam ich powtarzać, a Wam sugeruję przynajmniej umiar.

Posmak Coca-Coli jest bardzo delikatny, w plackach wyczuwa się raczej lekką słodycz (Coca-Cola to głównie cukier).

Podane proporcje składników powinny wystarczyć na ok. 15-17 placków.

Najprostszy przepis na placki z Coca-Colą:

  1. Do miski przesyp kubek mąki, dodaj proszek do pieczenia, szczyptę soli, jajko i wlej kubek Coca-Coli (do odmierzenia mąki i napoju użyj tego samego kubka). Całość dokładnie wymieszaj rózgą.
  2. Smaż placki na odrobinie tłuszczu, aż ładnie się zrumienią.
  3. Gotowe placki możesz podać bez żadnych dodatków albo np. z truskawellą.

Najprostszy przepis na placki z Coca-Colą

 

*Truskawella to produkt, który składa się w 70% z truskawek, a poza tym z kakao, cukru i wanilii. Jego konsystencja przypomina masło czekoladowe z całymi kawałkami owoców, choć jest zauważalnie lżejsza i ma wyraźny truskawkowy posmak. Bardzo dobra alternatywa zwłaszcza dla dzieci zafascynowanych nutellą i jej pochodnymi.