Niepoort Voyeur Tinto 2020.

Niepoort Voyeur Tinto 2020

Niepoort lubi podkreślać rodzinny i historyczny charakter posiadanych winnic, warto jednak pamiętać, że familia Niepoort wywodzi się z Holandii, kraju o solidnych tradycjach kupieckich, nie dziwi więc, że historia rodzinnego winiarskiego biznesu Niepoorta to zapoczątkowany w połowie XIX w. i trwający do lat ‘90 XX w. obrót porto (nie produkcja). Pierwszą winnicę – 25 ha w dolinie Douro – Niepoort nabył dopiero w roku 1987, co istotnie skraca faktyczny horyzont winiarskich tradycji tej marki. Tak czy owak, mistrzowski storytelling z najkrótszej historii uczyni skuteczne narzędzie marketingowe.

Kolejne wino z krainy Niepoorta to Voyeur Tinto z serii NatCool w charakterystycznej litrowej butelce. Voyeur z rocznika 2020 był fermentowany i macerowany przez około 8 miesięcy w sześciu glinianych amforach o pojemności 1000 litrów. Każda z amfor zawierała field blendy (grona nie tylko czerwonych, ale i białych odmian) z różnych działek w tarasowej uprawie w dolinie Douro, obsadzonych starymi winoroślami w wieku około 40-50 lat. Jak podkreśla producent, we Voyeur nie chodzi o poszczególne szczepy użyte do produkcji wina, a o finalny rezultat wynikający z połączenia osobno dojrzewających w amforach blendów w jedno – w założeniu – nietuzinkowe wino.

Voyeur ma kolor krwistego granatu z rubinowymi refleksami. Nos jest bujny, wyraźnie owocowy, w aromacie pojawiają się nuty czerwonych owoców (porzeczka, truskawka, malina), ziół, dzikich kwiatów i leśnej ściółki. Na podniebieniu nuty owoców leśnych, nieco żywicy i ziemistego wykończenia, charakterystycznego dla fermentacji i dojrzewania w glinie. Bardzo lekkie (tylko 11%), owocowe, świeże, z drobną delikatną taniną i mocno wyeksponowaną kwasowością. Dobre, ale… jednorazowe. Kiedy próbowaliśmy tego wina po raz pierwszy, w ramach tastingu w Quinta de Napoles, w palącym letnim słońcu, Voyeur wydał nam się na tyle interesujący, że kupiliśmy butelkę. Przy kolejnym kontakcie czar prysł. Eteryczność zastąpił banał i brak wyrazu. Z nowym lżejszym stylem Douro eksperymentuje coraz szersze grono producentów z doliny, by wspomnieć tylko Real Companhia Velha, Maçanita Vinhos czy Quinta de Javali i, póki co, osiągają nieporównanie ciekawsze rezultaty. Voyeur NatCool is not that cool, subiektywnie oczywiście.

Nazwa: Niepoort Voyeur 2020 Vin Rouge d’Amphore
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: field blend, stare winorośle
Moc: 11%
Wino kupiliśmy w Quinta de Napoles

Niepoort Voyeur Tinto 2020

Niepoort Voyeur Tinto 2020

Niepoort Voyeur Tinto 2020

Niepoort Voyeur Tinto 2020